Bárkinél lehet gépi számlából adóhiány?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gépi számla befogadója is felelőssé tehető, ha a kibocsátó nem tudja igazolni a szoftver megfelelőségét – állítja a gépi számlás szoftverekkel foglalkozó Számadó Kft. közleménye. Az adószakértő szerint viszont újabb rémhírrel állunk szemben, ami a számlázás témájában szinte már megszokott.

Az ingyenes programok használatbavételét érintő változást a PM 47/2007 rendelet tette szükségessé, amely 2008. január 1.-től előírja, hogy minden vállalkozásnak, amely számítógépes szoftverrel állít elő számlát, a szoftver gyártójától a nevére szóló nyilatkozattal kell rendelkeznie arról, hogy az általa használt szoftver, illetve szoftververzió az éppen hatályos számlázási illetve adójogszabályoknak eleget tesz.

Gyártói nyilatkozat kell

A vállalkozás csak ennek a nyilatkozatnak a birtokában készíthet olyan számlát, amelyet az adóhatóság adóigazgatási bizonylatként elfogad – írja a a gépi számlás szoftverekkel foglalkozó Számadó Kft. közleménye, a hírt Oldal György adószakértő, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének (MKOE) elnökségi tagja is megerősítette, a rendelet vonatkozó része a keretben olvasható.

A Számadó Kft. tapasztalatai szerint adóhatósági ellenőrzéskor nemcsak a vállalkozás által kibocsátott (bevételi) számlákat vizsgálják, hanem a befogadott (költség) számlákat is – folytatja a cég közleménye. Ennek során előfordulhat, hogy ha a számla kibocsátója nem igazolja a szoftver megfelelőségét, akkor a lekönyvelt szállítószámlákat az adóhatóság nem fogadja el, azt a könyvelésből kiemeli és ezáltal adóhiányt állapít meg.

A fenti rendelet értelmében az adóhatóság ilyen gyakorlatát 2008 január 1. után nem is lehet megtámadni, tehát a számla befogadója is felelőssé tehető a nem megfelelően kiállított számláért, így mindenkinek fokozottan figyelnie kell erre – olvasható a cég közleményében.

Félreértés lehet

Oldal György adószakértő szerint viszont félreértésről van szó, s nem vonják felelősségre azt, aki olyan gépi számlát fogadott be, amelynek kiállítója nem rendelkezik gyártói igazolással. Abszurd is lenne, hiszen a befogadónak nincs módja az igazolást ellenőrizni.

Elképesztő adminisztrációs teher lenne minden egyes számlához még külön nyilatkozatokat gyártani. Éppen olyan rémhírrel állunk szemben, mint amikor elterjedt, hogy minden számlán a vevő adószámának is szerepelni kell, holott ez csak a fordított áfázásnál van így – mondta Oldal György.
Az adóhatóság véleményét még várjuk a Számadó Kft. közleményével kapcsolatban.

A rendelet ominózus bekezdése:

A számla kibocsátójának a számlázó program olyan
dokumentációjával kell rendelkeznie, amely biztosítja a
program működésének ellenőrizhetőségét. A dokumentáció
tartalmazza a program működésére, használatára vonatkozó
részletes leírást, valamint a program készítője által
a számla kibocsátójának címzett írásos nyilatkozatát arról,
hogy az maradéktalanul megfelel a vonatkozó jogszabályi
előírásoknak.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.