Fenntartható kifehérítésről beszél az ÁSZ-elnök


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adócsökkentésre fordítaná a feketegazdaság fehéredéséből befolyó extra bevételeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke, írja a Magyar Idők.


Szakmai becslések szerint a magyar szürkegazdaság nagysága 6000-7000 milliárd forint körül lehet esztendőnként, ilyen kiindulópont mellett a feladat tulajdonképpen adott – nyilatkozta a Magyar Időknek Domokos László. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint efféle helyzetben olyan kormányzati intézkedésekre van szükség, amelyek az illegális zónát évről évre zsugorítják.

Az érdemi eredményhez nyilvánvalóan kell, hogy az adóhivatal új, modern lehetőségekhez jusson a visszaélések leleplezéséhez.  Szerinte elengedhetetlen az is, hogy a gazdaság kifehérítéséből származó extra adóbevételt az állam odaadja a törvénytisztelő cégeknek és magánszemélyeknek.

Röviden szólva adócsökkentésre van szükség – mondta Domokos László –, mégpedig olyanra, amely vagy az ország versenyképességét növeli, vagy a feketekereskedelem ellen lehet hatékony. A terhek mérséklése ugyanis – megfelelő hatósági intézkedések mellett – tovább tisztíthatja a viszonyokat, a feketegazdaság visszaszorulásából így újabb plusz adóbevétel keletkezhet, amit ismét a terhek enyhítésére lehet fordítani. Ez a fenntartható kifehérítés – magyarázta a lapnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)