Áfacsökkentést szeretne fordított áfázás helyett a tejágazat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács nem tekinti jó megoldásnak a fordított áfa alkalmazását a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, mivel az nem alternatívája az egyes alapvető élelmiszerek jelentős áfacsökkentésének – mondta Lukács László, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója.


A szakember annak kapcsán beszélt erről, hogy többen még szakmai körökben is úgy vélik, hogy a fordított áfa alkalmazása alternatívája lehet az alapvető élelmiszerek esetében az egyes úgynevezett vezértermékek áfamérséklésének.

Lukács László szerint a fordított áfa csak átrendezést jelent a magyar élelmiszerláncon belüli fizetési kötelezettségekben, de nem csökkenti az inflációs nyomást, és nem javítja érdemben a legálisan működő magyar beszállítók piaci pozícióit sem. Így nem erősíti a magyar termelés és feldolgozás versenyképességét, valamint nem segíti a munkahelyek megőrzését sem.

Ezért a Tej Terméktanács fenntartja azt a korábbi javaslatát, hogy az egyes alapvető élelmiszerek vezértermékeit sorolja 5 százalékos adókulcs alá a kormány – nyilatkozta az ügyvezető igazgató.

Az alapvető élelmiszerek áfacsökkentéséről szóló elemzésünket itt olvashatja.

A sertéstartók félelmeiről a fordított áfázás kapcsán itt tájékozódhat.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

eÁFA: már benyújtható az önellenőrzés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eÁFA-rendszerében már benyújthatók az újfajta bevallási lehetőséggel beadott bevallások önellenőrzései mind a webes felületen, mind a gép-gép kapcsolaton keresztül.

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).