Dolgoznak a jövő évi büdzsén és az adótörvényeken


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Pénzügyminisztérium a megszokott rendben készíti elő a jövő évi büdzsét és az adótörvényeket, a költségvetési körirat azonban még nem készült el – mondta az MTI-nek Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője.

Az előkészítő munka menete az államháztartási törvényben rögzített menetrendnek megfelelően zajlik – tette hozzá a szóvivő. A jövő évi költségvetés számait alapvetően meghatározzák a konvergenciaprogramban foglaltak, a tervezésben a két legfontosabb elem a tervezett infláció és gazdasági növekedés. Az Európai Uniónak legutóbb megküldött módosításokban a kormány némileg megemelte az inflációs várakozásokat, ebben 2008-ra a korábban jelzett 3,3 százalék helyett 3,5 százalékos inflációt jelöltek meg, összhangban azzal, hogy az idei 6,2 százalékos inflációs előrejelzést 7 százalékra emelték. A GDP-növekedésre vonatkozóan az elmúlt időszakban már többen is jelezték, hogy az idénre és jövőre előrejelzett 2,2, illetve 2,6 százalékos mértéknél várhatóan gyorsabb növekedésre lehet számítani.

Veres János pénzügyminiszter legutóbb úgy nyilatkozott, hogy hivatalosan a növekedésre vonatkozó előrejelzést a Központi Statisztikai Hivatal első féléves adatközlését követően készíti el a kormány. A jelentés augusztus 14-én várható. Ugyanakkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök már arról szólt, hogy az idén 2,5-3 százalékos, míg jövőre 3-3,5 százalékos GPD-növekedés is elképzelhető Magyarországon. Az OECD legutóbbi jelentésében 2008-ra 3,1 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.