A diákmunka adózási szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyári szünetben évről évre egyre több diák dönt úgy, hogy a vakáció egy részét munkával tölti. Ilyenkor nemcsak arra kell figyelni, hogy hol, milyen munkát vállalnak a tanulók, hanem arra is, hogy jövedelmük után miként kell adót fizetni. Fontos az is, hogy kizárólag érvényes szerződés alapján vállaljanak munkát.


A diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak. Iskolai szünidőben, szülői engedéllyel, a nappali tagozatos, 15 éves tanulók is dolgozhatnak, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. A munkavégzés feltétele az adóazonosító jel, amit a munkáltató a diákdolgozó bejelentésekor a 14T1041-es nyomtatványon, vagy a tanuló a 14T34-es nyomtatványon kérhet a NAV-tól.

Ezek a nyomtatványok beszerezhetők az ügyfélszolgálatokon vagy letölthetők a hivatal honlapjáról a „Nyomtatványkitöltő programok” menüpont alatt. Az adóazonosító jel, illetve az adókártya igénylése ingyenes.

A munkaszerződés alapján, illetve iskolaszövetkezet tagjaként végzett munka jövedelme bérjövedelemnek minősül, amelyből a munkáltató 16 százalékos adóelőleget von le. A diáknak a következő év május 20-ig szja-bevallást kell benyújtania. A munkaviszonyban, de nem iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztatott tanuló bruttó béréből a munkáltatónak 8,5 százalék egészségbiztosítási és munkaerő-piaci és 10 százalék nyugdíjjárulékot kell fizetnie. A bérjövedelem adója költség elszámolásával nem csökkenthető.

Számvitel nagy kézikönyve csomag

A csomagban lévő kiadványok:

1. A számvitel nagy kézikönyve 2014
2. Kiskönyv az új Polgári Törvénykönyvről gazdasági szakembereknek
3. Adó határidőnapló

Most három kiadványt kap egy áráért! Bővebb információ és megrendelés itt!

Egyéb jogviszony, például megbízási szerződés alapján fizetett díjazás önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít. Ebben az esetben a diák 10 százalékos költséglevonást vagy (számlákkal alátámasztott) tételes költségelszámolást is választhat. Ha nem tesz adóelőleg-nyilatkozatot, a kifizető automatikusan a 10 százalékos költséglevonást alkalmazza. Az adó mértéke ebben az esetben is 16 százalék. Járulékot csak akkor kell fizetni, ha a havi jövedelem eléri a minimálbér 30 százalékát (30 450 forintot), illetve naptári naponként annak harmincad részét (napi 1015 forintot).

Egyszerűsített foglalkoztatás (mezőgazdasági, turisztikai idénymunka, alkalmi munka) esetén a közterheket a munkáltató fizeti. A munkabérből a foglalkoztató nem von le adót és járulékot. A diáknak csak akkor kell bevallást készítenie, ha az így szerzett bevétele több mint az úgynevezett legkisebb munkabér, ami ebben az évben napi 4670 forint. 

A diákoknak figyelniük kell arra, hogy keresetükről kifizetői igazolást kapjanak, mert a személyijövedelemadó-bevallást ez alapján tudják elkészíteni. A fiatalok a NAV kijelölt ügyfélszolgálatain pár perc alatt regisztrálhatnak az Ügyfélkapura, amin keresztül elektronikusan intézhetik adóügyeiket és bevallásukat. További tájékoztatás a NAV Általános Tájékoztató Rendszerében a 06-40/42-42-42-es telefonszámon kérhető.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.