Egy egy éve létező adótörvény értelmezése még mindig gondot okoz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ahány brókercég, annyi értelmezés. Egyelőre nem világos, mely kötvényügyletek után levont kamatadóval lehet veszteséget szembeállítani

Egy éve van érvényben az a törvény, amelynek értelmében idén bizonyos, a kamatadó hatálya alá tartozó ügyletek adója csökkenthető a szabályozott tőkepiaci ügyleteken keletkezett árfolyamveszteség húsz százalékával. Idetartoznak az olyan kötvény-, diszkontkincstárjegy-ügyletek, illetve tőzsdén kívüli befektetési jegyekre vonatkozó tranzakciók, amelyeken árfolyamnyereség keletkezett és a kifizető ez után kamatadót vont le, továbbra is külön kategória maradt viszont a kamatjövedelem, az ez után levont kamatadó nem igényelhető vissza.

A brókercégek között ugyanakkor jelentős eltérések vannak annak megítélésében, hogy mi számít kamatnak és mi árfolyamnyereségnek. A kötvény kamatfizetése, a szelvényvágás egyértelműen kamatjövedelem, egy diszkontkincstárjegy megvásárlása és lejárat előtti eladása pedig biztosan árfolyamnyereség – állítják a brókercégek szakértői. Abban viszont már teljesen eltérő a megítélésük, hogy egy lejáratig megtartott kötvényen vagy diszkontkincstárjegyen elért nyereség kamat-e vagy pedig árfolyamnyereség.

A Napi Gazdaság által megkérdezett független tőkepiaci szakértő szerint a többféle értelmezés teljesen indokolatlan, a törvény világosan fogalmaz. E szerint a kamatadós jövedelmek közül az is az összevonható kategóriába esik (vagyis ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek számít), amely ügyleten beváltás során keletkezett jövedelem. Márpedig a kötvények, diszkontkincstárjegyek lejáratakor beváltás történik. Így pusztán a kamatfizetés, a kupon levágása az az esemény, amelyet külön kezel a törvény és ezzel valóban nem állítható szembe ellenőrzött tőkepiaci ügyletek (részvény, deviza, stb.) vesztesége.

A brókercégek közül is van, amelyik így értelmezi a személyijövedelemadó-rendelkezéseket, van, amelyik a lejáratot minden esetben kamatfizetésnek fogja fel, de olyan is akad, amelyik a diszkontkincstárjegy lejárata során keletkezett nyereséget kamatjövedelemnek, a kötvény lejáratánál keletkezőt pedig árfolyamnyereségnek veszi.

A kérdés alighanem egy APEH-állásfoglalással fog eldőlni, amit a lap információi szerint a brókercégek januárban kérnek meg az adóhatóságtól. A 2010-es ügyletekről szóló kimutatást február 15-ig kell megküldeniük az ügyfeleknek.

Forrás: Index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.