Alkotmányos a szuperbruttó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Alkotmánybíróság szerint alkotmányos a szuperbruttósítás. Az Ab érvelése szerint nem maguk a járulékok kerülnek be az adóalapba, hanem a járulékok mértékével korrigált jövedelem.

Alkotmányos a szuperbruttósítás, miután ez az adóalap-kiegészítés egy korrekciós tényező – mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) a januárba életbe lépő személyijövedelemadó-változásokról kedden.

A személyi jövedelemadó bruttósításánál az az alapvető gond, hogy a munkaadói járulék nem a jövedelem része, így nem lenne szabad a jövedelemadó alá vonni – vélte korábban Szabó Máté ombudsman, aki ezért beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz. Beadványát az Ab kedden elutasította.

A taláros testület azzal utasította el a szuperbruttósítás alkotmányosságát vitató beadványokat, hogy az összevont adóalapba nem a munkáltató által ténylegesen fizetett társadalombiztosítási járulék, illetve egészségügyi hozzájárulás összege kerül be, csupán az összevont adóalapba tartozó jövedelemnek a társadalombiztosítási járulék, illetve egészségügyi hozzájárulás mértékével korrigált összege.

Számos más beadvány vár még az Ab elbírálására a 2010-es adótörvényekre vonatkozóan: így a családi pótlék megadóztatásával, a vagyonadóval, a tevékenységre jellemző keresettel kapcsolatban is.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.