EY: Több száz milliót hívhatnak le idén a hazai vállalatok kutatás-fejlesztésre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adókedvezmények megfelelő felhasználásával a kutatás-fejlesztési költségeik közel harmadát is megspórolhatják a hazai cégek – hangzott el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és az EY online rendezvényén. Idén 76 milliárd forintra pályázhatnak a magyarországi vállalkozások, amelyek közül sokan nem is tudják, hogy megfelelnek a követelményeknek, olvasható az EY Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

Az ezredforduló óta több mint hatszorosára nőtt idehaza az állami kutatás-fejlesztési (K+F) ráfordítások összege. A magyar kormány 2021-ben összesen már 182 milliárd forintot szán hazai forrásból K+F-re, amelyből különböző pályázatokon, programokon és ösztönzőkön keresztül 76 milliárd forint érhető el a vállalati szektor számára.

„Még sosem álltak rendelkezésre olyan nagy mértékű pénzügyi források az innováció fellendítésére Magyarországon, mint amiket a kormányzat jelenleg biztosít a piaci szereplők számára. Eljött az idő, hogy az eddig hezitáló cégek is belekezdjenek a jövőbeni növekedésükhöz nélkülözhetetlen újítások megvalósításába” – hangsúlyozta dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.

A hazai vállalkozások ugyanakkor még nem veszik teljeskörűen igénybe az elérhető forrásokat. Ennek egyik oka, hogy a magyar cégek sokszor nincsenek is tisztában azzal, hogy tevékenységükre támogatásokat is kaphatnának, illetve nem ismerik a K+F-hez kapcsolódó adókedvezmények kiterjedt rendszerét.

„A cégeknek érdemes felpörgetniük kutatás-fejlesztési tevékenységüket. Ez nemcsak az elérhető pályázatok és adókedvezmények miatt fontos, hanem azért is, mert az ebből származó eredmények már középtávon versenyelőnyt biztosítanak a piacon” – mondta Kocsis Zsolt, az EY adótanácsadási partnere.

A rendelkezésre álló adókedvezmények egy jelentős része az üzemi eredményt növeli. Ide tartoznak a vissza nem térítendő készpénztámogatások vagy a csökkentett személyi jellegű ráfordítások. A kedvezmények másik része csökkenti a fizetendő adókulcsokat, mint a K+F költségek dupla levonásának lehetősége a társasági adóból, illetve az egyszeri levonás a helyi iparűzési adóból és az innovációs járulékból. Ezen kedvezmények akár 2015-től visszamenőleg igénybe vehetőek. A két típus megfelelő kombinálásával a cégek kutatás-fejlesztési költségeiknek több mint 30 százalékát is megtakaríthatják.


Kapcsolódó cikkek

2021. április 15.

A K+F tevékenységek adókedvezményeihez mutat utat az SZTNH

A K+F minősítéssel megszerezhető adókedvezményekkel akár minden tizedik munkavállaló bérét vagy 10 millió forintonként 1 millió forintot is megspórolhatnak a cégek; az eljárás megkönnyítése érdekében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) Fehér könyvet készített, amely a kutatás-fejlesztést végzőknek és a pályázatok elbírálóinak is útmutatást ad.
2020. július 7.

A K+F hatása az iparűzési adóra

A kutatás-fejlesztést pályázati támogatások mellett számos adónem vonatkozásában is támogatja az állam, ezzel is ösztönözve azt a tudományos, fejlesztő tevékenységet, ami a gazdasági szereplők fejlődését segíti.