Az 5 legfontosabb kiva-módosítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Számos helyen változik 2013-as hatályba lépése előtt a kiva. A módosítások vonzóbbá teszik az új adónemet, hiszen az eddigi szakmai visszajelzések alapján nem annyira népszerű a vállalkozások körében, mint ahogy azzal előzetesen számoltak. Az RSM DTM blogbejegyzése.


Az év végéhez közeledve az új kisvállalati adónemek vonatkozásában folyik a mérlegelés, számolás, hogy kinek éri meg az új adók közül választani. A számítások közben számos kérdés merült fel, amelyek miatt a KIVA választása bizonyos esetekben hátrányt okozhatott azoknak, akik a jövő évtől ezt az adónemet kívánták választani.

Többek között kérdésként merült fel a korábbi évek elhatárolt veszteségének a felhasználhatósága, a munkahelyvédelmi akcióterv bizonyos kedvezményeiből történő kimaradás, a gyorsított értékcsökkenési leírásból fakadó hátrányok kezelése. Ezek mellett természetesen további fontos „apróságokra” is oda kell figyelni, amelyekre korábbi blogbejegyzésünkben hívtuk fel a figyelmet. Érdemes végigmenni a legutóbbi KIVA-t érintő tövénymódosításokon.

Az 5 leglényegesebb változás

  1. A korábbi szabály szerint az adóalanyok 2012. december 20-ig élhettek a KIVA tekintetében a választás jogával, amelyet 2013. január 15-ig visszavonhattak. A KIVA választására a beterjesztett módosítás alapján 2013. január 15-ig lesz lehetőség, ennek megfelelően 25 nappal több idő áll rendelkezésre a végleges döntés meghozatalára. Azok az adóalanyok, akik esetleg már a KIVA alá bejelentkeztek, továbbra is 2013. január 15-ig visszavonhatják választásukat.
  2. A korábbi években felhalmozott elhatárolt veszteség felhasználását kedvezőtlenül érintette a KIVA szabályozás, amely szerint az adóalanyiság minden évében az elhatárolt veszteségnek 20 százalékát, illetőleg az arányos részt elszámoltnak kellett tekinteni. A módosítás szerint az elhatárolt veszteség elszámolható lesz a KIVA adóalap terhére az adóalanyiság alatt.
  3. Abban az esetben, amennyiben a KIVA alanya társasági formát vált az adóalanyisága alatt, az adóalanyiságát továbbra is fenntarthatja. Ez a korábbi szabályozás esetében nem volt lehetséges.
  4. A módosítás értelmében a KIVA-alanyoknak nem kell az eszközeik tekintetében gyorsított értékcsökkenési leírással számolni, továbbá a KIVA adóalanyiság előtt beszerzett immateriális javak és tárgyi eszközök számított nyilvántartási értékét 10 év alatt egyenlő részletben le lehet írni a KIVA adóalapból.
  5. A 25 év alatti pályakezdők, a tartós munkanélküliség után munkába állók, a GYED, GYES, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítását követően foglalkoztatott munkavállalók után a KIVA adóalapja a foglakoztatás első két évében a kedvezményezett munkabérek havi összegével, de legfeljebb 100 000 forinttal csökkenthető legyen.

A megalapozott döntéshez számos tényezőt szükséges mérlegelni, amelyhez összehasonlító kalkulátorunkkal kívánunk támogatást nyújtani.

Az RSM DTM kiva-kalkulátorát itt találja.

Amennyiben a kalkulációk során a KIVA-ba való bejelentkezés mellett döntött az adóalany, az átlépés szándékát elektronikus úton, a NAV ’T203KV számú nyomtatványán kell megtenni.

A bejegyzés szerzője Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az RSM DTM Blog az Adó Online szakmai partnere.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.