Át kell térni az új TEÁOR-számokra
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Több százezer társas vállalkozást, egyéni vállalkozót, illetve vállalkozói igazolványhoz nem kötött adóköteles tevékenységet adószám birtokában végző magánszemélyt értesít a következő napokban az adóhivatal. Július elsejétől ugyanis át kell térni az új TEÁOR-besorolásokra.
Az új uniós TEÁOR tavaly januárban lépett hatályba, és ez év január 1-jétől már minden tagállamban alkalmazni kell. A hazai vállalkozások fél év türelmi időt kaptak az áttérésre. A KSH egyes kérdőívein már a múlt évben az új besorolásnak megfelelően kért adatokat. Az esetek kis részében a régi TEÁOR-számok automatikusan átforgathatók voltak. A legtöbbször azonban az átkódolás megfontolást igényel. Ehhez a cégeknek célszerű ügyvédi segítséget igénybe venni.
Az érdekelteket még nemigen izgatja a közelgő határidő. Akiben most ébred fel a kötelességtudat, az hosszú sorokra számíthat a nyilvántartó hivatalokban. A Fővárosi Cégbíróságon a bejegyzett mintegy 170 ezer cégnek csupán a tizede tett eleget változásbejelentési kötelezettségének. Kenesei Judit, a cégbíróság vezetője elmondta: számításaik szerint ha minden társas vállalkozás most teljesítené az átsorolást, akkor ez számukra 16 havi munkát jelentene úgy, hogy mellette semmi mással nem foglalkoznának. A határidő elmulasztásának szankciója a törvényességi felügyeleti eljárás, illetve bírságolás lehet, de egyszerre 150 ezer cég ellen nem tudnak fellépni. Az ország második legnagyobb cégbíróságán, a Pest megyein, hasonló a helyzet: a 65 ezer bejegyzett társaság mindössze 10 százalékának van meg az új tevékenységi kódja.
Az egyéni vállalkozóknak az okmányirodákban kell elintézniük az átsorolást. A budapesti XIII. kerület mintegy 4200 egyéni vállalkozója közül eddig hatszázötvenen módosították a kódokat. Ferenczi Gézáné, az okmányiroda osztályvezetője úgy fogalmazott, „fullig” vannak. Előzetes bejelentkezésre fogadják az ügyfeleket. Már ekkor tájékozódnak a tevékenységi körről, hogy felmérjék, mennyi időt vehet igénybe az ügyintézés. Nyilvánvalóan hosszabb az okmánycsere azokban az esetekben, amikor a régi szakmakódokat bontani kell, mert helyébe több tevékenység kerül, s még választania is kell az ügyfélnek. Az osztályvezető asszony azt mondta: a határidő nem jogvesztő, július 1-je után is cserélik a vállalkozói igazolványokat. A határidő-mulasztásnak náluk nincs szankciója.
Az adóhivatal azonban nem elnéző. A késedelmes változásbejelentés a társas vállalkozások esetében 500 ezer, egyéni vállalkozók és egyéni vállalkozói igazolványhoz nem kötött adóköteles tevékenységet adószám birtokában végző magánszemélyeknél 200 ezer forint bírsággal járhat.
Forrás: Világgazdaság Online