Munkáltatói igazolás: közeleg az első határidő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Adó Szaklap összefoglalja a kifizetők és munkáltatók legfontosabb éves feladatait. Az első határidő január 31., eddig kell a munkáltatóknak jövedelemigazolást adniuk a náluk dolgozóknak.


A magánszemély a személyi jövedelemadóját – a korábbi évekhez hasonlóan – adóévenként vallja be. A bevallási kötelezettségét önadózás keretében vagy munkáltatói elszámolással teljesítheti.

A magánszemély a személyi jövedelemadó, ekho és különadó kötelezettségének a 2012. évi jövedelmeiről az önadózás keretében vagy az eddig is alkalmazott teljes adattartalmú adóbevallás (1253), illetve a csökkentett adattartalmú 1253M bevallás, vagy az adóhatóság közreműködésével (1253E), vagy adónyilatkozat (1253 ADÓNYILATKOZAT), vagy a munkáltató elszámolása (12M29) útján tehet eleget.

Ez a sokféleség már-már zavarba ejtő lehet, de a választási lehetőségek tulajdonképpen a főbb jövedelemszerzési formákhoz kapcsolódnak. A lehetőségek bővülésével egyidejűleg a kifizetők és a munkáltatók feladatai is részben átalakulnak, részben bővülnek.

Az egyszerűsített adóbevallás már ötödik éve színesíti a bevallási palettát. Az adóhatóság által készített ajánlat alapvetően a kifizetői-munkáltatói adatszolgáltatásra épül, ezért kiemelt fontosságú az arra kötelezettek pontos, a jogszabályokban meghatározott előírások megtartásával történő adatszolgáltatása. Nem ennek az írásnak a témája, de felhívjuk a figyelmet, hogy az egyszerűsített bevallás teljesítésének szabályai is módosultak. Az egyszerűsített bevallás elkészítésének legfontosabb része a ’08-as bevallás magánszemélyeket érintő adatközlése tekintettel arra, hogy a ’08-as bevallásban szereplő, az egyes magánszemélyeket érintő adatszolgáltatás a jövedelemadatokról az egyszerűsített bevallás gerincét képezi. Ezen túl természetesen a később taglalt adatszolgáltatások is fontos szerepet játszanak, hiszen vagy azok alapján állapítható meg, hogy valaki választhatja-e az egyszerűsített bevallást, vagy a kedvezményekkel, rendelkező nyilatkozatokkal összefüggő adatokat tartalmazzák.

A magánszemély döntését a kifizetői (munkáltatói) igazolások segítik, ezért fontos azok pontos, megfelelő adattartalmú kiállítása. Bár az elmúlt évek tapasztalatai az igazolások esetében kedvező tendenciát mutatnak, de még sokszor előfordul, hogy egyáltalán nem vagy nem megfelelő igazolást kapnak a magánszemélyek. Az egyszerűsített bevallási ajánlat adózók által történő javításának tapasztalatai még mindig azt mutatják, hogy a kifizetőknél vannak hiányosságok.

A 2012. évi kötelezettségek egyszerűbb módon történő teljesítésére a csökkentett adattartalmú 1253-as bevallás alkalmas, mellyel jelentősen csökkenthető az adóbevallása kitöltésére fordított idő, egyszerű formában – megtartva az eredeti bevallás felépítését, sorainak számozását –, áttekinthetően kapja kézhez a magánszemély a számára szükséges bevallási lapokat.

A csökkentett adattartalom kialakításakor figyelemmel voltunk a magánszemélyek által korábban benyújtott személyi jövedelemadó-bevallás tartalmára és a hasonló adózók által kitöltött sorokra.

A csökkentett adattartalmú személyi jövedelemadó-bevallás második éve is siker volt. A 1153-as bevallások több mint fele csökkentett adattartalmú bevallásként érkezett be az állami adóhatósághoz.

