Csökkent a szochó, a munkaadók járnak jól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyári szabadságolási időszakban változtak az adó-jogszabályok: a szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke 2 %-al csökkent július elsejétől. A csökkenés mostantól jelenik meg a számfejtésekben. Megbízási szerződéseknél nincs szükség adóelőleg-nyilatkozatra – figyelmeztet a Nexon.

2019. július 1-től 2%-al csökkent a szociális hozzájárulási adó mértéke. A jogszabályváltozás alkalom arra, hogy a pénzügyi és a bérügyviteli szakma munkatársai figyelmet fordítsanak – különösen a megbízási díjak kifizetése kapcsán – egy sokéves helytelen gyakorlat felszámolására – hívja fel a figyelmet a NEXON.

Egy június 26-án kihirdetett törvény július 1-től módosította a szocho mértékét és az adócsökkentés átrajzolja a kedvezményeket is. A módosító passzus úgy szól, hogy: ’A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 2. § (1) bekezdésében a „19,5 százaléka” szövegrészek helyébe a „17,5 százaléka” szöveg lép’.

A szocho mértékének csökkenése mérséklődő trendet követ 2012 óta:

2012. január 1 – 2016. december 31. 27%
2017. január 1 – 2017. december 31. 22%
2018. január 1 – 2019. június 30. 19,5%
2019. július 1-jétől 17,5%

Most azokon az ügyintézőkön van a sor, akiknek az esedékes adóbevallások során érvényesíteni kell a 2 %-al mérsékelt adót.

Különösen a szellemi foglalkozásúak körében nagyon elterjedt, hogy egy-egy ún. mellékes tevékenység elvégzésére (például oktatás megtartására) a felek megbízási szerződést kötnek egymással. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy egy széles körben meggyökerezett hibás gyakorlat szerint a megbízó egy terjedelmes, több oldalas adóelőleg-nyilatkozatot is kér az adóelőleg meghatározása során figyelembe vehető költségekről.

Sok bér- és pénzügyes kolléga tévesen kardoskodik amellett, hogy adóelőleg nyilatkozat hiányában nem alkalmazható adóalap-csökkentés. Pedig régóta hatályos a személyi jövedelemadóról szóló törvény azon rendelkezése, amely általános szabályként írja elő, hogy az adóelőleg alapja „önálló tevékenység esetében a bevétel 90 százaléka”. A rendelkezés ezen megfogalmazása nem köti a szabály alkalmazását nyilatkozattételhez. Sőt. Nemhogy nyilatkozattételi kötelezettséget nem ír elő a törvény, hanem a 10 % költséghányad alkalmazása kötelezővé vált az önálló tevékenység esetén (amennyiben kifizetőtől származik a magánszemély jövedelme).

Adóelőleg-nyilatkozatra így csak akkor van szükség, ha az önálló tevékenységet végző magánszemély nem elégszik meg a törvényi, általános 10 %-os költségelszámolási lehetőséggel, hanem annál magasabb, maximum 50 % költség elszámolását kéri az adóelőleg megállapítás során. Sokaknak okoz bosszúságot ez az ügyintézők munkájába mélyen beleívódott hibás gyakorlat, pedig a megbízási díj kifizetésével járó adminisztrációs tevékenységek száma eggyel csökkent.


Kapcsolódó cikkek

2023. június 1.

Áfa a digitális korban – az Európai Bizottság új adócsomagja

Új javaslatcsomagot tett közzé 2022 decemberében az Európai Bizottság az általános forgalmi adóztatást illetően, amely nem csak az uniós tagállamok fő bevételi forrása, de egyben az EU költségvetésének legfontosabb finanszírozási forrását is jelenti. A hatásvizsgálatokon pozitív véleményt kapott javaslatok az áfarendszerben több olyan módosítást tartalmaznak, amelyeket nemcsak ismerni kell, de amelyek komoly szakmai-gyakorlati felkészülést, és informatikai fejlesztéseket is igényelnek mind adózói, mind adóhatósági oldalon. Az Áfa-kalauz cikkének célja a módosítási javaslatok indokainak és célkitűzéseinek bemutatása, valamint a tervezet lényegi rendelkezéseinek összefoglalása.

2023. május 31.

Végelszámolással megszűnő cég tulajdonát képező ingatlan értékesítése

Egy belföldi áfaalany társaság végelszámolással kíván megszűnni. A tulajdonát képezi egy olyan ingatlan, amelyet 1997-ben áfával terhelten szerzett be, a beszerzést terhelő áfát levonásba helyezte. Az ingatlant a beszerzés időpontjában még raktárként tartották nyilván, azonban 2013-ban lakásként jegyezték be és jelenleg is lakásként tartják nyilván. A társaság az ingatlant a beszerzése óta megszakítás nélkül gazdasági tevékenysége érdekében hasznosította, viszont az ingatlan értékesítésére vonatkozóan nem választott adókötelezettséget. A társaságnak milyen módon merülhet fel áfakötelezettsége abban az esetben, ha az ingatlant a végelszámolást megelőzően az egyik tulajdonosa és egyben ügyvezetője részére értékesíti, vagy ha az ingatlan tulajdonjogát a végelszámolási eljárás végén a társaság magánszemély tulajdonosai szerzik meg?