Eltüntetnék a kisadókat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nagyívű tervek után a gazdasági versenyképességi kerekasztal (GVK) most az adórendszer egyszerűsítését tűzte zászlajára. Megszüntetnék vagy beolvasztanák a kis adókat, megreformálnák a számviteli törvényt és a társasági adót sem hagynák változatlanul.

Az adóreform lassú erodálódása után a GVK a korábbi grandiózus elképzeléseihez képest – amely például tíz százalékpontos tb-járulék- csökkentést is tartalmazott – mára az egyszerűsítés felé fordult. Török Ádám, a GVK elnöke szerint a politikai szándékok alapján szükség volt a súlypontváltásra. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke szkeptikusabb véleményt fogalmazott meg: szerinte határozott kormányzati szándék nélkül még ezeket a javaslatokat sem lehet végrehajtani.

Az egyszerűsítés érinti a tavaly ősszel elvérzett, úgynevezett bagatell adókat. A kezdetben négy, majd a kulturális járulék kimenekítésével három adó (innovációs járulék, rehabilitációs és szakképzési hozzájárulás) maradt a megszüntetni, majd összevonni tervezett adók listáján, ám az OÉT, majd a szocialista frakció megfúrta a javaslatot. Kérdés, meddig jut el az új, a GVK által rendelt tanulmányban foglalt elképzelés, amely a Corvinus Egyetem docense, Lukács János nevéhez fűződik.

Eszerint a kulturális járulékot megszüntetnék. A másik három járulékot, adót részben megtartanák, részben beépítenék a már működő rendszerbe. Az innovációs járulék esetében annyi változna, hogy az adóalapot egy az egyben az iparűzési adó alapja szerint állapítanák meg – egy számítással kevesebb. Visszatartani nem lehetne, a felhasználást pedig szigorúan ellenőrzött pályázati rendszerrel koordinálnák – kérdés, ez mennyiben járulna hozzá a korrupciós kockázatok erősödéséhez. A szakképzési hozzájárulás esetében sem engednék meg a befizetéstől elváló felhasználást. Az ősszel éppen emiatt voltak a munkaadók a javaslat ellen, hiszen azokat a vállalkozásokat jelentős kár érné, amelyek szakképzési intézményt támogatnak hosszú ideje. A szakképzési hozzájárulást, a vállalkozói, munkaadói és munkavállalói járulékokat egy foglalkoztatási járulékba tennék, amely megoszlana a munkaadó és a munkavállaló között. A rehabilitációs hozzájárulás megszűnne, esetleg a megváltozott munkaképességűek alkalmazásáért visszaigényelhetne a foglalkoztatói járulékból a munkáltató. A szakképzést pedig az innovációhoz hasonlóan pályázati úton lehetne támogatni – szól az elképzelés.

A számviteli törvényt alaposan felül kellene vizsgálni, valamint közös fogalomhasználatot kialakítani a társasági és számviteli törvényben – hívta fel a figyelmet Lukács János. Javaslata szerint a részvénytársaságok és a nagyvállalkozások továbbra is kettős könyvvitelt folytatnának a számviteli törvény szabályai szerint, ám a közepes és kisvállalkozások számára egy egyszerűsített nyilvántartás vezetésén alapuló adminisztrációt kellene alkotni. Számukra a társasági törvény lenne a mérvadó, amelyben az adóalapot korrigáló tételeket külön a kicsikre jellemző, illetve az egyéb kedvezmények csoportjára kellene osztani. Egyszerűsítenék a jövedelemadózást azzal, hogy a nyolc alkalmazandó adókulcs számát csökkentenék, a kedvezményeket szűkítenék, a juttatásokról pedig nem a kifizetőnek, hanem a magánszemélyeknek kellene elszámolniuk.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.