Adókedvezmény női- és férfibetegségek esetén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Meghatározott betegségek, fogyatékosságok esetében havi 7450 Ft adókedvezmény érvényesíthető 2019. január 1-jétől az összevonandó jövedelmek utáni adóból. Ez éves szinten 89 400 Ft adókedvezményt jelent. A kedvezményre jogosító betegségek felsorolása számos női- és férfibetegséggel bővült 2019. január 1-jei hatállyal, azaz nem visszamenőlegesen.

A betegségek, fogyatékosságok utáni kedvezmény három évtizede része a személyi jövedelemadózásnak, most az összege emelkedett (a minimálbér növekedése miatt), illetve a betegségkör bővült.

A súlyosan fogyatékos személyek adókedvezményéről a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40. §-a rendelkezik (e szabályok nem változtak meg 2019-től!):

Személyi kedvezmény

  1. § (1) Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás, határozat alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).

(2) Súlyosan fogyatékos személynek azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.

A fogyatékosság fennállása a nevesített járadékok juttatását (abban való részesülését) vagy a kormányrendelet szerinti tételes felsorolásban szereplő valamely betegséget jelenti.

Betegségek, fogyatékosságok

Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet melléklete tartalmazza a tételes felsorolást. A részletes felsorolást terjedelmi okok miatt – közel 800 betegségfajtáról van szó – mellőzzük, most csak a bővülésre hívjuk fel a figyelmet. 2019 év elejétől a következő női- és férfibetegségekre is érvényesíthető a kedvezmény:

Betegségcsoport megnevezése Betegség BNO
kódja
Betegség megnevezése
7. Daganatos betegségek közül:    
Emlő rosszindulatú daganata C50 Az emlő rosszindulatú daganata
C500 Mellbimbó és bimbóudvar rosszindulatú daganata
C501 Az emlő központi részének rosszindulatú daganata
C502 Az emlő felső-belső negyedének rosszindulatú daganata
C503 Az emlő alsó-belső negyedének rosszindulatú daganata
C504 Az emlő felső-külső negyedének rosszindulatú daganata
C505 Az emlő alsó-külső negyedének rosszindulatú daganata
C506 Az emlő hónalji részének rosszindulatú daganata
C508 Az emlő átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata
C509 Emlő rosszindulatú daganata, k.m.n.
Méhnyak rosszindulatú daganata C53 A méhnyak rosszindulatú daganata
C530 Endocervix rosszindulatú daganata
C531 Exocervix rosszindulatú daganata
C538 A méhnyak átfedő elváltozása, rosszindulatú daganata
C539 Méhnyak rosszindulatú daganata, k.m.n.
Petefészek rosszindulatú daganata C56 A petefészek rosszindulatú daganata
A prosztata rosszindulatú daganata C61 A prosztata rosszindulatú daganata
A here rosszindulatú daganata C620 Nem descendált here rosszindulatú daganata
C621 Descendált here rosszindulatú daganata
C629 Here rosszindulatú daganata, k.m.n
18. A női nemi szervek nem gyulladásos betegségei közül:    
Endometriosis N80 Endometriosis
N800 A méh endometriosisa
N801 A petefészek endometriosisa
N802 A petevezető endometriosisa
N803 A medencei hashártya endometriosisa
N804 A rectovaginalis septum és a hüvely endometriosisa
N805 Bél endometriosis
N806 Endometriosis bőrhegben
N808 Egyéb endometriosis
N809 Endometriosis , k.m.n.

A kedvezmény érvényesítése

A kedvezmény érvényesítésének feltétele, hogy a magánszemély rendelkezzen a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

A BNO kódok az orvosi zárójelentések, ambuláns lapok alapján állapíthatók meg.

A kedvezmény egyszeresen érvényesíthető, azaz több kedvezményre jogosító betegség esetén is csak egyszeresen jár, és kizárólag az összevonandó jövedelmek utáni személyi jövedelemadóból. Azaz nem érvényesíthető az elkülönítetten adóköteles jövedelmek (ingatlanértékesítés, tőkejövedelmek, átalányadó stb.) összegéből, illetve ha a magányszemély nem a személyi jövedelemadó szabályai szerint adózik, hanem például az egyszerűsített foglalkoztatás, az EVA, az EKHO vagy a KIVA szabályait alkalmazza.

Ha valaki adóköteles jövedelemmel nem rendelkezik, hanem csak például nyugdíjban, családi pótlékban, más társadalombiztosítási ellátásban, adómentes önkormányzati segélyben részesül, akkor a kedvezményt nem tudja érvényesíteni.

A kedvezmény kizárólag saját jogon érvényesíthető, azaz fogyatékos hozzátartozó után ezt a kedvezményt nem lehet igénybe venni, akkor sem, ha a hozzátartozónak nincs a kedvezmény érvényesítésére jogosító jövedelme (és adója).

A súlyos fogyatékosság minősítése nem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozó adójogi, hanem orvos szakmai kérdés. Az igazolást nem kell az adóbevalláshoz mellékelni, nem kell a NAV-hoz beküldeni, de meg kell őrizni.

A fogyatékosság minősítését a háziorvosnál, illetve az egészségkárosodás jellegétől függően a szakorvosnál lehet kezdeményezni. A fogyatékosság minősítésére és az igazolás kiállítására vonatkozó szabályokat a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet határozza meg (e rendelet sem változott 2019-től). A rendelet mellékletében meghatározott igazolást a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa, illetve általuk készített dokumentumok alapján a háziorvos állítja ki. A háziorvos akkor jogosult az igazolás kiállítására, ha a szakambulancia vagy a kórházi osztály szakorvosa megállapította az állapot véglegességét.

Az igazolás nyomtatványa innen tölthető le.

Adóelőleg

Az adókedvezményt a rendszeres juttatások (munkabér tiszteletdíj stb.) adóelőlegének meghatározásakor figyelembe vehető. A magányszemély a birtokában lévő orvosi igazolása, járadékjogosultsága alapján nyilatkozatot tehet erre vonatkozóan munkáltatójának, kifizetőjének. A jogosultságot igazoló papírokat nem kell a munkáltatónak bemutatni, átadni, a nyilatkozat tartalmáért, jogszerűségéért a nyilatkozó magánszemély a felelős!

A kitöltendő nyilatkozat és tájékoztató innen tölthető le.

Ha a magánszemély saját maga köteles az adóelőleg megállapítására és megfizetésére, akkor a fizetendő adóelőlegből érvényesítheti a neki járó személyi kedvezményt, feltéve természetesen, hogy erre vonatkozó nyilatkozata alapján más munkáltató, kifizető nem vette azt nála figyelembe.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

2024. április 24.

Adóellenőrzésen bukott meg használtautó-kereskedő, valamint hamis gyerekcipőárus

Megbukott az adóellenőrzésen az a használtgépjármű-kereskedő, aki nyilvántartásait meghamisítva fiktív kölcsönszerződésekkel fedte el bevételeit; a kereskedőnél a végrehajtók ingatlant és 54 autót foglaltak le több mint 120 millió forint értékben – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán. Ugyanezen a napon a pénzügyőrök 2300 pár, több mint 17 millió forint értékű hamis gyermekcipőt foglaltak le – közölte a NAV.