A hét adókérdése: miként vonható le a rezsiköltség áfája?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy vállalkozás magánszemélytől irodai célra ingatlant bérel, de az ingatlan az ingatlan-nyilvántartásban lakásként szerepel. A magánszemély az ingatlan-bérbeadási tevékenységére nem választott adókötelezettséget. Ebben az esetben a bérlő a nevére szóló rezsiköltségekben (villany, gáz, stb.) szereplő általános forgalmi adót levonhatja-e?


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa-tv.) 70. §-a (1) bekezdésének b) pontja kimondja, hogy termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába beletartoznak a felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, szolgáltatás igénybevevőjére, így különösen a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek.

Az idézett rendelkezés alapján a bérbeadáshoz kapcsolódóan továbbszámlázott közüzemi költség az Áfa-tv. 70. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerinti járulékos költség, és mint ilyen, osztja a főszolgáltatás, azaz a bérbeadás áfa-rendszerbeli megítélését, tekintet nélkül arra, hogy a közüzemi költségek összegének meghatározása elkülönített mérőóra alapján történik, vagy pedig vetítési alappal kerül meghatározásra.

A bérbeadás során felmerült közüzemi szolgáltatásokat nem lehet önmagukban értelmezni, azok a bérbeadás teljesítéséhez közvetlenül kapcsolódnak, figyelemmel arra, hogy amennyiben a bérlő nem veszi bérbe az ingatlant, rá áthárítható közüzemi költség föl sem merül. Ebből következően akár van elkülönített mérésre lehetőség, akár nincsen, a közüzemi költségek a bérbeadás adóalapjának részét képezik, így nem számlázhatók önálló szolgáltatásként.

Abban az esetben, ha a közüzemi szolgáltatókkal a bérbeadó áll szerződéses kapcsolatban, úgy tekintettel a fenti rendezőelvre, a közüzemi költségek a bérbeadás adóalapjába tartoznak, és osztják annak adójogi sorsát. Tekintve, hogy a bérbeadó adómentesen adja bérbe az ingatlant, a közüzemi költségeket is csak adómentesen számlázhatja tovább, azaz az azokról kiállított számla nem tartalmazhat áfát.

Amennyiben a közüzemi szolgáltatókkal a bérlő kötött szerződést, és a bérlő nevére szóló rezsiköltségek alatt azt kell érteni, hogy a közüzemi szolgáltatók az ő nevére állítják ki a számlát, úgy az Áfa-tv. adólevonásra vonatkozó VII. fejezetében foglalt feltételek fennállása esetén a számlákban átterhelt általános forgalmi adó levonásba helyezhető.

Az a tény, hogy a szóban forgó ingatlan lakás megnevezéssel került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba, a fent kifejtetteket semmilyen módon nem befolyásolja.

A kérdést, amely az Áfa Kalauz 2012/4. számában jelent meg, dr. Szathmáry Sándor szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.