Idén még kétszámjegyű marad a munkanélküliségi ráta


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az erre az időszakra jellemző szezonális hatások miatt, a vártnak megfelelően romlottak 2010. november és 2011 január között a munkaerőpiaci mutatók Magyarországon az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik látványos javulásra a következő hónapokban sem számítanak, év végén is kétszámjegyű munkanélküliségi rátát várnak.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető szerint nem nem várható javulás a beruházások alacsony száma és amiatt, hogy a cégeknél jelentős kapacitásfelesleg van. Így nem lesz jelentős munkaerő-kereslet a vállalatoknál. Németh Dávid, a ING Bank elemzője is erre az időszakra jellemző a szezonális hatásokra vezette vissza a munkanélküliségi ráta emelkedését.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint a munkanélküliségi ráta 2010. november és 2011. január között 11,2 százalékra nőtt a megelőző időszaki és az egy évvel korábbi 10,8 százalékról, a munkanélküliek száma 4,0 százalékkal, 474 ezer főre nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 2010. november és 2011. január között 3 millió 776 ezer fő volt, ami 0,7 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.

Kondrát Zsolt kiemelte, hogy erre az időszakra 11,1 százalékos munkanélküliségi rátát jeleztek, 0,1 százalékponttal alacsonyabbat a mértnél. Hangsúlyozta, hogy a vizsgált időszakban erős szezonalitás jellemzi a munkaerőpiacot, általában minden év elején arra lehet számítani, hogy növekszik a munkanélküliek száma, a foglalkoztatottaké pedig csökken. Többnyire március körül van a mélypont a foglalkoztatottságban, ekkor szokott a legmagasabb lenni az munkanélküliségi ráta is.

Az év végéig kétszámjegyű munkanélküliségi rátával számolnak. Jó esetben 10 százalék, rosszabb helyzetben 10,5-11 százalék közötti szinten alakulhat a mutató – mondta Kondrát Zsolt.

Németh Dávid kiemelte: lassan épül fel a munkaerőpiac, áprilistól folyamatosan, a nyári hónapoktól pedig nagyobb ütemben javul a foglalkoztatottság, ezáltal csökkenhet a munkanélküliség.

Az ING Bank elemzője szerint az idén az év második felében 10,5 alatti, inkább a 10 százalékhoz közelítő munkanélküliségi ráta várható. A foglalkoztatottságon valójában az alulképzett munkaerő képzésével lehetne javítani – mondta Németh Dávid.

Forrás: MTI


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.

2024. június 20.

Illeték: cserét pótló vétel

Életünk során adunk-veszünk dolgokat, akár ingatlanokat is. Változunk is változtatunk. Abban az esetben, ha ingatlant szerzünk ellenérték fejében, általában vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az ingatlan szerzése, átruházása, hasznosítása jogi esemény is, mely akár csere formájában is megvalósulhat. Jelen cikkben az illetéktörvényben szereplő csere, illetve cserét pótló vétel szabályait, érdekességeit mutatjuk be.

2024. június 19.

Varga Mihály: Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben az uniós országok között

Az Európai Unión belül Magyarország hajtotta végre az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést 2010 óta: az áfarés mértéke 22 százalékról 4,4 százalékra, a GDP-arányos adóelvonás mértéke pedig 40 százalékról 35 százalékra csökkent – jelentette ki Varga Mihály az Adóigazgatások Európai Szervezete (IOTA) éves közgyűlésének szerdai nyitó napján Budapesten.