A tavaly bevezetett adónyilatkozatra vonatkozó előírások viszonylag szűk adózói kör számára teremtettek valós lehetőséget az adónyilatkozat benyújtásával történő adókötelezettség teljesítésére. Az adóhatóság az adónyilatkozat hátoldalán feltüntetett kérdésekre az adózó által adott válaszok értelmezésével kívánt segítséget nyújtani ahhoz, hogy a magánszemély meglehetősen nagy biztonsággal megállapíthassa, jogosult-e a 2011. évi személyi jövedelemadó bevallási kötelezettségét adónyilatkozat beadásával teljesíteni. Az adónyilatkozattal történő kötelezettség teljesítésének ez évi szabályait jelentősen módosították.

Írásunk témája a 2013. január–február hónapban elvégzendő kifizetői és munkáltatói feladatok összefoglalása, az igazolások kiállítása, adatszolgáltatási kötelezettségek ismertetése (a ’08-as bevallás magánszemélyekkel kapcsolatos része is az adatszolgáltatás része, de ez folyamatosan érkezik az adóhatósághoz).

Az adatszolgáltatási kötelezettség, az adókötelezettség része ugyanúgy, mint a nyilvántartás vezetése, a bizonylat kiállítása és megőrzése vagy az adó megállapítása (önadózás, a munkáltató, a kifizető adó megállapítása).

A személyi jövedelemadó, az ekho megállapítására, bevallására, az adó és az adóelőleg levonására és befizetésére, az igazolások kiállítására, valamint az adatszolgáltatásokra vonatkozó – szabályokat az adózás rendjéről szóló, módosított 2003. évi XCII. törvény (Art.), a személyi jövedelemadóról szóló, többször módosított és kiegészített 1995. évi CXVII. törvény (Szja-tv.), az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény (továbbiakban: Ekho-tv.), valamint az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (továbbiakban: Eftv.) rendelkezik az állami adóhatóság részére teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségről.

I.Igazolások

A kifizető és munkáltató fogalmát az adózás rendjéről szóló törvény határozza meg.

Az igazolások alapvető fontossággal bírnak a magánszemély adókötelezettségének megállapítása során. Ezekből állapítható meg a kapott jövedelem jogcíme (összevonás alá eső jövedelem vagy elkülönülten adózó jövedelem), nagysága, az adóalap, a levont adó, adóelőleg összege. A magánszemélynek az igazolásból meg kell tudnia állapítani azt is, ha esetleg az adó, adóelőleg, egészségügyi hozzájárulás megfizetésére saját maga köteles. Igazolások szükségesek a költségtérítés összegének, valamint a kedvezmények, engedmények érvényesítéséhez is. Ebben az évben is készültek minták néhány igazolás tartalmáról. A minták minden, a jogszabályi előírás szerint szükséges elemet tartalmaznak. A munkáltatók számára is segítség az egységes forma, amikor a munkáltatói elszámolás során a magánszemélyek által átadott igazolásokon egységesen, azonos adatsorrendben szerepelnek az adatok. A minták alkalmazása természetesen nem kötelező, de az adattartalom miatt célszerű ezeket tanulmányozni. Ezek is elérhetők az M30-as igazolás mellett a NAV honlapján.

1. Az adóbevalláshoz szükséges jövedelem igazolása

A munkáltató 2012. január 31-ig, minden magánszemélynek (munkavállalójának) jövedelemigazolást köteles kiadni. (Az igazolás átvételét minden esetben igazolni kell.) Azoknál a munkavállalóknál (tagoknál), akik év közben munkahelyet változtattak, az összevont igazolásnak tartalmaznia kell a korábbi munkáltatótól származó – a munkaviszony megszűnésekor kiállított adatlapon szereplő – jövedelmeket is. Ez csak akkor lehetséges, ha a magánszemély átadta az előző munkáltatójától kapott Adatlap 2012. elszámolást.

Az igazolást kirendelés esetén a kirendelő adja ki a magánszemély részére, a kirendelés helye szerinti munkáltató adatközlése alapján.
Munkaerő-kölcsönzés esetén – a munkavállaló kölcsönbeadójával kötött megállapodás alapján – a kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője.

