Hatékony volt a NAV a Dél-Alföldön


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az első félévben a kiemelt adónemekben 11,7 százalékkal nőtt a nettó bevétel a Dél-Alföldön; emellett a vámbevételek is jelentősen meghaladták a tervezettet, és a regionális bűnügyi igazgatóság kármegtérülési aránya is országosan kiemelkedő – közölték a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) három szakágának keddi közös sajtótájékoztatóján Szegeden.


Márkus András, a NAV Dél-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóságának főigazgatója elmondta: az elmúlt félévben a Dél-Alföldön a tervezett 6,9 milliárd forint helyett 10,6 milliárd forint bevételt könyvelhetett el a vám- és pénzügyőri szakág. Ebből a legnagyobb az importhoz kapcsolódó áfa, a második az egyéb termékekhez kapcsolódó jövedéki adó. Jelentősen, mintegy 10 százalékkal, 12 ezerre nőtt az import a területen, de az export vámkezelés is meghaladta a 23 ezret, ami több mint 15 százalékos növekedést jelent – tette hozzá.

Az új népegészségügyi termékadóból 377 millió forint folyt be, a környezetvédelmi termékdíj szintén nőtt az előző félévhez képest, melyből mintegy 1,5 milliárd forint bevétel lett, de 60 százalékkal nőtt a regisztrációs adót befizetők száma is.

Beszámolója szerint a jövedéki területen több mint 7200 esetben 679 millió forintot bírságot szabtak ki, melynek mintegy 50 százalékát be is szedték. A közigazgatási eljárásoknál a mintegy 2500 esetben kiszabott 424 milliós bírság szinte 100 százalékát sikerült be is fizettetni. A lefoglalásoknál elsősorban az alkohol és a dohánytermékek voltak jellemzőek, míg előbbinél több mint 30 ezer litert, utóbbinál 4,3 millió szálat foglaltak le a pénzügyőrök. A szakemberek 5200 szabálysértést derítettek fel 81,9 millió forint értékben, mely 10 százalékkal több az előző évihez képest, és 99 százalékban dohánytermékkel volt kapcsolatos. A felderített bűncselekmények esetszáma 18 százalékkal nőtt, míg értékük 237 százalékkal. Ezek nagy része költségvetési csalás volt.

Papp István, a NAV Dél-alföldi Regionális Adó Főigazgatóságának főigazgatója kifejtette: a tavalyi 196 milliárdhoz képest idén 11,7 százalékkal többet, 219 milliárd nettó bevételt tudott elérni az adóhatóság a Dél-Alföldön. Az első félévben 240 ezer adózójuk volt, ami 1700-al több mint tavaly, a tendencia azonban a teljes felelősségről a korlátolt fele tolódik. Az újonnan alakuló vállalkozások száma 1,5 százalékkal csökkent, a megszüntetések száma 46 százalékkal emelkedett.

Június végéig több mint 16 ezer ellenőrzést végeztek el, és csaknem 29 milliárdos adókülönbözetet állapítottak meg. Az ezek során kiszabott szankciók értéke 8,4 milliárd forint volt, mely nagyjából azonos a tavalyi összeggel. A pénzügyőrökkel közös operatív ellenőrzések során – például nyugtaadás, leltár, foglalkoztatottak ellenőrzése – 3700 vizsgálatot fejeztek be. Az országos eredményesség 20,5 százalékához képest itt 30,2 százalékos volt a hatékonyság.

A régióban több mint 115 milliárd forint adóhátralékot tartottak nyilván, melyből a működő adózók terhe 39,4 százalék, összege pedig 45,5 milliárd forint. Az első félében a végrehajtási eljárásokból 18 milliárd forint folyt be, ami 12,4 százalékkal haladja meg az előző év, hasonló időszakát – mondta a főigazgató.

A NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága az előző félévben csaknem 500 nyomozást tartott – közölte Török Árpád a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi igazgatója. A leggyakoribb, 299 esettel a költségvetés sérelmére elkövetett bűncselekmény, majd a csődbűncselekmény, a szerzői joghoz-, végül a hamis árukhoz kapcsolódó esetek voltak. Az ismertté vált bűncselekményekkel okozott kár 3,7 milliárd forint volt, melynek enyhítésére 1,3 milliárd forint értékű készpénzt, ingatlant, járművet foglaltak le. Ez 34,59 százalékos kármegtérülést jelent, ami országosan is kiemelkedő- tette hozzá az alezredes.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek