A hét kérdése: melegétkeztetés adózása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégünk 2013-ban 12.500 forint melegétkeztetést biztosított dolgozói számára havonta. Másik telephelyre költözés miatt a cégnél biztosított étkezés nem felel meg a melegétkeztetés feltételeinek. A vendéglátó hely kiszállítja személyekre kiadagolva az ételt, melyet a cégünk nevére kiállított számlára utólag, a tárgyhót követő hónapban fizetünk ki. Hogyan adózik ez a juttatás? Melyik hónapban kell a bevallásban szerepeltetni? A megszerzés, vagy a kiszámlázás hónapjában?


2013-ban is változatlan az a feltétel, hogy a munkahelyi étkeztetésnél a munkáltató telephelyén kell működnie az étkezőhelynek.

Ebben az esetben és az Erzsébet utalvány formájában juttatott jövedelem minősül béren kívüli juttatásnak az Szja tv. 71. § (1) bek. ba) alpontja alapján:

„ba) munkahelyi (üzemi) étkeztetésnek minősülő szolgáltatás keretében a munkáltató telephelyén működő étkezőhelyen megvalósuló ételfogyasztás formájában juttatott jövedelemből a havi 12 ezer 500 forintot meg nem haladó rész [ideértve a kizárólag az adott munkáltató telephelyén működő munkahelyi (üzemi) étkezőhelyen az említett értékben és célra felhasználható – a munkáltató vagy az étkezőhelyet üzemeltető személy által kibocsátott – utalványt, elektronikus adathordozót is], és/vagy

bb) Erzsébet-utalvány formájában juttatott jövedelemből (az adóéven belül utólagosan adva is) a juttatás alapjául szolgáló jogviszony minden megkezdett hónapjára a havi 8 ezer forintot meg nem haladó rész;”

A többi juttatás után a jövedelem 1,19 szeres adóalap-szorzóval számolva 16 % szja és nem 14 %, hanem 27 % eho fizetési kötelezettség keletkezik.

A cafetéria juttatás, ha azt munkavállaló kapja, a juttatás munkaviszonyból származó jövedelemként visel közterheket.

Az adót a kifizetőnek a juttatás hónapja kötelezettségeként kell bevallania és megfizetnie az Szja tv. 69. § 5. § a) pontja alapján.

A fentiek következtében a cégnek  utalvány formájában érdemes adni cafetéria juttatást, melynek a 12.500 Ft-ot meg nem haladó része minősül béren kívüli juttatásnak.

Változatlan az előzőek mellett a Szép-kártya vendéglátás alszámlájára utalt, melegkonyzás vendéglátóhelyeken, éttermi és mozóg vendéglátás, illetve egyéb vendéglátás keretében étkezési szolgáltatásra felhasználható legfeljebb 150.000 Ft támogatás is, mely szintén 35,7 % közteher mellett adható kedvezményesen – töbek között – a munkavállalók, a munkaviszonyban állók számára.

Ennek feltétele, hogy a vendéglátóhely az arra felhatalmazott és a rendszerbe bevont elfogadóhelynek minősüljön.

A kérdést Győri Éva szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.