Az utazás, az iratkezelés és a béren kívüli juttatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Adó szaklap legújabb lapszámából megtudhatja, hogyan kell elszámolni az utazással kapcsolatban felmerülő költségeket, milyen béren kívüli juttatások biztosíthatók 2022-ben a munkavállalóknak és van-e az adózó vonatkozásában jogszabályban foglalt iratőrzési kötelezettsége a könyvelőknek?

Idén is módosult a béren kívüli juttatásokra vonatkozó szabályrendszer, akárcsak minden évben. Dr. Kiss Zoltán a Pénzügyminisztérium Jövedelemadók és Járulékok Főosztály osztályvezetője Béren kívüli juttatások 2022-ben című írásában számba vette a munkabéren kívül adható juttatásoknak mind a négy csoportját, így a bérrel azonos közteherrel adózókat, az adómenteseket, a béren kívülieket és az egyes meghatározott juttatásokat.

Milyen szabályok vonatkoznak az Szja oldaláról a hivatalos célú utazással, avagy munkába járással összefüggésben felmerülő kiadások megtérítésére? Ezeket a szabályokat veszi számba a Pénzügyminisztérium vezető-kormányfőtanácsosa, Petricskóné Kelemen Éva az Utazás és adózás című cikkében.

Az OSS alkalmazásának belföldi tapasztalatait mutatja be dr. Boda Péter a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatási szakreferense. Olyan jogértelmezési és jogalkalmazási problémákat érintve a 2021-ben létre hozott Egyablakos Rendszerrel (OSS) összefüggésben, mint a bejelentkezés, az értékhatártól függően történő alkalmazása, az adóbevallás és az adófizetés.

Adójogi szempontból kinek van iratőrzési kötelezettsége: a könyvelőnek vagy az adózónak? A könyvelőknek van-e az adózó vonatkozásában jogszabályban foglalt iratőrzési kötelezettségük? Ezekre a kérdésekre ad választ dr. Tóth Sándor a Pénzügyminisztérium adóigazgatási szakreferense.

Továbbá a lapszámban közel 10 oldalas cikk nyújt gyakorlati segítséget egyrészt a vállalkozók számára a 2021. adóévi iparűzési adó, a 2022. évben kezdődő előlegfizetési időszak adóelőlegének megállapításához és bevallásához, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak a 2021. adóévi csökkent összegű adókötelezettség teljesítéséhez. Továbbá dr. Kovács Attila, okleveles adószakértő A helyi iparűzési adó aktualitásai című cikkében kitér a gazdasági társaságok átalakulásának, egyesülésének iparűzési adójogi sajátosságaira is.

Az Adó szaklap 2022/07. lapszámában részletesen bemutatásra kerülnek még az osztalékműveletek, jogeseteken keresztül a Fiktív ügyletről kibocsátott számla érvénytelenítése és a Visszterhes vagyonátruházási illeték, valamint a munkaügyi rovatunk foglalkozik Szabadságra jogosultság és a kiadás kérdéseivel. Továbbá A pihenőidők, szabadságok és egyéb távollétek témakörében 2022. június 22-i interaktív, tantermi képzésünkön a témához kapcsolódó gyakorlati feladatokon keresztül jobban megismerhetik például a heti pihenőnap és a heti pihenőidő különbségeit, betekintést nyerhetnek a szabadság mértékének meghatározásába, a szabadság és a betegszabadság elszámolásába, valamint az oltás felvételének hiánya miatt kiírt fizetés nélküli szabadság problematikájába is.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 20.

Nem emelné az adókat az új francia kormány

Franciaországnak „vasárnap előtt” meglehet az új kormánya – jelentette be Michel Barnier miniszterelnök csütörtök este, miután bemutatta Emmanuel Macron államfőnek a 38 kormánytag nevét tartalmazó listát.

2024. szeptember 20.

Hamis játékokra csapott le a NAV

Közel húszezer hamis játékot foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egy budapesti játékbolt titkos raktárában.

2024. szeptember 20.

A közvetett adózás rendszere Algériában (4. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!