Az is csoda, ha 2012-re lesz adóreform


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Irreális azt várni az új kormánytól, hogy rövid idő alatt képes lesz érdemi változást eszközölni az adórendszerben: a gyakorlatban nem valósítható meg, hogy 2011-től jelentős átalakítások legyenek, az pedig teljességgel lehetetlen, hogy már az idén nyáron beinduljon ez a folyamat.

Kérdés persze, hogy mit tart a kormány jelentős átalakításnak. Szakértők egybehangzó állítása szerint az adókulcsok, sávhatárok tologatása, a kedvezmények és kivételek megszüntetése nem tartozik ebbe a kategóriába és az ilyen szintű módosítások igen kis hatásfokúak a versenyképesség javítását illetően.

A költségvetési oldalt érintő érdemi kiadáscsökkentés nélkül pusztán a GDP-növekedéssel számolva négy év alatt is nagyságrendileg csak 400 milliárd forint mozgástér keletkezhet, amit adócsökkentésre lehetne fordítani – mondta Akar László, a GKI Gazdaságkutató elnöke azon a műhelymegbeszélésen, amely Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója szervezésében jött létre.

A versenytársakhoz képest egyértelműen magas a makroszintű adóteher, s ma már nemcsak Szlovákia vagy Lengyelország számít versenytársnak, hanem Románia és Bulgária is. Összességében szűkös adóalapok mellett széttagolt, bürokratikus rendszert sikerült kialakítani – véli László Csaba, a KPMG partnere, volt pénzügyminiszter.

Azzal senki sem vitatkozik, hogy a béreket terhelő adó és az adóék régiós, de uniós szinten is nagyon magas, de azzal a hamis illúzióval is le kell számolni, hogy Magyarországon alacsony a társaságokat terhelő adó. Ez a társasági adó esetében így van ugyan, de ha az iparűzési adó terhét is beszámítjuk, akkor az már jelentősen megdobja a terhelést. Olyan társaság is van, amelynek összevont terhelése negyven százalék körül van – mutatott rá László Csaba, megjegyezve, hogy nyilván nem ez az átlag. A 25 százalék körül alakuló terhelés viszont nem annyira ritka, és ez már nem mondható versenyképesnek régiós szinten.

Az adótörvények olyan állapotban vannak – a folyamatos, helyenként értelmetlen módosítások miatt -, hogy az már nem javítható – mondta Bogdán Tibor ügyvéd. Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young tanácsadója szerint egyenesen gyalázatos, amilyen minőségben az adótörvények módosítása zajlik. Ma az is problémát okozhat, hogy egyáltalán mi tekinthető hatályos szövegnek, hiszen a jogszabályok már követhetetlenül lépnek hatályba. A megoldás az lenne, ha további foltozás helyett újraírnák a szabályokat.

Ezzel azokat az alapokat is le lehetne fektetni, ami egy gyökeresen más adópolitikához kell – adott esetben a családi adózás alkalmazásához. E folyamat azonban – jóllehet maga a törvény megírása túl sok időt nem vesz igénybe – csak évek alatt mehet végbe. Újra kell ugyanis gondolni a különböző jövedelmek – tőke, osztalék, bér -, a társadalom és egészségbiztosítás járulékainak kezelését. Összességében az is csoda lenne, ha 2012-re elkészülhetne egy új, átlátható és korszerű adórendszer.

Forrás: Index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.