Munkaerő-kölcsönzés esetén a bevételnek nem számító juttatásra, az Szja-törvényben megállapított rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő ilyen juttatásának együttes összegére vonatkozóan kell irányadónak tekinteni. Ez azt jelenti, hogy a kölcsönbe adott/vett munkavállaló részére az M30-as igazoláson túl, a bevételnek nem számító, illetve a béren kívüli juttatást is igazolni kell, mert a munkavállalónak csak így lesz lehetősége arra, hogy a törvényben foglalt előírásoknak megfelelően számoljon el a kötelezettségeivel az adóbevallásában.

Több munkáltató által létesített munkaviszony esetén a munkáltatók a munkaviszony létesítésével egyidejűleg kötelesek írásban az adókötelezettségek teljesítésére egy munkáltatót kijelölni, továbbá a kijelölt munkáltató személyéről a munkavállalót tájékoztatni. Kijelölés hiányában a több munkáltató által létesített munkaviszonyból eredő adókötelezettségek teljesítésére a munkaviszonyban érintett bármely munkáltató kötelezhető. A kijelölt munkáltató a munkavállaló adókötelezettségeit saját nevében teljesíti.

Az igazolás átadása után kell a magánszemélynek nyilatkoznia arról, hogy kéri-e a munkáltató elszámolását. A magánszemélynek arról is nyilatkoznia kell, ha nem választja a munkáltatói elszámolás lehetőségét. Jó, ha az M30-as igazolást olyan időpontban kapja kézhez a magánszemély, hogy határidőben dönteni tudjon az előbbiekről. A 2012. évvel kapcsolatban 2013. január 31-ig kell a magánszemélynek a nyilatkozatát megtennie!

Arra is fel kell hívni a magánszemély figyelmét, ha a munkáltató elszámolását kéri, akkor, ha utóbb, akár a munkáltatói elszámolás feltételeinek hiánya (és nem a döntésének egyszerű megváltoztatása) miatt bevallást nyújt be, akkor a munkáltató írásos tájékoztatása erről a tényről elengedhetetlen. Ez évtől kezdődően a munkáltatói elszámolást kérőkről adatszolgáltatást teljesít a munkáltató az adóévet követő év február 12-ig benyújtandó ’08-as bevallás részeként. Ez azt is jelenti egyben, hogy amennyiben a magánszemély munkáltatói elszámolást kért, úgy az e nyilatkozata mellett benyújtott 1253-as bevallását mindaddig nem dolgozzák fel, amíg nem tisztázza az állami adóhatóságal a magánszemély a bevallás benyújtásának okát.

Az M30-as összesített igazolás jogcímenként részletezve tartalmazza azokat az összevonás alá eső adóköteles összegeket, amelyeket a munkáltató a magánszemély részére 2012-ben kifizetett, illetve azon összegeket, melyeket az adóelőleg levonása során figyelembe vett, valamint az ezekből levont személyi jövedelemadó és adóelőleg összegét, a személyi jövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vett adóalap (például a családi kedvezmény), illetve adókedvezményeket. Az igazoláson fel kell tüntetni egyes – a törvényben meghatározott –, a munkáltatótól származó külön adózó jövedelmeket is, valamint egyéb olyan adatokat, melyek a magánszemély adóbevallásának, adónyilatkozatának elkészítéséhez szükségesek.

2012-ben is tartalmazza az igazolás az adóalap-kiegészítés összegét. Ez ebben az évben is többletmunkát okoz a kifizetők számára, mert a ’08-as bevallás jogcímenként tartalmazza az adóalap-kiegészítés alapjával számított adóalap-kiegészítést, ugyanakkor az adóalap-kiegészítés szabályainak változása okán, a személyi jövedelemadó-kötelezettség meghatározásakor ez már szükségtelen, ezért az adatok kitöltése eltér.

Az igazolás nem tartalmazza az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény szerinti ekho alapját és közterheit. Erről a kifizetéskor kell az igazolást átadni a magánszemély részére függetlenül attól, hogy munkaviszonyra tekintettel történt-e a kifizetés. Kiadható a NAV honlapján lévő minta alapján elkészített összesített igazolás is. Fontos, hogy az igazolásból megállapítható legyen, milyen jogviszonyára választotta a magánszemély az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerinti adózást, továbbá ki kell tűnnie belőle az eltérő kulcsok szerint a bevételnek és a levont ekho összegének, továbbá a levont ekho összege személyi jövedelemadó tartalmának.

