• Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Munkaerő kölcsönzés | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 24. 15:39

    A munkaerő kölcsönzés mint szolgáltatás nyújtás a fordított adózás alá tartozó tevékenység, tehát a számla forgalmi adó nélküli.
    A kiállított számla a munkaerő óradíját, műszakpótlékot, bónuszt, utazási költséget, szállásköltséget és közvetítői jutalékot, pótlékot tartalmaz. Ezen összegek után nekünk mint a szolgáltatást igénybe vevő vállalkozásnak be kell fizetnünk az általános forgalmi adót.
    A kérdésem, hogy ezen tételek adója, mivel azok a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségek levonásba helyezhető-e?
    Van esetleg más jogszabály alapján fizetendő egyéb adófizetési kötelezettség?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Csok családi ház | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 6. 21:17

    Áfa alany épitőipari kft családi házat épit magánszemélynek, hasznos alapterület nem haladja meg 300m2-t és épitési hatósági engedély köteles. Az generálkivitelező épitőipri kft 5%-áfával fog számlázni a magánszemélynek, de nem tiszta az alvállalkozó számlázásának áfa kulcsa generákvitelező felé. Vita van, ha áfa alany alvállalkozó számláz a generálkivitelezőnek forditott áfa vagy 27 % lesz az áfa kulcsa?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Saját termelésű készlet felhasználása saját célra | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 5. 12:24

    Egy vállalkozás erdőgazdáslkodással (is) foglalkozik. A kitermelt fából néhány köbmétert télen felhasznál a telephelyén fűtésre. Az adóalany - ÁFA-mentes ingatlan bérbeadás miatt - a gazdasági általános költségei (így a telephely fenntartásának költségei esetében is) ÁFA-tartalamának 1%-át nem vonja le, tételes elkülönítés alapján. Az ÁFA-tv. 11.§ (2) ba) pontja értelmében a kitermelt és tüzelésre felhasznált fa piaci értéke után (mert a kitermelt fának nem értelmezhető az önköltségi ára) meg kell fizetnie az ÁFÁ-t, majd annak 99%-át levonásba helyezhet, 1%-át nem. Jól értelmezzük a törvényt, vagy más eljárással kell az ÁFÁ-t rendezni?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Előleg teljesítési dátuma kompenzáláskor | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 20. 12:59

    Segítségét szeretném kérni, hogy a következő esetben mi az ÁFA fizetés/levonás dátuma.
    "A" cég előlegszámlát állít ki "B" cég részére, a banki utalással megegyezően. (10.000eFt, 2017.03.29.)
    "A" cég kölcsönt nyújt "C" cég részére, amit banki utalással teljesít. (9.000eFt, 2017.03.29)
    "A" cég engedményezi a "C" céggel szembeni kölcsön követelését "D" cégre (9.000eFt, 2017.03.30.).
    Kérdésem, hogy "D" cég állíthat-e ki előlegszámlát "A" cég részére 2017.03.30-i dátummal (8.000eFt), azzal a kitétellel, hogy pénzügy kifizetés nem történik, mert az előleg teljesítése az engedményezéssel valósul meg.
    Helyes-e, ha előlegszámlát állítunk ki 2017.03.30-i ÁFA teljesítéssel, illetve, hogy ezt a napot tekintjük a pénzügyi rendezés dátumának?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Közösségen belüli új közlekedési eszköz beszerzése? | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 4. 15:55

    Magyar állampolgár 2010 évtől az Európai Unió tisztviselője, lakóhelye/szokásos tartózkodási helye 2016. május hónapig Brüsszel volt. 2015 májusában uniós tisztviselőként vásárolt egy vadonatúj személyautót (Áfa tv. 259.§ 25.) Belgiumban (a tényállásszerű értékesítés Belgiumban történt, 0km-es futással). A belga kereskedő 21%-os ÁFÁ-val terhelten értékesítette a gépjárművet. A gépjármű forgalomba helyezése Belgiumban történt meg. A család – az ismert sorozatos ill. állandó terrorista fenyegetések hatására - 2016 májusában visszaköltözött Magyarországra – még nem tudni, hogy véglegesen vagy csak huzamosabb, de átmeneti időre. A gépjármű tulajdonosa jelenleg az uniós tisztviselőket a Személyzeti Szabályzat 42a. cikke alapján megillető szülői szabadságon van. Amennyiben a tulajdonos a jelenleg is belga rendszámmal és belga felelősségbiztosítással rendelkező gépjárművet honosítani kívánja, úgy az közösségen belül beszerzett új közlekedési eszköznek fog minősülni és ezért meg kell fizetni utána a magyar 27%-os ÁFÁ-t? Ha igen, úgy milyen módon lehet a belga forgalmi adót "visszaigényelni"?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Különbözeti adózás | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. március 31. 12:28

    Egyik ügyfelem az áfa tv XVI. fejezete szerinti használt ingóságokra vonatkozó különös szabályok alapján állapítja meg az adóját.
    Használt személygépjárművekhez előfordul, hogy alkatrészt szerez be, vagy kisebb javítási munkákat végeztet. A különbözeti áfa alapjába már csak a beszerzési ár tartozik, tehát ezek áfája az általános szabályok szerint lenne levonható.
    2016.12.20-án megjelent Önöknél az Adó újságban egy nagyon jó cikk ezen témában, ami viszont egy kis vitát indított a könyvvizsgálóval. Szerinte az alkatrészeket, munkákat az autó továbbértékesítése miatt vesszük igénybe, ezért szerinte a teljes áfa levonható lenne. Az újságban viszont a szg. miatti levonási tilalmakat nem oldja fel Önök szerint a továbbértékesítési cél, ahogy a példákon keresztül is bemutatják. Ezért a munkák áfájának az 50%-a, az alkatrészek áfájának pedig semmi része nem levonható.
    Kérem segítsenek ennek értelmezésében!
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Visszáru megsemmisítése EU partner kérésére | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. március 31. 11:22

