Bajnai Bokrost, Gyurcsányt és Orbánt gyúrta össze


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Évtizedek óta nem volt olyan kemény megszorítás Magyarországon, mint amire Bajnai Gordon készül. A tervezet keményebb a 2006-os gyurcsányi és a 95-ös bokrosi kiigazításnál. Néhány vonásában szigorúbb, néhány vonásában viszont enyhébb a megszorító csomag a Reformszövetség által javasoltnál.

A Bajnai-csomag részleteit már korábban bemutattuk. Számos eleme valóban – a politikusok nyilatkozatainak megfelelően – a Reformszövetség (RSZ) költségcsökkentő ötletein alapul. Ilyen például a teljes 13. havi nyugdíj elvétele. Nem szerepelt az RSZ javaslataiban konkrétan mondjuk a teljes 13. havi közalkalmazotti bér (a kompenzáció) elvétele, ezt Bokros Lajos javasolta a szimmetria kedvéért (szerinte ugyanis a 13. havi nyugdíj és a 13. havi bér elvételének együtt van értelme, hiszen akkor nem változik túlságosan a keresők és a nem keresők életszínvonala közti rés).

Bajnai, a kreatív csomagoló
Aligha volt persze szüksége Bajnainak ötletekre, hiszen volt már néhány megszorító csomag az elmúlt években, s a közszférában dolgozók sanyargatásának például kifejezett hagyománya van. A gázártámogatás csökkentése pedig már a 2006-os gyurcsányi kiigazító csomagban is szerepelt, s 95-ben Bokros figyelmét sem kerülte el, hogy a gyeden is lehet spórolni. Ezek az ötletek a Bajnai-csomagban, és az RSZ javaslataiban is fölbukkannak. Bajnai azonban volt annyira kreatív, hogy olyan javaslatokkal is előállt, amelyeket korábban senki más nem hangoztatott: ilyen például a táppénz radikális csökkentése.

Érdemes megjegyezni: Bajnai képviselőknek összeállított dokumentumában számos megszorítást fölsorol tételesen, ám azt is hozzáteszi: többek között. Számos olyan intézkedést nem említ (s az infógrafikán sem jeleztük), amit már Gyurcsány bejelentett, ilyen például a rokkantnyugdíjazás szigorítása. Ettől függetlenül azért szociális és vásárlóerőt érintő hatásai azért érezhetők lesznek.
A Bajnai-csomag kivételesen brutális megszorításai mögött három ok áll: a nagyjából 300 milliárdos költségvetési lyuk, továbbá hogy fél év alatt kell a megborult költségvetést kiegyensúlyozni (ez dupla annyi megszorítást jelent, mintha már januártól hathatnának az intézkedések), s végül, hogy a kiigazítás teljes egészében olyan állami költségcsökkentést jelent, ami a lakosságtól von el jövedelmet.

2006-ban megosztották a terheket

Ez utóbbiban is markánsan különbözik a 2006-os Gyurcsány-csomagtól, amely egyszerre tartalmazott költségcsökkentő és bevételnövelő elemeket, utóbbi terhei pedig megoszlottak a lakosság, és a vállalatok között.

A Bajnai-csomag eddig megismert elemei azonban kizárólag a lakosságot terhelik. Ráadásul mindehhez – ha az előzetes híreknek hinni lehet – olyan adóátrendezés társul majd, amely a jövedelmeket újraosztja a lakosságtól a vállalkozások felé az áfa megemelésének, s a járulékok csökkentésének formájában. Bajnainak idén még csak adóátrendezésre van lehetősége.

Néhány vonásában enyhébb a Bajnai-csomag a Demján Sándor nagyvállalkozó alapította Reformszövetség programjánál: nem tartalmazza például az egészségügy részlegesen fizetőssé tételét, s nem törölné el a minimálbért és a diplomás minimálbért – legalábbis ezek a tételek nem szerepelnek a kiszivárgott dokumentumban.

Orbán kikacsint

Mást mond a például a családi pótlékról is Bajnai és a Reformszövetség: a szövetség az alanyi jogúság eltörlését javasolta (mint tette azt Bokros 1995-ben), Bajnai viszont befagyasztaná (mint tette azt Orbán Viktor 1998 és 2002 között, igaz, a jelenleginél jóval magasabb infláció mellett). A FigyelőNet olvasóinak relatív többsége – mint egy korábbi Bemondó-szavazásunkon kiderült – a családi pótlék alanyi jogúságának megszüntetésével kezdte volna a megszorításokat.

A Bajnai-csomag más szociális transzfereknél sem az alanyi jogúság elvételében, hanem inkább a mindenkinek járt – most mindenkitől elvesszük elvben gondolkodik, ebben szigorúbb a Reformszövetség csomagjánál.

A Bajnai-csomag idén arra elegendő, hogy 3 százalék alatt tartsa a hiányt, de jövőre viszont már adócsökkentésre is lesz Bajnainak lehetősége, ha érvényben maradnak a megszorítások, s nem folytatódik a gazdaság zuhanása. Ezzel Bajnai lényegében nekilátna a Fidesz Jövőkép című tanulmányában vázolt program megvalósításának, az adók, és az újraelosztás csökkentésének. Ami természetesen elkerülhetetlenül szociális áldozatokkal jár.

A cikk teljes terjedelemben elolvasható a Figyelőnet-en.

Forrás: Figyelőnet


Kapcsolódó cikkek