Adóelkerülés: szigorítana az EP


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jobban kell korlátozná az Európai Parlament (EP) a kamatlevonásokat, és szigorúbban kell adóztatná a külföldi jövedelmeket.


Az uniós parlament tájékoztatása szerint a képviselők nagyobb átláthatóságot javasolnak a vagyonkezelői alapok, alapítványok esetében, közös szabályokat a szellemi tulajdonból származó jövedelmek utáni adócsökkentésekre, feketelistát az adóparadicsomokra, és szigorú szankciókat a nem együttműködőkkel szemben.

Az állásfoglalás arra az uniós bizottsági alapelvre épít, amely szerint adót ott kell fizetni, ahol a nyereség képződik. A terv jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmaz meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen.

Az állásfoglalás ezek mellett közös meghatározásokat javasol olyan fogalmak esetében, mint az állandó telephely, az adóparadicsom, a transzfer- és jogdíjak.

A tájékoztatás szerint a képviselők szerint elengedhetetlenek az unión kívül leadózott és utána az EU egyik tagállamába utalt jövedelmekkel kapcsolatos úgynevezett átállási szabályok. Noha a kettős adóztatás elkerülése érdekében a külföldön szerzett bevétel gyakran adómentes, az EP képviselők szívesebben látnának egy 15 százalékos adókulcsot. Ez esetben az adózónak csak a különbözetet kellene befizetnie, ha a külföldön szerzett bevétel után fizetett adó ennél a kulcsnál alacsonyabb.

Az uniós parlamenti képviselők ajánlást tettek arra vonatkozóan is, hogy a hitelfelvétel költségeinek a kamatbevételeket meghaladó része csak az adózó kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredményének 20 százalékáig vagy 2 millió euró (mintegy 620 millió forint) összegig legyen levonható, attól függően, hogy a kettő közül melyik a magasabb érték.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A képviselők feketelista létrehozását javasolták az adóparadicsomokról, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokra és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekre vonatkozó szankciók listájával.

Sürgették egy konszolidált társaságiadó-alap uniós szintű létrehozását és a vagyonkezelői alapok és alapítványok átláthatóságának növelését.

Az uniós parlament közlése szerint ajánlást tettek arra is, hogy a tagállamok közös módszerrel számítsák ki a társasági adót az adatok könnyebb összehasonlíthatósága végett, valamint harmonizált, közös európai adóazonosító szám (TIN) létrehozását javasolták, ami alapja lehet a tagállami adóhatóságok közötti eredményes automatikus információcserének.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Rossz lóra tettek

Lóerődús luxus-sportkocsik, valódi versenylovak, nagy mennyiségű készpénz került leltárba a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak munkája nyomán. A pénzügyőrök egy hazai bűnszervezetre csaptak le, mely társaság közel egymilliárd forintnyi áfa befizetését mulasztotta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó haszonból ügetőlovak versenyeztetését finanszírozták, de akadt birtokukban bőséggel készpénz, ingatlan, illetve értékes luxus-sportautó is.

2024. október 4.

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

2024. október 4.

A közvetett adózás rendszere Kenyában (2. rész)

Kenya Kelet-Afrika legnagyobb kereskedelmi és pénzügyi központja, és kiemelkedő jelentőségű a turizmus is. Az országban az áfa 1990-ben váltotta az értékesítési adót. Következzenek az érdekes részletek.