Bezárt a számlagyár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Vádat emelt a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség egy bűnszervezet ellen, amely fiktív számlákat állított ki a megrendelőknek, adófizetési kötelezettségük csökkentéséért – közölte a Bács-Kiskun megyei főügyész.

A bűnszervezetet egy magyar-szerb állampolgárságú férfi hozta létre 2013-ban, és ő is irányította. Társaival gazdálkodó szervezeteknek pénzért fiktív számlákat állítottak ki, amelyekkel a megrendelők elkerülték a közösségi beszerzéshez kapcsolódó belföldi áfafizetési kötelezettséget.

A bűnszervezet központi részét jelentő számlagyárat három magyar-szerb és egy magyar férfi működtette, ők szervezték be azokat a tagokat, akik Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Horvátországban összesen 21 céget alapítottak fiktív, nem létező vagy külföldi honosságú, élő vagy elhalálozott, a magyar hatóságoknak elérhetetlenné vált emberek adatainak felhasználásával. A stróman vezetőkkel létrehozott társaságoknak bankszámlát nyitottak és telephelyet béreltek, hogy a szabályos működés látszatát keltsék.

A számlagyár és a tőle fiktív számlát megrendelő 14 belföldi cég között összekötők tevékenykedtek, akik a strómanok tevékenységét koordinálták, banki tranzakciókat, szállításokat, e-mail forgalmat bonyolítottak, és beszedték a számlák kiállításáért a számlagyárnak járó jutalékot – ismertette.

Hozzátették, a bűnszervezet tevékenységével több mint 2,8 milliárd forinttal károsította meg a költségvetést.

Az ügyészség 15 férfit költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádol, amelyet közülük heten bűnszervezetben követtek el. Két férfinek bűnszervezetben részvétel bűntette miatt kell felelnie. Az ügyészség 5 vádlott ellen fegyházbüntetés, további 12 vádlott ellen börtönbüntetés kiszabását indítványozza – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2019. január 16.

Fiktív számlákkal csaltak el százmilliókat

Fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a házkutatások során több gépfegyvert és pisztolyt is találtak – közölte a NAV szerdán.
2019. április 11.

A fiktív számlák esetei

Az egyik leggyakoribb és legnehezebb téma a mai áfagyakorlatban az, amikor az adóhatóság fiktív számlát tár fel az adózónál. Azért nehéz, mert minden eset más, mások az ellenőrök, mások a körülmények, szereplők, a bizonyítási eljárás. Mégis az adóhatóságnak valamennyire meg van kötve a keze, amikor fiktív számlát tár fel, hiszen tételesen le van írva azoknak az eseteknek a köre, amit fiktív számlának minősíthet. Bár ez látszólag jogbiztonságot teremt, de az már a revizorok és vezetőik belelátásán múlik, mikor mondják azt például, hogy az eset összes körülményét értékélve a gazdasági esemény nem a számlán szereplő felek között jött létre.