Csökken Romániában az osztalékadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már jövőre a jelenlegi 16-ról 5 százalékra csökken Romániában az osztalékadó – döntött sürgősségi rendeletben kedden a bukaresti kormány.


A szeptemberben elfogadott új adótörvény az osztalékadó csökkentését – és más gazdaságélénkítő intézkedéseket – 2017-től kezdődően irányozta elő, hogy azok ne veszélyeztessék a költségvetés egyensúlyát. Jövőre ugyanis az áfa is négy százalékponttal (20 százalékra) csökken Romániában.

Az óvatosabb adópolitikáról augusztus végén pártközi konszenzus született a koalíciós pártok és az ellenzék között. Ezt a megállapodást bírálta felül Victor Ponta és kormánya, arra hivatkozva, hogy az osztalékadó csökkentésére is megvan már a fedezet.

A kedden elfogadott sürgősségi kormányrendelet a vezetékes ivóvízre és az öntözőrendszerek által használt vízre is már 2016-tól kezdődően kiterjeszti – az élelmiszerekre érvényes – 9 százalékos kedvezményes áfát.

A jogszabály egy másik rendelkezése kiterjeszti azon vállalatok körét, amelyek mikrovállalkozásként könnyített adózási módszert vehetnek igénybe. A rendelet 65 ezer euróról 100 ezer euróra emelte a mikrovállalkozások árbevételre vonatkozó felső határát. E cégek a 16 százalékos nyereségadó helyett, forgalmuk legfeljebb 3 százalékát fizethetik be adóként az államkasszába.

A bukaresti kormány most differenciált adózással is bátorítja a munkahelyteremtést: a forgalom 3 százalékára rugó adókötelezettség csak az alkalmazottak nélküli mikrovállalkozásoknál maradt meg, míg az egy alkalmazottal rendelkezők 2 százalékos, a két, vagy több alkalmazottal rendelkezők pedig csak 1 százalékos adót fizetnek forgalmuk után.

Jövőre önkormányzati és parlamenti választásokat tartanak Romániában.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.