Adóváltozások 2013: apró kiigazítások még jöhetnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2013-as adócsomagban még kisebb kiigazítások, módosítások várhatóak, a fordított áfázás előbb-utóbb kiterjedhet az informatikára, az áfa terén bevezetett belföldi összesítő jelentés 2 millió forintos értékhatára várhatóan csökkenni fog. Az iparűzésiadó-alap számítási módjának változása miatt pedig jövőre új módon kell kiszámítani az innovációs járulékalapot is – derült ki többek között az RSM DTM online adókonferenciáján.


A jövő évi adózással kapcsolatban a legfontosabb kérdés, hogy az elfogadott 2013-as adótörvényekben, várhatóak-e még lényegi változások, hiszen az egyes információk alapján a költségvetési törvényhez még fognak érkezni adót érintő módosítások? – indította el Magyarország első online adókonferenciáját Kalocsai Zsolt, az RSM DTM elnök-vezérigazgatója. Dr. Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára szerint kezd végleges formát ölteni a magyar adórendszer, 2013-tól kezdve kiszámíthatóbb, lassabb tempójú adópolitikára számíthatunk, amelyben az adószerkezet lényegesen már nem változik. A friss adócsomagban ugyanakkor még kisebb kiigazítások, pontosítások várhatóak. A kisvállalati adó (KIVA) például a szakma javaslatai alapján még apróbb módosításokon is áteshet.

Apró kiigazítások még jöhetnek

Kalocsai Zsolt kérdésére kiderült az is, hogy előbb-utóbb várhatóan teljes körű lesz az áfa terén most bevezetett részletes belföldi adatszolgáltatási kötelezettség. Jövőre csak a 2 millió forintot elérő vagy azt meghaladó értékű áthárított áfát tartalmazó számlákról kell a vállalkozásoknak belföldi összesítő jelentést készíteniük. Balog Ádám hangsúlyozta, hogy ez csak az első lépés, és ha a rendszer működik, a részletes beszámolási kötelezettség határa tovább csökkenhet, akár 0 forintra is.

A pénztárgépek és az adóhatóság online összekapcsolásával kapcsolatban dr. Balog Ádám elmondta, hogy az április elsejei határidő a jogszabály-alkotás szempontjából tartható, a szűk keresztmetszetet az informatikai fejlesztések jelentik, de ezek is elvégezhetők a tavaszi határidőig. A kormány azt is mérlegeli, hogy 2013-ban tovább szélesíti a fordítottan adózók körét, mert hatékony eszköznek bizonyult az áfacsalások visszaszorítására. Felmerült például, hogy az informatikára is érdemes lehet kiterjeszteni a szabályozást.

Áfa: „tesztüzemben” a belföldi összesítő

Az áfa terén a legnagyobb horderejű változás jövőre az lesz, hogy január elsejétől minden 2 millió forintot elérő vagy azt meghaladó értékű áthárított áfát tartalmazó számláról részletes adatszolgáltatást kell teljesíteni a NAV felé – hívta fel a figyelmet Ágoston Péter, az RSM DTM nemzetközi adóképviseleti vezetője. Az eredeti verzió szerint még teljes körű lett volna a változás, s a kormányzati nyilatkozatokból kiderült, hogy ha a rendszer jól „vizsgázik”, akkor a jövőben számítani lehet a 2 milliós értékhatár csökkentésére, vagyis az érintettek körének bővítésére.

Kétféle belföldi összesítő jelentést kell készíteniük a vállalkozásoknak – hangsúlyozta Palotai Kinga, az NGM főosztályvezetője. A számlaszintű jelentésekben az eladónak és a vevőnek is nyilatkoznia kell, az összevont, partnerszintű adatszolgáltatást csak a vevőnek kell teljesítenie. A számlaszintű jelentésnél előfordulhat, hogy a felek eltérő időben nyilatkoznak, például ha a két társaság áfabevallási gyakorisága eltér, vagy ha a vevő később vonja csak le az áfát, mint annak teljesítési időpontja.

Fontos, hogy akkor is a számlán szereplő áfa értéket kell szerepeltetni a bevallásban, ha a vevő nem a teljes áthárított áfát vonja le az adott bevallásban (ez a helyzet például a csak 70 százalékig levonható telefonszámláknál) – figyelmeztetett Ágoston Péter. Vigyázni kell arra is, hogy az értékhatárt akkor is túllépi az eladó, ha előbb egy 2 millió forint alatti számlát állít ki, majd helyesbítéssel korrigálja az összeget magasabbra. Az összevont jelentéshez már nem csak az egyes számlákon áthárított adóra kell odafigyelnie a vevőnek, hanem arra is, hogy egy partnerétől egy bevallási időszak alatt összesen több mint 2 millió forintnyi adót tartalmazó számlát helyez levonásba.

A pénzforgalmi áfával kapcsolatban Palotai Kinga arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a NAV honlapján nyilvános listát közöl azokról a cégekről, amelyek az önként választható elszámolási formára bejelentkeznek, ennek ellenére a számlára is jelezni kell ezt a tényt a „pénzforgalmi elszámolás” kifejezés szerepeltetésével.

Sávossá válik az iparűzési adó

Mivel változik az iparűzési adóalap számítási módja, új módon kell jövőre az innovációs járulékalapot is kiszámítani – hívta fel a figyelmet dr. Kanyó Lóránt, az NGM főosztályvezető-helyettese. Azon társaságok, amelyeket hátrányosan érint a helyi iparűzési adóalap számítási módjának megváltozása, 2013-tól növekvő innovációs járulék alappal is számolhatnak.

Az iparűzési adó új, sávos levonási korlátai nem vonatkoznak az export értékesítéshez kapcsolódó eladott áruk beszerzési értékére és a közvetített szolgáltatások értékére, ezek együttes összege a nettó árbevételből továbbra is teljes egészében levonható lesz. Hegedüs Sándor, az RSM DTM adópartnere ezzel kapcsolatban felvetette a kérdést, hogy az eltérő árrés hányadok miatt kell-e átlagolni a belföldi és külföldi értékesítésből származó különböző árréseket. Kanyó Lóránt szerint erre nincs szükség, sőt el kell különíteni az exportértékesítéshez kapcsolódó tételeket.

A könyvelés megkönnyítése érdekében a szakértők ugyanakkor megegyeztek abban, hogy érdemes külön alszámlán vezetni a belföldi és exportértékesítéshez kapcsolódó eladott áruk beszerzési értékét és közvetített szolgáltatás értékét, így nem kell majd az adóalap kiszámolásakor egyenként átnézni a számlákat.

A közvetített szolgáltatások és az alvállalkozói teljesítés jogviszonyának idei év eleji szétválasztása után vannak olyan tevékenységek, amelyek mindkét kategóriába beleférnének (gyakori példákat szolgáltatnak az építőipari alvállalkozói láncolatok). A probléma lényege, hogy jövő év január elsejétől a közvetett szolgáltatások (változatlan formában történő továbbértékesítés) értéke csak korlátozottan vonható le az IPA adóalapjából 500 millió forint árbevétel felett, míg az alvállalkozói teljesítések (vállalkozói szerződés, mind a szállítóval, mind a vevővel) minden korlátozás nélkül csökkentik azt. Az NGM főosztályvezető-helyettes szerint a hangsúly a változatlan formában való továbbértékesítésen van, ami alapján a hivatkozott ügylet közvetített szolgáltatásnak minősül, így a korlátozó szabály vonatkozhat rá.

A bejegyzés szerzője Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.