Bevetik a csodafegyvert az áfacsalók ellen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januártól a kamionok berakodása sem kezdődhet meg, amíg azt a NAV nem engedélyezi. Kockázatosnak minősített termékeknél jóval kisebb – akár személyautónyi – szállítmányt is jelenteni kell a hatóságnak, méghozzá legalább három alkalommal szállítmányonként. A Wolters Kluwer Adómozaik nevű konferenciáján az adócsomag finomságait vették sorra az előadók. Tudósításunk első részét olvashatják.


Az Adózás rendjéről szóló törvény (Art) legjelentősebb módosításának nevezte az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKAER) jövő évi bevezetését Dr. Kovács Ferenc adószakértő a Wolters Kluwer Adómozaik című konferenciájának első napján. Az Art módosításán túl két miniszteri rendelet szabályoz majd minden részletet.

Az EKAER-szám a fuvarozók által szállított terméket azonosítja; az egyik miniszteri rendelet a szám megállapításának rendjét szabályozza majd, míg a másik a kockázatosnak minősített termékek körét jelöli ki, méghozzá élelmiszer – nem élelmiszer bontásban. EKAER-számot minden útdíjköteles tehergépjárműnek kell kérnie, míg kockázatos termékeknél minden más gépjárműnek (akár személyautónak is), amely ilyet szállít bizonyos érték vagy mennyiség felett – mondta az adószakértő. Ez kockázatosnak minősített élelmiszereknél 200 kilogrammot jelent egy címzettnek, vagy adó nélkül több mint 200 ezer forintnyi terméket; egyéb kockázatos termékeknél 250 kiló és 250 ezer forint a határ.

A bejelentendő fuvarok körét három csoportba sorolja a jogszabály: jelenteni kell a NAV-nak az uniós tagországból származó importot, az uniós tagállamba irányuló exportot és belföldi forgalomban a nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítést.

Uniós import esetén el sem indulhat a kamion addig, amíg nem kapott EKAER-számot; ehhez a fuvar összes adatát (indulás helye, ideje, szállított termékek, érkezés helye és ideje, feladó és fogadó cégek neve, teherautó rendszáma, stb.) jelenteni kell az adóhatóságnak. Hasonló a helyzet a fuvar érkezésekor: ezt is be kell jelenteni, és csak az erre kapott visszaigazolás után indulhat az áru lerakodása. A szigorú rendszer ellenére a szállítmány jó néhány adata módosítható a fuvar során. Uniós országba történő kivitel esetén a feladó felrakodás előtt köteles minden adatot jelenteni a NAV-nak, majd a tényleges felrakodás időpontját is közölnie kell. Belföldi fuvarozás esetén a feladó teszi a legtöbb bejelentést, a címzett az érkezés időpontjáról ad számot, majd ha erről visszaigazolást kapott, kezdheti is a kirakodást – magyarázta a rendszert dr. Kovács Ferenc.

Kockázatos termék esetén kockázati biztosítékot kell nyújtania az eladónak néhány kivételtől eltekintve (ilyenek például a honvédelmi, katasztrófavédelmi fuvarok, és a segélyszállítmányok). A kockázati biztosíték mértéke változó: el kell érnie a megelőző 60 nap EKAER-es termékei értékének 60 százalékát; az ígéretek szerit a NAV online felületén percre pontosan lehet majd követni, hogy mely cég esetében mekkora is ez az összeg. Amíg a biztosíték összege nem éri el a kívánt szintet, a szállítmány nem kap számot, így el sem indulhat. A NAV letéti számlát és bankgaranciát is elfogad biztosítékként, és a jogszabály kivételeket is ismer: minősített adózóknak és a két éve köztartozásmentes adózóknak (amelyek adószámát nem függesztették fel) sem kell biztosítékot fizetniük. dr. Kovács Ferenc szerint ez igen vonzóvá is teheti a minősített adózói státust.

A szállítmányokat az ügyfélkapun kért, külön erre a célra szolgáló felhasználónévvel és jelszóval lehet bejelenteni az adóhatóságnak, kizárólag online, az erre biztosított felületen. A bejelentést erre feljogosított megbízott is elvégezheti, amely ebben az esetben is az adózó nevében tett jognyilatkozatnak minősül.

A teherautókat – szállítmányostól, sofőröstől és EKAER-számostol – a NAV ellenőrzi; ha az ellenőr kockázati tényezőt érzékel (pl. a fuvar nem oda tart, ahová kéne), vagy a szállítmánynak nincs EKAER-száma, akkor hatósági zár alkalmazható, vagyis a kamion nem mehet tovább és lezárják. EKAER-szám hiánya esetén a szállítmány igazolatlan eredetűnek számít, amit az áru értékének 40 százalékát kitevő mulasztási bírság terhel; ennek biztosítékaként a NAV az egész árukészletet lefoglalhatja – mondta dr. Kovács Ferenc.

Az Art kisebb jelentőségű változásairól is beszámolt az előadó; ezek közül a legfontosabbakat címszavakban közöljük:

  • a törvénybe két év után visszakerült az eltérő minősítés tilalma; minden jogviszonyt ugyanúgy kell a feleknél minősítenie az adóhatóságnak;
  • változnak a képviseleti szabályok: a könyvvizsgálók is nevesítetten bekerültek a képviselők közé az ügyvédek, adószakértők mellé – magánszemélyt is képviselhetnek, a kötelező képviseletet is elláthatják;
  • aki bizonyítottan nem dolgozik itthon, annak nem kell fizetnie egészségügyi járulékot; ha a magánszemély bizonyítja, hogy külföldön van és ott fizet, visszamenőlegesen is törlik fizetési kötelezettségét;
  • a fokozott adóhatósági felügyelet intézményénél 2015-től nem lesz olyan dokumentum, amelynél kötelező ellenjegyzés rendelhető el;
  • a munkáltatói adómegállapítás új határideje: április 30-ig kell elkészíteni és május 20-ig kell beküldeni a NAV-nak;
  • kötelező áfa-összesítő jelentés értékhatára 2 millióról 1 millióra csökken; akkor is készíthető, ha arra az adózó nem kötelezett;
  • bármilyen adóhatósági igazolást kiállít a NAV külföldi nyomtatványon, angol nyelvű részeknél nem szükséges a fordítás;
  • szünetel az ellenőrzési határidő 15 napig, ha EU-tagállamból válasz érkezik a NAV kérdésére (addig tanulmányozhatják);
  • személyes konzultáció díja a minisztériummal 100-ról 500 ezer forintra nő;
  • a csődbűntett adózási vonzatai is csak akkor évül el, ha magas büntetés is;
  • a végrehajtás akadályozása sorozatosan, visszatérően akadályozó magánszemélyek 500 ezer, cégek 1 millió forintra bírságolhatóak (eddig 200 ezer és 500 ezer volt a büntetés maximuma)
  • 2015-től egyesületeknél, alapítványoknál egyablakos ügyintézés lesz a bíróságokon – nem kell külön adószámot igényelni a NAV-tól.

Az áfa-kötelezettség keletkezésének időpontja és a teljesítés helye

Áfa kiskönyvtárunk negyedik része két kucsfontosságú területet dolgoz fel: az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjára vonatkozó szabályokat, illetve a teljesítési hely szabályrendszerét. A kiadvány a jogszabályi rendelkezések részletes, magyarázatokkal tűzdelt ismertetésén túl számos példával segíti a jogalkalmazókat.

További információ és megrendelés >>


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.