Az APEH idei ellenőrzési célpontjai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az APEH a napokban tette közzé a 2008-as az ellenőrzési feladatokról szóló irányelvét. A költségvetési bevételek biztosítása, az adómorál javítása, a feketegazdaság elleni fellépés, továbbá a versenyképes piacgazdaság ösztönzése érdekében tovább erősítik eszerint a jogszabályokban előírt kötelezettségek teljesítésének az ellenőrzését.

Az irányelv kiemeli, hogy a korábbiaknál kedvezőbb lehetőséget biztosít a becslésre a jövedelem- (nyereség-) minimum vizsgálatára vonatkozó azon jogszabályi előírás, amely az adóhatóság által kétségbe vont gazdasági események megtörténtének és valódiságának, illetve a költségek felmerülése indokoltságának bizonyítását az adózó kötelességévé teszi.

Kiemelt vizsgálati célok között a feketegazdaság fehérítése, az adóbevételi szempontból kiemelt kockázatot jelentő gazdasági folyamatok, magatartási formák vizsgálata, a jogszabályváltozásokból fakadó egyéb feladatok, illetve az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak nyilvántartásának rendezéséhez kapcsolódó kiemelt feladatok szerepelnek.

A gazdaság fehérítése kapcsán különösen fontos az új cégek ellenőrzése. Kockázatelemzéssel kell kiválasztani az adózók azon 20 %-át, amelyeknél preventív jelleggel végzett helyszíni ellenőrzés keretében a működés szabályszerűsége az adószám megállapítását követő 90 napon belül vizsgálandó. Továbbra is figyelemmel kísérik az adózói életutat, különös tekintettel a gyakori székhelyváltoztatókra, az azonos székhellyel, tulajdonosi körrel, ügyvezetővel, székhelyszolgáltatást nyújtó ügyvéddel vagy kézbesítési megbízottal rendelkező adóalanyokra, a többszöri tulajdonos váltással érintett adózókra, a bevallás benyújtását rendszeresen elmulasztókra, a több bevallási időszakra vonatkozóan adófizetési kötelezettséget nem vallókra, valamint a tartósan veszteséges egyéni vállalkozókra, gazdasági társaságokra és a kapcsolódó vállalkozásokra.

Fontos feladat a jövedelem- (nyereség-) minimum alatt vallók szigorú ellenőrzése, a minimálbér kétszeresénél kisebb járulékalap után járulékot fizető vállalkozók ellenőrzése, de folytatják a fekete foglalkoztatás visszaszorítására irányuló ellenőrzéseket is. Az elmúlt évhez hasonlóan továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a vagyongyarapodási vizsgálatokra. Újdonság ugyanakkor, hogy a feketegazdaság elleni küzdelem érdekében folytatott adóhatósági jelenlét intenzitását növelik az eva alanyok és az eva alanyoktól nagy értékű beszerzéseket elkönyvelő vállalkozások körében is.

A költségvetési bevételek biztosítása, valamint likviditási helyzetének javítása érdekében folytatják a 2006-ban bevezetett új adónemekkel (különadó, hitelintézeti járadék) kapcsolatos, illetve az adókedvezményekkel kapcsolatos ellenőrzéseket, valamint azokat az adózókat is górcső alá veszik, akik az áfa kötelezettségük minimalizálása érdekében bevallásaikban nagy összegű értékesítést terhelő általános forgalmi adó kötelezettséget és ugyancsak nagy összegű – beszerzéshez kapcsolódó – előzetesen felszámított adót szerepeltettek. Vizsgálják az országhatáron belüli és az országhatáron túl nyúló körbeszámlázásos ügyleteket, értékesítési láncolatokat, a kapcsolt vállalkozások közötti elszámoló árakat. Kiemelt figyelmet fordítanak azoknak az eva alanyoknak az ellenőrzésére, akik az áttérés évében nagy összegű tárgyi eszköz beszerzéshez kapcsolódó előzetesen felszámított adót szerepeltettek áfa bevallásukban.

A vállalkozások ellenőrzését kiterjesztik a pénzkezelési szabályzat ellenőrzésére és a leltárellenőrzésre. Az OEP által átadott adatok alapján az APEH kiemelten ellenőrzi azoknak a magánszemélyeknek a járulék fizetési kötelezettségét, akik az OEP nyilvántartása szerint az egészségügy szolgáltatásainak igénybevételére nem jogosultak.

Az ellenőrizendő főbb tevékenységi körök között továbbra is a kereskedelmi és vendéglátó tevékenységet végző vállalkozások szerepelnek (bevételi- és költségelszámolások vizsgálata), a húsfeldolgozó ágazat, a baromfifeldolgozó, -termelő és -értékesítő vállalkozások egymásra épülő tevékenységének a vizsgálata, az e-kereskedelemben részt vevő vállalkozások és a gabona vertikum egésze szerepelnek. Folytatják a számítástechnikai alkatrészek forgalmazóinak, a gépjármű-kereskedőknek a vizsgálatát. Kiemelten figyelmet fordítanak a számla- és nyugtaadási kötelezettség teljesítésére, különös tekintettel a piacokra és közterületekre, a kötelezettségük teljesítését többször elmulasztókra, a több éve veszteséget kimutató vállalkozókra, a pénztárgépet nem rendeltetésszerűen használókra.

A következő évek ellenőrzéseit előkészítő adatgyűjtések főbb irányai: az egészségmegőrző tevékenységet végző vállalkozások (fitnesz centrumok, wellness központok, stb), a hulladékgazdálkodás és a hulladékkereskedelem (a beszerzés és az értékesítés jogszerűsége szempontjából), az alvállalkozókkal működő, takarítási tevékenységet végző vállalkozások, a pénzügyi szektor, ezen belül a hitelközvetítők, hitelkihelyezők, brókerek, valamint az üzletviteli tanácsadást végző vállalkozások (a nyújtott szolgáltatások valóságtartalmának és a számlák befogadói szempontjából értelmezett indokoltságának vizsgálata), az őrzővédő tevékenységet végző adózók, az utazásszervező és az ügynöki tevékenységet végző vállalkozások.


Kapcsolódó cikkek