Jön az agrárfoglalkoztatási adókedvezmény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés megszavazta a javaslatot, már július elsejétől élni lehet a kedvezménnyel.


Július elsejétől a mezőgazdasági munkakörben alkalmazott 25 és 55 év közötti munkavállalók foglalkoztatása esetén a munkáltató 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthet az őt terhelő szociális hozzájárulási adóból – Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter erre vonatkozó előterjesztését szerdán fogadta el az Országgyűlés.

Az egyes adótörvények módosítására irányuló javaslatot 140 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 27 tartózkodás mellett szavazta meg a parlament.

A jogszabály alapján a kedvezmény a bruttó munkabér után jár, de legfeljebb 100 ezer forint után érvényesíthető.

A kedvezmény egész hónapra akkor érvényesíthető, ha a munkavállalót a hónap egészében mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatják. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a munkáltató által igénybe vehető kedvezmény összegét a rész- és a teljes munkaidő arányában kell csökkenteni. Az adókedvezményt költségvetési szerv nem veheti igénybe.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 25.

NAV: adózatlan cigaretta fogás és élelmiszert megsemmisítés

A pénzügyőrök 1846 doboz adózatlan cigarettát találtak egy bolgár tehergépjárműben, amelyet az M5-ös autópálya lajosmizsei szakaszán ellenőriztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn. Pótkerekek, használt bútorok és ruhák között bukkantak rá több mázsányi fagyasztott élelmiszerre a NAV Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy budapesti raktárban; elrendelték az élelmiszerek megsemmisítését.

2024. november 25.

Gyártói, illetve kiegészítő gyártói befizetéshez kapcsolódó utólagos áfa-adóalap csökkentés

A gyógyszeripari termékek forgalmazása során a hatályos jogszabályok előírják a gyógyszerforgalmazóknak, hogy az értékesítés nagyságától függően gyártói befizetéseket, illetve kiegészítő gyártói befizetéseket teljesítsenek a NAV felé. A támogatásvolumen szerződésekhez hasonlóan azonban a gyógyszerforgalmazó társaság a gyártói befizetések, illetve kiegészítő gyártói befizetések esetén is csak az értékesített gyógyszeripari termékek ellenértékének egy részével rendelkezik, a fennmaradó összeget ugyanis a NEAK támogatási, illetve forgalmi adatokon alapuló adatszolgáltatása alapján a NAV részére köteles megfizetni. A fentiek miatt kérdésként merült fel, hogy a támogatásvolumen- szerződések alapján teljesített befizetésekhez hasonlóan ezen befizetési kötelezettségek esetén is alkalmazható-e az utólagos általános forgalmi adó adóalap-csökkentés. A fenti kérdéssel foglalkozott az Európai Bíróság a C-248/23. számú ügy, a Novo Nordisk A/S ügyben.