BDO: bővülés jöhet a közepes tranzakciók piacán


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A második félév ismét bővülést hozhat a közepes méretű M&A piacon – közölte a BDO.


Az idei második negyedévben világszerte 1736 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 159 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye 2016 hasonló időszakához képest volumenben 23 százalékkal, míg összértékben 17 százalékkal marad el. A szereplők egyértelműen a korábbiaknál nagyobb ügyletekre koncentráltak: a tranzakciók átlagos értéke csaknem 92 millió dollár volt, ami az elmúlt tíz év legmagasabb szintje. A tőkepiaci folyamatok alakulása a második félévre ismét erősödő piaci aktivitást vetít előre.

„Egyelőre sem Trump elnök tisztázódó gazdasági ütemterve, sem a francia elnöki székbe kerülő mérsékelt Macron, sem a Brexit-folyamat eddig körvonalazódó elemei nem voltak elégségesek a felvásárlási piaci szereplők óvatosságának eloszlatására – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – A fordulat azonban küszöbön áll: a kilátásba helyezett tranzakciók magas száma mellett az is bizakodásra ad okot, hogy a tőkepiaci felfutásokat 6-9 hónappal követi az M&A piac. A Dow Jones pedig immár a tavalyi év vége óta szinte folyamatosan újabb és újabb csúcsokat dönt.”

A Mergermarket által összegzett, az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg már meghaladja a 8300-at, szemben az év végén regisztrált 5400-zal. A kilátásba helyezett tranzakciók 39 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió 9 százalékkal.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

A második negyedévben a felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 12-12 százalékkal az üzleti szolgáltatások, valamint az energetika és bányászat szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya jelentősen, 11,5-ről 14,9 százalékra nőtt az előző év második negyedévéhez képest, miközben a teljes felvásárlási értéknek immár 22 százalékát a magántőke-befektetők biztosítják (Egy éve ez az arány még mindössze 14 százalék volt)

A vizsgált időszakban ismét az Észak-Amerikai régió volt a legaktívabb, noha az itt regisztrált 466 tranzakció 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi volumentől. Értékben ugyanakkor ez a visszaesés „csupán” 12 százalékos volt, az idei első negyedévihez képest pedig már 15 százalékos növekedést tapasztaltak a szakértők. A második legjelentősebb régió Kína volt, az itt lezajlott 356 ügylet tette ki az összes tranzakció 21 százalékát. Közép-Európában a negyedév során mindössze 52 összeolvadás/felvásárlás történt, ami 40 százalékkal marad el a tavaly ilyenkor tapasztalt aktivitástól.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.