Eva-bejelentés, kijelentkezés: december 1-20. között


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

December 1. és 20. között lehet bejelentkezni az eva hatálya alá, illetve kijelentkezni onnan. Az egykulcsos, tőkejövedelmekre is kiterjedő szja, valamint a társasági adó csökkentése miatt van akinek érdemes lesz számolgatni és megfontolni a kijelentkezést. Az APEH honlapján részletes tájékoztató olvasható a teendőkről.

Bejelentkezés

Akik 2011-re újonnan jelentkeznek be az eva hatálya alá, a 10T103 számú és a 10T203 számú adatbejelentő lapon kell megtenniük a bejelentést a székhelyük szerint illetékes APEH megyei (fővárosi) igazgatóságon. A bejelentés december 20-áig írásban visszavonható. Fontos, a határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.

Az egyéni vállalkozók az december 20-áig a 11JNY számú nyomtatványon nyilatkozhatnak arról is, hogy a társadalombiztosítási járulékot, a nyugdíjjárulékot, valamint a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulékokat havonta a minimálbérnél magasabb járulékalap után fizetik meg.

A bejelentkezésre szolgáló nyomtatványok letölthetőek az APEH honlapjáról és december 1-jétől kaphatóak a nyomtatványboltokban is. A nyomtatványok elektronikusan, személyesen, meghatalmazott útján, illetve legkésőbb december 20-i feladási dátummal levélben is benyújthatók. Ha a bejelentkező vállalkozó az APEH nyilvántartása szerint is megfelel a feltételeknek, az adóhatóság a benyújtott adatlap hivatalosan kitöltött egy példányának visszaküldésével értesíti a választás elfogadásáról.

Annak, aki 2010-ben eva-alany volt és 2011-ben is megfelel feltételeknek, valamint továbbra is eva-alany szeretne maradni, nem kell külön bejelentést tennie.

Kijelentkezés

Akik 2010-ben az eva hatálya alá tartoztak, de jövőre már nem így kívánnak adózni vagy nem adózhatnak így, december 1-je és 20-a között a 10T103 számú és a 10T203 számú adatbejelentő lapon jelentkezhetnek ki.

Az APEH tájékoztatója értelmében aki azért nem lehet evás, mert 2010. december 20-án nem felel meg a törvényben meghatározott bármely feltételnek, vagy állami adóhatóságnál, vámhatóságnál, önkormányzati adóhatóságnál (például iparűzési adó) nyilvántartott adótartozása van, köteles kijelentkezni az eva hatálya alól. Aki valami miatt elmulasztja a határidőt, igazolási kérelemmel kimentheti magát az APEH-nél.

Fontos kötelezettség, hogy az a vállalkozó – akár egyéni vállalkozó, akár jogi személy vagy jogi személyisg nélküli gazdasági társaság – aki kijelentkezik az eva hatálya alól, ezzel egyidejűleg az APEH honlapjáról letölthető bejelentő és változásbejelentő lapokon (T101, T101E, T201, T201T) köteles az áfa kötelezettségéről is bejelentést tenni. A nyilatkozaton azt is fel kell tüntetni, hogy eva alanyiság megszűnése miatt történik a bejelentés, valamint meg kell jelölni, hogy az áfa tekintetében 2011. január 1-jétől milyen adózási módot fog alkalmazni a vállalkozás.

Akinek megszűnik az eva-alanyisága, további 4 adóévig nem jelentkezhet be újra az eva hatálya alá, kivéve ha az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság egyéni cég alapítása miatt szűnik meg.

A tájékoztató külön felhívja a figyelmet, hogy az az egyéni vállalkozó, aki kijelentkezik az eva hatálya alól, a 2011-es adóévre választhatja a szja-törvény törvény szerinti átalányadózást is, ha a feltételeknek egyébként megfelel.

Forrás: APEH tájékoztató


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.