Az ingatlanfejlesztők üdvözölték az 5 százalékos áfát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kedvező hatással lehet az elmúlt hónapokban megtorpant lakásépítésekre az ismét visszatérő 5 százalékos általános forgalmi adó (áfa) – reagáltak csütörtökön szakmai szervezetek.

Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) üdvözli a kedvezményes áfa folytatását az új lakások piacán. A legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő szervezet közleménye szerint a döntés lehetőséget biztosít az ingatlanpiacon a kínálati oldal megerősödésére.

Szerintük a lakóingatlan-piac 2008 óta nagy kilengésekkel, nehezen tervezhetően működik. A mostani, területi korlátozás nélküli 5 százalékos áfa nagyon jó irányt jelent, mert lélegzetvételhez jut a piac – összegezte Kiss Gábor, az IFK alelnöke a közlemény szerint. Hangsúlyozta azt is, hogy a hosszú távú, kiszámítható szabályozás a piac számára nélkülözhetetlen, ezért az IFK a kedvezményes áfa további, több cikluson átívelő meghosszabbítását támogatja.

Az Otthon Centrum szerint ismét erőre kaphat az újlakás-piac. Az ingatlanközvetítő hálózat közleménye szerint a kedvezményes áfa és az otthonteremtési támogatások az elmúlt években megtöbbszörözték az építési és lakásvásárlási kedvet, de a kedvezményes áfa kivezetése ezt a lendületet megtörte. A jelenlegi helyzetben, amikor a járvány miatt egyre erősebb a gazdaságot érintő elbizonytalanodás, mindenképpen jótékony hatással lehet az intézkedés az egyik legjelentősebb gazdasági ágazatra, az építőiparra, amely így a gazdaság teljesítményén érdemben tud majd javítani – hangsúlyozták.

Mivel az új rendelkezés nem köti a kedvezményt a rozsdaövezeti területek igénybevételéhez, várhatóan tovább folytatódhatnak a nagyvárosokban és az agglomerációban zajló fejlesztések is – tették hozzá a közleményben.

A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület azt közölte, bíznak benne, hogy a bejelentett 5 százalékos újlakás-áfa és a kapcsolódó intézkedések alkalmasak lesznek a gyermekvállalás ösztönzésére és a jelenleg csökkenő lakásépítési trend megfordítására.

Az MTI-hez eljuttatott összefoglalójukban hangsúlyozták ugyanakkor azt is, hogy az 5 százalékos áfakulcs bevezetése akkor jelent valódi segítséget az építésgazdaságnak, ha a 2022. évi határidő lejárata utáni időszak is tervezhető, és beláthatóak az ezt követő időszakra vonatkozó kormányzati elképzelések. Az építőanyaggyártási és kivitelezési kapacitások tervezésénél, a szakképzésnél évtizedes előretekintés szükséges.

Az egyesület szerint a kiszámíthatóságot erősítené, ha megszületne egy, legalább 15 évre szóló lakásprogram. Ennek tartalmaznia kellene az alapvető elveket, a lakásépítési, lakásfelújítási, bérlakásépítési célszámokat, a legfontosabb támogatási eszközöket és azok hozzávetőleges éves keretösszegét.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.