    Társaságunk a beszállítóknak a megmaradt kifutott termékeket /hibás termékeket megállapodás értelmében viszont értékesíti. Vannak olyan esetek, amikor gazdasági megfontolásból vagy egyéb indokkal a Partnercég nem hajlandó a termékeket elszállíttatni (pl. szállítási költség magasabb lenne, mint a termék összértéke). Ilyenkor küld egy engedélyt, hogy semmisítsük meg a termékeket (amikor mi ezt elvégeztük, akkor erről egy időben készítünk megsemmisítési jegyzőkönyvet). A gondot az okozza, hogy akik ezzel élni szoktak főleg közösségi adószámmal rendelkező EU-s partnerek. A kérdés, hogy minősíthetem-e ezt az ügyletet adómentes közösségi termékértékesítésnek annak ellenére, hogy nem lép át országhatárt a termék? Vagy van valami speciális kitétel a megsemmisítésre?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Göngyöleg letéti díja | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 19. 11:36

    Cégünk EU-s országokba szállít friss árut. A vevők egy része megköveteli, hogy egy bizonyos műanyag rekeszben vigyük az árut. Ennek a rekesznek van használati díja és van egy bizonyos letéti díj, ezeket két külön számlán kiszámlázza felénk a rekeszek tulajdonosa (osztrák cég magyar leányvállalata, magyar adószámmal). A használati díjat ÁFA-san, a letéti díjat ÁFA nélkül számlázta ki felénk. A használati díj minket terhel, ezt nem számlázzuk tovább. A letéti díj kb. a rekeszek értéke, ezt mi továbbszámlázzuk a vevőnknek, a vevő pedig amikor visszaszállítja a rekeszek tulajdonosának, visszakapja azt. Ha mi szállítjuk vissza a fel nem használt rekeszeket, akkor mi kapjuk vissza ezt a letéti díjat.
    Helyes-e nem ÁFA körbe tartozóként kezelni ezt a díjat?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Előlegfizetés fel- vagy összeszerelés tárgyát képező termékbeszerzéshez | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. április 11. 16:03

    Másik tagállambeli és közösségi adószámmal rendelkező partnerünktől világítás korszerűsítést rendeltünk az üzemeinkbe. Az ügylet a beszerelést is tartalmazta, melyet magyar alvállalkozókkal végeztetett.
    Véleményünk szerint ez az áfa tv.32.§-a szerinti, a bevallás 28.sorába kerülő belföldi teljesítésű ügylet.

    A kérdésünk az előlegfizetésre vonatkozik.
    Az ügyletre (számla ellenében, amely a közösségi adószámát is tartalmazta) jelentős előleget utaltunk.
    Ez közösségi előleg (amit nem kell szerepeltetni az áfabevallásban) vagy magyar előleg (áfás)?
  • Kérdező
    Anonymus

    Adó.hu kérdező

    Szakértő

    Ingatlanközvetítői számla ÁFA tartalmának levonása | ÁFA

    Kérdésfeltevés időpontja: 2017. március 8. 18:29

    A kérdésem az lenne, hogy ha egy cég, amely nem élt az ÁFA tv. 88. § szerinti választás jogával, és a tulajdonában lévő ingatlant ÁFA mentesen értékesíti, az az ingatlan-közvetítőtől kapott (ÁFÁ-s) számla ÁFÁ-ját levonhatja vagy nem!?
tovább
Az irányítópulton gyorsan elérhetőek az új funkciók Irányítópult

Az ado.hu új funkciói itt elérhetőek az Ön számára, a megjelenéshez kérjük regisztráljon vagy jelentkezzen be!

Miért jó a kérdés-válasz?

Adózási, számviteli és társadalombiztosítási témában kérdezhet elismert szakértőinktől, akik 5 munkanapon belül szakmai választ biztosítanak.

Szakértőink

Újdonságok

  • BKV

    A bérfejlesztés átlagos mértéke 15 százalék. Ebből 10 százalék alapbérfejlesztés, és 5 százalék bérfelzárkóztatás. 

  • csempészdohány

    Több mint 160 millió forint értékű csempészárut, borostyánkövet és cigarettát találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei egy ukrán rendszámú autóbuszban a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhelyen - közölte az adóhatóság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei adó- és vámigazgatóságának sajtóreferense pénteken.

  • munkanélküliség

    Az idei első negyedévben 4,5 százalék volt a munkanélküliség, a foglalkoztatottak száma pedig 106 ezerrel nőtt - közölte a KSH.

  • Fotó: shutterstock

    Az Európai Bizottság tagállami kezdeményezés alapján meglepő javaslatot terjesztett elő az áfacsalások elleni hatékonyabb fellépés érdekében az elmúlt év végén. Pozitív fogadtatás esetén az Áfairányelv egy újabb derogációs lehetőséggel bővülne, így a tagállamok ideiglenesen – 5 évre, azaz 2022. június 30-ig terjedő hatállyal – általános fordított adózást vezethetnének be önkéntes alapon.

  • pénztárgép

    Az 50 ezer forintos állami támogatáshoz keddig üzembe kell helyezni az online pénztárgépet a kötelezetteknek.