NAV-USA-ügy: Goodfriend újra nyilatkozott


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Egyesült Államokba való beutazás tiltása az Egyesült Államok és az adott személy közötti ügy – erről André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője beszélt az ATV Szabad szemmel című vasárnap esti műsorában.


Goodfriend elmondta: ezeket az ügyeket általában nem hozzák nyilvánosságra, mivel naponta több embertől is megvonják a beutazás lehetőségét. A konkrét esetben azonban október 6-án tájékoztatták a magyar külügyi tárcát arról, hogy bizonyos kormányzati tisztviselők nem utazhatnak az Egyesült Államokba, mert a korrupcióval kapcsolatos elnöki rendelkezés hatálya alá esnének.

A diplomata kitért arra, hogy a tájékoztatás a külügyi tárcának szólt, nem kérték, hogy a kormányzat bármit tegyen ebben az ügyben, azt viszont jelezték, hogy az érintettekkel felveszik a kapcsolatot. Konkrét neveket a külügyi tárcával nem közöltek.

Az ügyvivő felidézte: egy héttel később a tárca azt kérte tőle, hogy menjen be a minisztériumba és részletesen számoljon be az ügyről. Ekkor Szijjártó Péterrel beszélt, akinek ugyanezt a tájékoztatást adta.

André Goodfriend szerint a beutazási engedélyről nem kell konzultálni, az minden állam szuverén döntése. 

A beutazási tilalom indokaként felhozott korrupciógyanúval kapcsolatban arra a kérdésre, hogy csak a sajtóból tájékozódnak-e, vagy más forrásokból is, azt mondta: döntésüket nem arra alapozzák, hogy a sajtóban mi szerepel. Ugyanakkor megjegyezte, hogy számos információ nyilvánosan rendelkezésre áll. Erre példaként említette a dohánykoncessziós szerződéseket, illetve az adóhatóság volt munkatársának korrupcióra vonatkozó figyelemfelhívását.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője előzőleg, szintén az ATV műsorában az ügy egyik – szerinte lehetséges – magyarázataként kifejtette: a NAV vonta meg a norvég civil alap magyarországi lebonyolítója, az Ökotárs Alapítvány adószámát, márpedig Norvégia az Egyesült Államokban a Clinton-alapítvány fontos támogatója, a Clinton-alapítvány pedig fontos a demokratáknak, és most a demokraták vannak kormányon az Egyesült Államokban.

Ezzel összefüggésben az ügyvivő közölte: nincs semmi ilyen kapcsolat, ez az ügy egész egyszerűen arról szól, hogy adott személyek, akik korrupcióban részt vesznek, nem utazhatnak be az Egyesült Államokba.

Arra a kérdésre, hogy kormánytisztviselőkről vagy kormánytagokról van-e szó, azt mondta: számukra kormányzati tisztségviselő a kormányablaknál ülő tisztviselőtől a miniszterelnökig bezárólag mindenki.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.