Egyéni vállalkozó ingatlanbérbeadása magánszemélyként (IX. rész)


Tételes költségelszámolás esetén a bevétellel szemben elszámolható ráfordítások első nagy csoportját a költségként elismert kiadások jelentik.

Vonatkozó jogszabály:

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról


A sorozat előző részeit itt olvashatja.

Személyi jövedelemadó (folyt.)

Költségelszámolás (folyt.)

Tételes költségelszámolás (folyt.)

Elismert költségek

Az Szja tv. 3. számú melléklete nevesít egyes jellemzően előforduló tételeket, amelyeket a törvény költségként enged elszámolni. Ezek közül az ingatlanbérbeadási tevékenységhez kapcsolódóan jellemzően előforduló, elismert költségek az alábbiak:

  • a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak beszerzésére, előállítására fordított kiadás, ha az a 200 ezer forintot nem haladja meg, továbbá ezen tárgyi eszközök folyamatos, zavartalan, biztonságos üzemeltetését szolgáló javítási, karbantartási munkára fordított kiadás;
  • a központi költségvetésbe, a helyi önkormányzatoknak fizetett, kizárólag az adott önálló tevékenységhez kapcsolódó adó (ide nem értve a személyi jövedelemadót), illeték, hatósági díj, vám, vámkezelési díj, perköltség, kötbér, késedelmi kamat, önellenőrzési pótlék;
  • a fűtés, a világítás és a technológiai energia költsége, azzal, hogy ha a lakás és a telephely műszakilag nem elkülönített, akkor a tevékenységgel arányosan lehet a kiadásokat figyelembe venni az adott költségre jellemző mértékegységek (nap, m2, m3 stb.) alapulvételével (a közüzemi számlák esetében a házastárs nevére szóló számla alapján is).

Az elismert költségek körére vonatkozóan a gyakorlatban számos kérdés felmerült.

A közüzemi díjak kapcsán a cikksorozat IV. részében már volt szó arról, hogy ha a mérőórákat a bérlő nevére írják át, akkor közvetlenül a bérlő fizeti meg a közüzemi díjakat a szolgáltató felé. Ekkor a bérbeadónak ezzel kapcsolatosan nemcsak bevétele nem keletkezik, hanem elszámolható költsége sem, hiszen nem neki merül fel kiadása.

Ha a mérőórák maradnak a bérbeadó nevén, de a közműszolgáltató a tényleges fogyasztás alapján számláz a bérbeadó felé, ő pedig szintén a tényleges fogyasztás alapján terheli át a bérlőre a közüzemi díj összegét, akkor ugyan a bérbeadónak felmerül kiadása, azonban, mivel a cikksorozat IV. részében leírtak szerint a bérlőre átterhelt díj nem minősül a bérbeadó bevételének, értelemszerűen a kiadás sem számolható el költségként.

Abban az esetben viszont, ha a mérőórák a bérbeadó nevén maradnak, és ő fix összegért adja bérbe az ingatlant, amely tartalmazza a lakás rezsiköltségét is, vagy a bérlővel fix összegű költségtérítésben állapodnak meg, vagy éppen a bérbeadó átalánydíjat fizet a közműszolgáltató felé, a bérlő által megfizetett összeg a bérbeadó bevételének minősül. Ilyenkor a bérbeadó az általa választott költségelszámolási módnak megfelelően jogosult a felmerült költségek elszámolására. Ha tehát tételes költségelszámolást alkalmaz, elszámolhatja a közműszolgáltató számlájában szereplő összeget.

A közös költség tekintetében a cikksorozat V. részében leírtakkal összhangban még akkor sincs helye a mentesítő szabály alkalmazásának, ha a bérlőre áthárított közös költség tartalmaz rezsielemeket, például vízdíjat vagy szemétdíjat. A bérlő által megfizetett közös költség ezért minden esetben az ingatlan-bérbeadásból származó bevételnek tekintendő, amellyel szemben költségelszámolásra van lehetőség, a választott költségelszámolási módnak megfelelően. Tételes költségelszámolás alkalmazása esetén tehát a közös költség a bevétellel szemben költségként elszámolható. A NAV a 2024. évi 10. információs füzetben kihangsúlyozza, hogy a költségként történő elszámolásra attól függetlenül lehetőség van, hogy a közös költség tartalmazza-e a vízhasználatot, szemétdíjat vagy más költséget.

Hitel törlesztőrészlete kapcsán az merült fel kérdésként, hogy ha a bérbeadott ingatlanhoz lakáscélú hitel felvételére került sor, a hitel törlesztőrészlete elszámolható-e költségként. Ehhez kapcsolódóan azt kell felidéznünk, hogy az Szja tv. 4. § (1) bekezdése tiltja a kétszeres költségelszámolást. A NAV a 10. számú információs füzetben rámutat, hogy az értékcsökkenési leírásnak a teljes – az ingatlannak az adásvételi szerződésben szereplő, a hitel összegét is tartalmazó – vételára képezi az alapját, így a törlesztő részlet elszámolása külön költségként nem megengedett.

Az önkormányzatok által kivetett építményadó és kommunális adó kapcsán a cikksorozat V. részében már szerepelt, hogy ha ezek összegét a bérbeadó átterheli a bérlőre, ez is a bérbeadásból származó bevételnek minősül. Mivel az Szja tv. 3. számú melléklete az elismert költségek között nevesíti a helyi önkormányzatoknak fizetett, kizárólag az adott önálló tevékenységhez kapcsolódó adót, kérdésként merült fel, hogy az építményadó illetve a kommunális adó összege elszámolható-e költségként.

A 10. számú információs füzetben kifejtett adóhatósági álláspont értelmében az építményadó tulajdonhoz köthető vagyoni típusú közteher, amely akkor is fizetendő, ha a magánszemély nem adja bérbe az ingatlant. Tehát nem az önálló tevékenység végzéséhez kapcsolódó közteher, így költségként nem számolható el. Ha azonban igazolható, hogy az ingatlant terhelő építményadó kötelezettségét – vagy annak magasabb összegét – a magánszemély adott bevételszerző tevékenysége váltja ki – mert például az épületet bérbe adja –, akkor ebben az esetben nem kifogásolható az építményadó, vagy az adótöbblet költségként elszámolása.

Az információs füzet 18. kérdés-válaszának kérdés része („Elszámolhatom-e bérbeadóként költségként a bevételemmel szemben az önkormányzat részére megfizetett kommunális adót, illetve az építményadót?”) ugyan említi a kommunális adót is, a válasz már nem tér ki rá. Vélhetően azonban ezen adónem esetén is az építményadó kapcsán kifejtettek irányadóak.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 21.

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és hamis parfümöt találtak a pénzügyőrök

Több száz kilogrammnyi vágott dohányt és 430 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát találtak a pénzügyőrök egy pécsi garázsban. Csaknem ezer üveg hamis parfümöt találtak egy Németországba tartó bolgár furgonban az M5-ös autópálya hetényi pihenőhelyén; az okozott kár majdnem 17 millió forint – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hétfőn.

2024. október 21.

Belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetése az önkormányzati szférában

A helyi önkormányzatok, az irányításuk vagy felügyeletük alatt álló költségvetési szervek, vagy a helyi önkormányzat tulajdonában vagy tulajdonosi joggyakorlása alatt álló szervezetek, gazdasági társaságok számára fontos határidő közeleg, hiszen 2025. január 1-től ezen szervek is kötelesek belső visszaélés-bejelentési rendszert (a továbbiakban: bejelentőrendszer) létrehozni.