Három kis adót vonnak csak össze


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több ponton is változott a kormány által az Országgyűlés elé terjesztett adótörvénycsomag az eredeti tervekhez képest.

Ahhoz képest, hogy a kormány csak egy egyszerű adócsomagot terjesztett a parlament elé – mondván, a reformtörvények elfogadását 2008 tavaszára halasztják -, meglehetősen vaskosra sikeredett a 488 paragrafusból álló módosítás, amely az indoklással együtt 350 oldalnyi. A parlament elé beterjesztett javaslat több ponton eltér a korábbi javaslatoktól. Az eredetileg tervezett öt kis adó helyett csak hármat vonnak össze a legújabb javaslat szerint, így a szakképzési, a rehabilitációs hozzájárulást, valamint az innovációs járulékot váltja ki az új ˝erőforrás-fejlesztési hozzájárulás˝. A kulturális járulék és a munkaadói járulék megőrzi önállóságát, azokat az arra kötelezetteknek továbbra is fizetniük kell. Az erőforrás-fejlesztési hozzájárulást (efeho) gyakorlatilag minden cégnek fizetnie kell a korrigált nettó árbevétel (vagyis az iparűzési adó alapja) után. Az adó mértéke a cég nagyságától, pontosabban a cég által foglalkoztatott munkavállalóktól függ.

A 19 fősnél kisebb cégek az árbevételük 0,3 százalékát, a 19-50 fős cégek 0,35 százalékát adózzák, míg az ötvenfősnél nagyobb vállalkozások 0,6 százalékot. Az ötvenfősnél nagyobb cégek azért fizetnek fajlagosan dupla annyi adót, mint a legkisebbek, mivel a kicsik eddig sem fizettek innovációs járulékot. A kormány számításai szerint makroszinten nem változik a kis adók összevonásával a cégek terhelése. Ami igaz lehet makrogazdasági szinten, az nem feltétlenül érvényesül minden vállalkozásnál.

A kis adók összevonásával kapcsolatos tervek az elmúlt napokban folyamatosan változtak: a kulturális járulék a múlt szerdai kormánydöntéssel került ki az összevonás alól, ám a munkaadói járulék a kormány múlt heti döntése szerint bekerült volna az efehóba, emiatt lényegesen magasabb kulcsokról beszélt akkor a döntést ismertetve Veres János pénzügyminiszter.

A parlament előtt fekvő adócsomagból kimaradt az ekho (egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás) kiterjesztése. Az eredeti elképzelések szerint ugyanis ezt az adónemet januártól választhatták volna egyes színházi dolgozók is, nem csupán a színészek. Valószínűsíthető, hogy a módosító javaslattal a kormánypárti képviselők pótolják a kormány eme ˝mulasztását˝. Az adótörvények vitája a jövő héten kezdődhet a parlamentben és a honatyáknak az év eleji hatálybalépéshez legkésőbb november 12-ig el kell fogadniuk.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Adók valorizációja: tiltakozik a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

A mindenszentek alkalmából bejelentett adóemelések mértékének megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól – olvasható a közleményben. Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen! Mindeközben hiányzik […]

2024. október 31.

Adócsomag 2025: néhány újabb meglepetés

Az EY szakértői összeállították a legfontosabb újításokat az adócsomagból, olyan várható változásokat szemezgettünk belőle, amelyek eddig nem kaptak figyelmet.

2024. október 31.

Adómentesen nyújtható juttatás lesz az állatkerti belépőjegy

Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében indokolt az állatkerti belépőjegy beemelése az adómentesen nyújtható juttatások körébe – olvasható a kormány által benyújtott adócsomag-javaslatban.