Hamarosan vallanak a katás vállalkozók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Számos kérdést és bonyodalmat vet fel a 13KATA nevű nyomtatvány kitöltése. A törvényi háttér elemzésével, a kitöltés folyamatának leírásával és praktikus tanácsokkal segítünk a február 25-ig kitöltendő nyomtatvány elkészítését.


A tételes adót fizető kisadózó vállalkozás (katás vállalkozás) az adóévet követő év február 25-ig az állami adóhatóság által rendszeresített, papír alapon vagy elektronikus úton benyújtott nyomtatványon (13KATA) nyilatkozatot köteles tenni az adóévben adóalanyként megszerzett bevételéről. Ha az adóalanyiság év közben szűnik meg, a nyilatkozatot a megszűnést követő 30 napon belül kell megtenni.

Ha a katás vállalkozás az adóévben megszerzett bevételének egy része – teljes naptári év esetén a 6 millió forintot meghaladó rész – után százalékos mértékű adó megfizetésére is köteles, az adóévet követő év február 25. napjáig, ha az adóalanyiság év közben szűnik meg, az adóalanyiság megszűnését követő 30 napon belül kell a 40 százalékos mértékű adót bevallani ezen a nyomtatványon, és megfizetni.

Ne feledjük, hogy ha éves szinten a bevétel a 6 millió forintot meghaladja, akkor a következő évtől már nem alkalmazható az általános forgalmi adó rendszerében az alanyi adómentesség, amit be kell jelenteni az adóhatóságnak a változás bejelentő nyomtatványon.

A 13KATA jelű nyomtatvány

  • egyrészt nyilatkozat a katás vállalkozás tárgyévi bevételéről,
  • másrészt adatszolgáltatás azokról a vevőkről, akik a tárgyévben 1.000.000 forintnál többet fizettek a vállalkozásnak,
  • harmadrészt bevallás arról, hogy kell-e a tételes adó mellett 40%-os adót is fizetnie az adóalanynak.

A nyilatkozat, bevallás jellege kódkocka a borítólap C blokkjában, általános esetben üres marad. Egyébként itt kell majd jelölni az önellenőrzést és a javítást.

A nyilatkozat, bevallás típusa kódkockában lehet különböző betűkkel jelölni a kitöltési utasításban felsoroltak szerint, ha valamilyen megszűnési esemény miatt adjuk be a nyomtatványt. (Például: V = végelszámolás.)

Szintén a C blokkban kell jelölni, ha nem a teljes bevallási időszakban volt tételes adófizetési kötelezettsége a KATÁS vállalkozásnak, mert például
a) táppénzben, baleseti táppénzben, terhességi-gyerekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül,
b) katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
c) fogvatartott,
d) egyéni vállalkozói tevékenységét szüneteltette (kivéve, ha a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez).

Számviteli változások 2014
  • Először alkalmazzuk a mikrogazdálkodói beszámolót
  • A hibajavításokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalók
  • Milyen változásokat kell figyelembe vennünk a 2014-es üzleti évben?
  • Milyen hatása van  az új Ptk. hatályba lépésének  a számvitelre?

Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak dr. Andor Ágnesnek és Tomcsányi Erzsébetnek, jöjjön el 2014. február 25-én szakmai konferenciánkra!

A továbbképzésen való részvétel mérlegképes könyvelőknek, vállalkozási szakterületen, számviteli témakörben 8 kreditpontot ér.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Ugyanebben a kódkockában jelölhető, ha százalékos kata fizetési kötelezettség keletkezett. Rendkívül zavaró, hogy ugyanabba a kódkockába tett X jelöli a havi tételes adó kiesését és a 40%-os adófizetési kötelezettséget.

A nyilatkozat, bevallás kódja mezőben kell számmal jelölni, hogy a nyomtatványt
1 Nyilatkozatként, vagy
2 Nyilatkozat és Bevallással kapcsolatos kötelezettség teljesítése miatt nyújtották be.

A nyilatkozat főlapjának D blokkjába kell beírni az összes bevételt ezer forintra kerekítve.

Amennyiben bevétel nagyobb, mint a bevallási időszakként jelölt hónapok száma * 500000 forint, akkor a 13KATA-01. lap (A) blokkját is ki kell tölteni.
Az első sorban az adott KATÁS vállalkozásra vonatkozó értékhatárt kell beírni, ameddig csak a tételes adót kell fizetni. Erre a sorra az arányosítás – év közben történt belépés, kilépés, megszűnés, fizetési kötelezettség szünetelése, stb. – miatt van szükség.

Ha beírjuk a tényleges bevételt, a 40%-os adót a program már kiszámítja.

A 13KATA-02-es lapon forintban kell adatot szolgáltatni az 1 M feletti vevőkről. Adószámot kell ismerni hozzá!

Figyelem! A vevő neve rovatba arab számot nem enged beírni a program, pedig sok cég nevében szerepel valamilyen szám.

És végül beszéljünk arról, ami az adatszolgáltatásban hibát generálhat az 1 millió feletti vevőkkel kapcsolatban!

1.) A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 12.§-a úgy rendelkezik, hogy a kisadózó vállalkozás bevételi nyilvántartást vezet, amelyben időrendben, folyamatosan, ellenőrizhető módon nyilvántart és rögzít minden olyan adatot, amely adókötelezettsége teljesítéséhez és a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges. A bevételi nyilvántartás legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) sorszám;
b) a bizonylat sorszáma;
c) a bevétel összege;
d) a bevétel megszerzésének időpontja.

Ennek alapján az adózók nem rögzítették a bevételi nyilvántartásban a vevők neveit. Pedig kellett volna, – a vastagon szedett mondat is erre utal a törvényben – hiszen ahhoz, hogy rendelkezésükre álljon az 1 milliós értékhatár figyelemmel kísérésének lehetősége az adatszolgáltatáshoz, a nagyobb vevők szerepeltetésére szükség van. Tehát most kell összeadni a nyilvántartásból nagyobb vevőnként az éves bevételt. (Akinek nincsenek visszatérő vevői, annak nincs ilyen problémája.)

Ez az utólagos kigyűjtés rejt magában némi hibalehetőséget, a számlák darabszámától függően. Arra már gondolni sem merek, hogy 2014-től a bevételi nyilvántartást is eltörölték! Ez egy nagyon átgondolatlan, szakmaiatlan intézkedés volt.

2.) Egy másik hibalehetőség. Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alól a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá bejelentkező adóalanyok esetében nem kell a kisadózó vállalkozás bevételének tekinteni azt a bevételt, – a halmozódás miatt, – amelyet az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény alapján az egyszerűsített vállalkozói adó alapjának kellett tekinteni. Ezeket a bevételeket a kisadózó vállalkozás bevételi nyilvántartásában fel kell tüntetni azzal a külön megjegyzéssel, hogy e bevételek az egyszerűsített vállalkozói adó alapját képezik. (Ez a KATÁ-ról szóló törvény 28/A.§-ából következik, és komoly hibalehetőségre ad okot.)

Ugyanakkor meg kell jegyezni azt is, hogy bármely más adózási módról tért át a KATÁ-ra a vállalkozás, akkor is hasonló a helyzet. Ezek a bevételek azonban a KATÁS időszakban folynak be. Amennyiben szerepelnek a 2013. évi bevételi nyilvántartásban, – az éves összes bevételben, vagy az adott vevőnél, – akkor hibásan tölthető ki a 13KATA jelű nyomtatvány.

Ezért hangsúlyozottan javaslom, hogy újbóli összeadással ellenőrizzék le a nyilvántartás adatait, mielőtt kitöltik a nyomtatványt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.