Fontos kérdések a megelőlegezett CSOK-ról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Lényeges kérdések és válaszok a családi otthonteremtési kedvezményről.


Miért megelőlegezett?

A családok otthonteremtési kedvezménye lehetőséget ad arra, hogy akkor is igényelhessük a támogatást, ha még nincs gyermekünk, de már készen állunk a családalapításra. Tehát a legkevesebb hatszázezer és maximális tíz millió forintot akkor is lehet igényelni, ha a gyermekszámnak még nem, de az ingatlanra vonatkozó és egyéb feltételeknek már megfelelünk. Ebben az esetben úgy lehet bevállalni a maximum három gyermeket, hogy a CSOK összegét már a megszületésük előtt az ingatlan vásárlására, építésére, bővítésére lehet fordítani és az ehhez szükséges gyermekszámot csak később – akár 10 év múlva – kell igazolni.

Élettársak is bevállalhatják?

A megelőlegezett családi otthonteremtési kedvezményt csak házaspárok vehetik igénybe, tehát az élettársak (és az egyedülállók is) ennél fogva kiesnek ebből a körből. Azonban a házasok kategóriájában is vannak megkötések, ugyanis a törvény pontosan körülhatárolja az igénybevételi feltételt, miután bevezeti a fiatal házasok fogalmát. Eszerint csak azon házastársak igényelhetik a megelőlegezett CSOK- ot, akik közül a rendelet szerinti lakáscélú állami támogatás iránti kérelem benyújtásának időpontjában legalább az egyik fél még nem töltötte be a 40. életévét.

Van különbség használt és új lakásra vonatkozóan?

A megelőlegezett CSOK esetében számos különbséget találunk a rendeletben. Egyrészt  nem mindegy, hogy hány gyermeket szeretnénk bevállalni. Használt lakás esetében egy, vagy kettő, új ingatlannál már akár három gyermekre is előre igényelhető a kedvezmény. Így azok a fiatal házasok, akik használt lakásra igénylik a CSOK-ot, és még nincs gyermekük, maximálisan kettő gyermeket vállalhatnak be, míg új lakás esetében akár három gyermek születését is betervezhetik előre. A vállalás teljesítésének határidejében nincs feltűnő különbség, azaz egy gyermek esetében 4 év, kettőnél már 8 év, de akik új lakás esetén a legfelső, 10milliós kedvezményt igénylik, azoknak a vállalt gyermekek számától függetlenül már 10 év áll rendelkezésükre. Az igényelhető összegekben azonba már nagy különbségeket tartalmaz a rendelet, ugyanis használt lakás vásárlásánál, bővítésénél a családi otthonteremtési kedvezmény összege csekélyebb.

Használt lakásnál a megelőlegezett CSOK összege:

a.) egy gyermek esetén 600 ezer forint
b.) két gyermek esetén 1 millió 430 ezer forint
Új ingatlannál a megelőlegezett CSOK összege:
a.) egy gyermek esetén 600 ezer forint
b.) két gyermek esetén 2 millió 600 ezer forint
c.) három gyermek esetén 10 millió forint
Természetesen, ha vannak meglévő gyermekek is, akkor azok száma és a vállalt gyermekek száma összeadódik, így ebben az esetben a magasabb kategóriába tartozó kedvezmény összegét lehet igényelni.

Kit kell értesíteni a születésről?

A vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt az ingatlan vásárlása esetén a támogatási szerződés megkötésének időpontjától, építés, vagy bővítés esetén pedig a használatbavételi engedély, vagy hatósági bizonyítvány kiadásának napjától kell számítani. Az okiratot a fiatal házaspárnak 30 napon belül, de legkésőbb a használatbavétel tudomásulvételét követő 45 napon belül kell a hitelintézet részére bemutatnia. A fenti időponttól számított határidőn belül (4, 8, vagy 10 év) megszületett gyermekekről csak akkor kell értesíteni a bankot, amennyiben a fiatal házaspár nem igényelt családtámogatási ellátást, mert ellenkező esetben a Kincstár ezt a bejelentést megteszi. Családtámogatási ellátás hiányában a szülőknek a gyermekvállalás teljesítését igazoló okiratot a kiállítást követő 60 napon belül, valamint a gyermek adóigazolványát maguknak kell bemutatniuk a hitelintézetnek.

Kérhetünk hosszabbítást?

Fontos tudni, hogy a CSOK csak abban az esetben minősül vissza nem térítendő kedvezménynek, amennyiben minden feltétel megvalósul. Ennél fogva, amennyiben a vállalt gyermekek megszületése nem történik meg a határidőn belül, abban az esetben az összeget kamatostul kell visszafizetni.
Azonban a rendelet tartalmaz kettő kivételes esetet, amikor a vállalási határidő meghosszabbítható, vagyis nem kell visszafizetni a támogatási összeget, annak ellenére, hogy a gyermek nem született meg határidőre. Egyik ilyen eset, amikor a gyermek már megfogant a határidőn belül, azonban még nem jött világra, akkor a határidő a várandósság végéig meghosszabbodik, amennyiben egyrészt orvosilag is igazolható az állapotosság, másrészt a házaspár ezt a tényt a hitelintézetnek bejelenti.
Másik esete a hosszabbításnak, amikor örökbefogadással kívánja a házaspár teljesíteni a gyermekvállalást. Ebben az esetben amennyiben a pár a gyámügyi feladatkörében eljáró kormányhivatalnak az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító határozatát a hitelintézet részére még a határidő lejárta előtt bemutatja, a gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő két évvel meghosszabbodik.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.