Cipőket foglalt le a NAV
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kft. nem vallotta be az áfát, a cipői bánták. Mind a 25 ezer pár.
A NAV pénzügyőrei közúti ellenőrzés miatt megállítottak Vámosszabadinál egy szlovák rendszámú kamiont, amely a fuvarlevél szerint távol-keletről származó sportcipőket szállított Budapestre. A pénzügyőrök már az ellenőrzés kezdetekor észrevették, hogy a lábbelik külső kialakításukban és megjelenésükben a Converse, illetve a Nike Air Max márkájú sportcipőkre hasonlítanak, ezért szakértőt rendeltek ki, aki megállapította, hogy a lábbelik védett márkajelzések ismertetőjegyeit hordozzák, amelyeket a védjegyjogosultak engedélye nélkül gyártottak.
A pénzügyőrök a megközelítőleg 13 ezer pár, 174,5 millió forint értékű hamis cipőt lefoglalták, és ismeretlen tettes ellen, iparjogvédelmi jogok megsértése miatt büntetőfeljelentést tettek a NAV pénzügyi nyomozóinál.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal mintegy 25 ezer pár cipőt foglalt le a fővárosban, mivel a frissen alakult kft. nem fizetett áfát – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a NAV. A 20 millió forint értékű áruval megrakott kamionra tagországi adatszolgáltatás hívta fel a NAV figyelmét, továbbá az is gyanút keltett, hogy az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerbe (EKÁER) nem jelentették be a fuvart.
A NAV fokozottan figyeli a főváros azon ipari parkjainak, forgalmas kereskedelmi területeinek, piacainak árumozgását, ahol – a tapasztalatok szerint – gyakori a feketekereskedelem.
Az egyik X. kerületi helyszín ellenőrzésekor a NAV szakembereinek egy Szlovákiából érkező kamion vált gyanússá. A gyanút erősítette, hogy a mintegy 25 ezer pár cipő fuvarozását nem jelentették be az EKÁER-be.
Az ellenőrök megvizsgálták a rakomány papírjait és összevetették a NAV informatikai rendszerében szereplő adatokkal. Megállapították, hogy a kamion Hamburgban vámkezelt rakománya, a 722 karton férfi sportcipő és 848 karton női utcai cipő tulajdonosa egy olyan, tavaly októberben alakult kft, amely már első bevallási kötelezettségének sem tett eleget. A társaság annak ellenére nem nyújtott be 2014. IV. negyedévi áfa-bevallást, hogy a tagországi adatszolgáltatások szerint abban az időszakban is jelentős mennyiségű árut hozott be Magyarországra és beszerzései után 35,4 millió forint áfát kellett volna befizetnie az államkasszába.
Az adóhiány részbeni megtérülésére a NAV Kelet-budapesti Adóigazgatósága a helyszínen lefoglalta a lábbeliket, melyek összértéke eléri a 20 millió forintot