A horvátoknál is változnak az áfa-kulcsok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Horvátországban két százalékkal 25 százalékra emelkedett csütörtöktől az általános forgalmi adó kulcsa, s ezzel egy időben 10 százalékra mérséklődik egyes élelmiszerek és a vízszolgáltatás áfája, a kereskedelemben azonban még zavarok vannak a kedvezményes kulcsba tartozó áruk körül – írja a fiumei (Rijeka) székhelyű Novi List napilap szerdai számában.


Az áfatörvény módosítása szerint március 1-jétől az újonnan bevezetett 10 százalékos forgalmi adó alá tartoznak a növényi vagy állati eredetű étkezési célú olajok és zsírok, a bébiételek, a gyermekeknek szánt gabonaalapú készítmények, a vízszolgáltatás, a palackozott vagy más kiszerelésű vizek, illetve a cukornádból vagy cukorrépából előállított fehér cukor.

Egyes horvát gyártók és kereskedők azonban jogértelmezést kértek – de egyelőre nem kaptak – arról, hogy pontosan milyen élelmiszerekre is vonatkozik az áfa csökkentése – közölte a lappal Boris Vukelic, a horvát kereskedelmi kamara elnöke. Nem tisztázott például, hogy a kockacukor vagy a porcukor is a kedvezményes körbe tartozik-e, de kérdéses az is, hogy a gyerekeknek szánt csokoládés gabonapelyhekre melyik adókulcsot kell alkalmazni.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.