Nincsenek tisztában a kisvállalkozások az adathalászat veszélyeivel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adathalászok célkeresztjébe egyre inkább kerülnek mikro-, kis- és közepes vállalkozások – állapította meg a Telekom és a BellResearch legfrissebb kutatása.

A mikro- és kisvállalkozások háromnegyede úgy véli, hogy meglévő informatikai védelme elegendő, de azok a cégek is alábecsülik a veszélyeket, amelyek számolnak a kockázatokkal. A mikrovállalkozások mindössze 20 százaléka, míg a kkv-k 30 százaléka érzi úgy, hogy informatikai rendszere legalább közepes mértékben kitett a támadásoknak, veszélyeknek.

Mérettől is függ

A cégek kétharmadánál úgy gondolják, hogy méretüknél fogva nem lehetnek egy informatikai támadás célpontjai, 80 százalék ráadásul azzal „nyugtatja magát”, hogy nincsenek olyan adataik, amelyeket nem lehet pótolni – írták.

A felmérés készítői szerint a cégek nem csak a kockázat mértékét, de egy adatvesztéssel járó támadás súlyát is alábecsülik, nem számolnak például azzal a felelősséggel, hogy az üzleti partnereikre vagy akár az ügyfeleikre vonatkozó információk biztonságáról is gondoskodniuk kell.

A mikrovállalatok fele beéri azzal, hogy a PC-k és laptopok védelmét a készülékek beszerzésekor vásárolt szoftverrel oldja meg. A kkv-k esetében ez a tudatosság már nagyobb, ott a vállalatok bő kétharmada külön is beruház biztonsági megoldásokba.

A védelmi megoldások folyamatos karbantartására, fejlesztésére a legtöbb cég már nem gondol: a mikrovállalkozások kevesebb mint 10 százaléka és a kkv-k negyede vizsgálja felül folyamatosan meglévő rendszereit, és keres korszerű megoldásokat.

Malware-ekkel is támadnak

Az adathalászok igen sokrétű eszköztárral rendelkeznek, jellemző például, hogy a támadó az online térben különböző trükkökkel, például hivatalosnak látszó üzenetekkel, hamis weboldalakkal igyekszik rávenni áldozatát, hogy szenzitív adatokat osszon meg – figyelmeztettek a kutatást készítők. Kifinomultabb módszernek számítanak az olyan rosszindulatú vírusok (malware), amelyeket a bűnözők észrevétlenül, áldozataik nem megfelelően védett eszközeire telepítenek – tették hozzá.

A Telekom megbízásából a BellResearch 2832 vállalkozó megkérdezésével végzett reprezentatív kutatást nemrég a mikro-, valamint a kis- és közepes vállalkozások körében.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. május 26.

Eljárás indult nagy élelmiszerláncok ellen, mert országszerte rögzíthették egyes üdítőitalok árait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) alapos gyanúja szerint a lengyel Maspex-csoport magyarországi üdítőgyártó leányvállalata valószínűleg több viszonteladó partnerével, így nagy élelmiszerláncokkal – többek között az Aldival, a CBA-val, egyes COOP partnerekkel és a Tescóval – együttműködve rögzítette egyes termékeinek minimális fogyasztói árait – közölte a GVH

2023. május 26.

Digitális megfelelés – Compliance és kiberbiztonság az AI árnyékában

A Wolters Kluwer Hungary szervezésében 2023. május 10-én tartott webináriumon két fontos területet, a mesterséges intelligenciát és a kiberrezilienciát tekinttették át a megfelelés szemszögéből az előadók – dr. Firniksz Judit, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutató Központjának kutatója, Kocsis-Tóth Szilvia a Vodafone Magyarország mesterséges intelligencia szakértője, valamint dr. Zala Mihály az Ernst&Young kiberbiztonsági szakértője.

2023. május 25.

A kormány óriási lehetőségeket lát az élelmiszeriparban

A kormány óriási lehetőségeket lát az élelmiszeriparban, nem véletlen, hogy a korábbi 468 milliárdról ebben az uniós ciklusban 750 milliárd forintra emelte az ágazat fejlesztésére fordítható forrásokat – mondta az Agárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszabercelen.