Gigantikus áfacsaló céghálót számolt fel a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A NAV három akcióban számolt fel egy 140 cégből álló láncolatot, amely őrző-védő és takarítási szolgáltatások ürügyén játszotta ki az áfaszabályokat. A költségvetésnek 2,2 milliárd forintos kárt okozó bűnszervezet 75 tagjával szemben javasol vádemelést a NAV.

A Somogy megyei érintettségű, de fővárosi irányítású személy- és vagyonvédelemmel, takarítással és munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégháló több száz foglalkoztatottat mozgatott országszerte. A közvetített biztonsági őrök és takarítók után nem fizettek adókat és járulékokat, sőt az áfával is trükköztek. A költségvetésnek 2,2 milliárdos kárt okoztak.

A megalapozott gyanú szerint a megrendelő cégek valótlan megbízási szerződések alapján vettek igénybe takarítási és őrzésvédelmi munkaerőt. A valóságban ugyanis szó sem volt munkaerő-kölcsönzésről, mert ténylegesen ők maguk foglalkoztatták a biztonsági őröket és takarítókat. Sokszor a kiszámlázott tételek sem stimmeltek: a számlák festési és kőművesmunkákról, gyapjúbeszerzésről vagy éppen weboldalfejlesztésről szóltak.

Az ügyben érintett cégek nagy száma miatt a NAV dél-dunántúli pénzügyi nyomozói három akciót szerveztek a bűnszervezet felszámolására, csaknem 300 helyszínen. A nyomozás során 1,5 milliárd forint összértékben biztosítottak ingatlanokat, gépjárműveket, kölcsön- és követelésfoglalásokat, emellett az elkövetők összesen több mint 150 millió forintot térítettek meg önkéntesen.

A NAV a bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatti nyomozást most zárta le, a csaknem kétszázezer oldalas nyomozati anyagban 75 gyanúsított ellen javasol vádemelést a Somogy Megyei Főügyészségnél.

(nav.gov.hu)


Kapcsolódó cikkek

2021. május 10.

2015-ös százmilliós áfacsalás miatt emeltek vádat

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt vádat emelt a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség egy férfival szemben, aki nem vallotta be az általa vezetett tatai gazdasági társaság termékértékesítéséből eredő bevételét és csaknem százmillió forint áfát nem fizetett meg.
2021. június 22.

4,6 milliárdnyi áfacsalás állt a mobilbiznisz hátterében

Költségvetési csalás alapos gyanúja miatt letartóztatott négy férfit a Pécsi Járásbíróság, akik úgy tudtak versenyképes árat ajánlani a piacon, hogy a fiktív számlákra épülő hálózatuk révén 4,6 milliárdnyi áfát nyeltek el.