Abban az esetben, ha a magánszemély átvállalja a kifizetőt terhelő ekho megfizetését is, a kiadott igazolásnak a levont ekho összege helyett azt kell tartalmaznia, hogy a magánszemély átvállalta a kötelezettség teljesítését. Az ekho szerint adózó egyéni vállalkozó esetében is alkalmazni kell az előzőeket. Fontos, hogy ha az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerinti adózás választásának lehetőségei szerinti bevételi határig a magánszemély részesült ekho szerinti kifizetésben, akkor a 20/50/100 milliós bevételi határt az igazolásban is fel kell tüntetni. A kifizetőnek az ekho szerint adózandó kifizetésekről adatot kell szolgáltatnia 2013. január 31-ig (12K91 számú nyomtatvány adattartalmának megfelelően).

Az igazolás nem tartalmazza a különadóval összefüggő adatokat sem.

A különadónál a kifizető a magánszemélyt terhelő különadó megállapításakor állít ki igazolást a magánszemély részére. Ezzel a kifizetéssel kapcsolatban a 1208-as bevallásban történik az adatszolgáltatás.

Az adóhatóság a munkáltató által kiadott igazolás adattartalmát akkor fogadja el valósnak, ha az igazolás megfelel a magánokirat – törvényben meghatározott – formai és tartalmi feltételeinek. Ezért a munkáltató által kiadott igazoláson nem mellőzhető a cégszerű aláírás.

A munkáltatónak – dolgozói érdekében – célszerű gondoskodnia arról, hogy az alkalmazásában álló magánszemélyek az adóbevallás kitöltéséhez szükséges tudnivalókat megismerjék. Fontos felhívni a figyelmet arra, ha a munkáltató nem társadalombiztosítási kifizetőhely, akkor a társadalombiztosítás ellátási összegeket az igazolás nem tartalmazza.

Az igazolást a 12M30-as nyomtatvány szerinti adattartalommal kell kiállítani. A nyomtatvány alkalmazása továbbra sem kötelező, annak adattartalmát és az adatok sorrendjét azonban be kell tartani a 2012. évi jövedelem összevont igazolásakor. A jövedelemigazoláson feltüntetett sorszámok megegyeznek a 1253. számú személyi jövedelemadó-bevallási nyomtatvány sorainak számozásával. Az igazoláson ebben az évben is szerepelnek az ún. 600-as sorszámú sorok, melyek a magánszemély tájékoztatását szolgálják, és a magánszemély adóbevallásának (adónyilatkozatának) kitöltéséhez szükségesek, de a 1253-as és 1253E bevallásban ilyen sorszámú sorok nem találhatók. Ilyen sor például az adóelőleg, adó megállapításánál figyelembe vett adóalap (650. sor), vagy a munkáltatóként levont (megfizetett) és a ténylegesen fizetendő adóelőleg, adó különbözete (653. sor).

A 12M30-as igazolás az adónyilatkozat kitöltéséhez szükséges adatokat is tartalmazza, megváltozott formában.

Az éves összes jövedelem összegének nagyságát az M30-as igazolásnak 2012-től nem kell tartalmaznia, mivel az adójóváírás megszűnt, és átmeneti szabály alapján csak egyes kedvezmények igénybevételéhez szükséges megállapítani, ez pedig az igazolásnak nem része.

Abban az esetben, ha a magánszemély részére kiállítandó összevont igazolás nem minden sorában szerepel adat, úgynevezett kivonatolt igazolás is kiállítható, azaz csak az értékadatokat tartalmazó sorok jelennek meg.

Dr. Zsohár Istvánné az Adó szaklap 2013/1-2. számában megjelent cikkéből többek között az is kiderül, milyen további igazolásokat kell vagy kellhet a munkáltatónak kiállítania, milyen adatszolgáltatással kapcsolatos kifizetői és munkáltatói feladatoknak kell eleget tenniük, valamint kiderül, hogy az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak milyen igazolást adnak ki. Az Adó szaklap 2013/1-2. száma a Complex Kiadó webshopjában is megvásárolható.


Kapcsolódó cikkek