A közvetett adózás rendszere Kenyában (2. rész)


Kenya Kelet-Afrika legnagyobb kereskedelmi és pénzügyi központja, és kiemelkedő jelentőségű a turizmus is. Az országban az áfa 1990-ben váltotta az értékesítési adót. Következzenek az érdekes részletek.

Az előző cikkben már említettük, hogy Kenyában az általános kulcs 16%, van kedvezményes kulcs, 8%, ami bizonyos kőolajipari termékekre vonatkozik. Ezeken felül van 0%-os kulcs, illetve az adómentes termékek, szolgáltatások köre.

Utóbbi két körre nézzünk néhány példát, előtte azonban fontos kiemelni, hogy azon adóalanyok, akik kizárólag adómentes tevékenységet végeznek nem kötelesek az áfa alá bejelentkezni. Adómentes körbe tartoznak a pénzügyi szolgáltatások, a biztosítási és viszontbiztosítási szolgáltatások, az oktatási szolgáltatások, különböző orvosi ellátások (humán, állatorvosi tevékenység, fogászat), napelemek és azok alkatrészei, olyan termékek, amelyek a geotermikus energiák kinyeréséhez szükségesek, szerencsejáték szolgáltatások, postai szolgáltatások, és még lehetne sorolni. Nulla százalékos körbe tartozik, azaz adólevonási jog kapcsolódik a termékexporthoz, a szolgáltatások exportjához, amennyiben az üzleti szolgáltatások kiszervezéséhez kapcsolódik, nemzetközi légijáratokon történő személyszállításhoz, stb.

A területi hatályról is essen néhány szó. A kenyai áfa hatálya alá tartozik, amennyiben a termékek Kenya területén belül kerülnek értékesítésre. Szintén kenyai teljesítési helyűek azok a termékek, amelyeknek a fel- és összeszerelése Kenyában történik, végül szintén kenyai ügyletről beszélünk, amikor a termékek bár elhagyják Kenyát, azonban a szállítás megkezdésekor az országból indultak el.

Alap, hogy a szolgáltatások közül kenyainak minősül, ha annak nyújtója kenyai illetőségű, azonban sokkal izgalmasabb, hogy mikor adózik helyben a szolgáltatás, ha annak nyújtója Kenyában nem letelepedett. Ezek jellemzően akkor fordulnak elő, amikor a szolgáltatás igénybevevője természetes személy, vagy legalábbis nem áfa alany. Nézzünk ebből a körből is néhány példát: a szolgáltatás igénybe vevője a szolgáltatást Kenyában veszi igénybe, a szolgáltatás Kenyában található ingatlanhoz kapcsolódik, elektronikus szolgáltatások, ha azokat kenyai rendeli meg, rádió és televízió-szolgáltatások, amennyiben azokat kenyai rendeli meg.

A teljesítés időpontjáról azt érdemes megjegyezni, hogy alapvetően ugyanazok a szabályok vonatkoznak a termékekre, szolgáltatásokra, utóbbiba beleértve az importszolgáltatásokat is. Négy időpontot kell figyelni, ezek az alábbiak. A termék rendelkezésre bocsájtása vagy a szolgáltatás nyújtása, építőipari munkáknál a teljesítési igazolás dátuma, általában a számla kelte, illetve az ellenérték megfizetése (ideérte a részleges megfizetést is). A legkorábbi esemény bekövetkezésekor megy teljesedésbe az ügylet.

Termékimport esetén a teljesítés időpontja a következők szerint alakul: amennyiben magáncélú import történik magánszemély által, amikor az áru úgymond szabad forgalomba kerül, ellenben amikor az importáru áfa-raktárba kerül, akkor az áfaraktárból történő kitároláskor teljesedik az ügylet. Amikor az importot követően az áru speciális területre kerül (például ahonnan újra exportálják, vagy speciális rendeltetésű gazdasági zónába kerül), akkor szintén a kitároláskor teljesedik az ügylet. Egyéb esetekben, amikor az áru megérkezik Kenyába.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Rossz lóra tettek

Lóerődús luxus-sportkocsik, valódi versenylovak, nagy mennyiségű készpénz került leltárba a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak munkája nyomán. A pénzügyőrök egy hazai bűnszervezetre csaptak le, mely társaság közel egymilliárd forintnyi áfa befizetését mulasztotta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó haszonból ügetőlovak versenyeztetését finanszírozták, de akadt birtokukban bőséggel készpénz, ingatlan, illetve értékes luxus-sportautó is.

2024. október 4.

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.