Így fizetheti részletekben az szja tartozását


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Emelkedett idén a pótlékmentes részletfizetés maximálisan engedélyezhető összeghatára, s már nem csak a személyi jövedelemadóra, hanem az egészségügyi hozzájárulásra is kérhető.


A 1553-as számú személyi jövedelemadó bevallás C jelű lapján a 81. sorban nyilatkozni lehet arról, hogy az együttesen 200.000 forintot meg nem haladó összegű személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás 2015. évi fizetési kötelezettségére (tartozásra) az esedékességtől számított 2-6 hónapon keresztül egyenlő részletekben történő megfizetést vállal a magánszemély.

Ennek jogszabályi alapja az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 133/A.§-a. Eszerint a vállalkozási tevékenységet nem folytató, általános forgalmi adó fizetésére nem kötelezett magánszemély – a bevallás benyújtására előírt határidőig – személyi jövedelemadó bevallásában nyilatkozhat a 200 000 forintot meg nem haladó személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség pótlékmentes részletfizetéséről.

Az első részlet megfizetésének határideje a személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség törvényben meghatározott esedékességének napja. A nyilatkozat megtételére előírt határidő jogvesztő. Ez azt jelenti, hogy ha az éves személyi jövedelemadó bevallásban a magánszemély nem nyilatkozik, akkor a késedelem igazolására vonatkozó kérelem előterjesztésének nincs helye, vagyis nem pótolható.
A pótlékmentes részletfizetés intézménye már 2009 óta létezik. A 2016-tól életbe lépett törvénymódosítás lényege az, hogy a korábbi 150 ezer forintról 200 ezer forintra emelkedik a pótlékmentes részletfizetés maximálisan engedélyezhető összeghatára, illetve hogy már nem csak a személyi jövedelemadóra, hanem az egészségügyi hozzájárulásra is kérhető.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A részletfizetés időtartama maximum hat hónap lehet, a magánszemély döntésétől függően. A törlesztő részletek egyenlőek, vagyis a tartózás összegét azon hónapok számával kell elosztani, ahány hónapnyi törlesztést vállal az adózó. (Ez lehet akár két hónap is, amennyit feltüntet a bevallásban.)

Mivel az első részlet május 20-án esedékes, ezért a törlesztés ideje alatt minden hónap 20-án van a befizetés határideje. A határidőben és a szabályoknak megfelelően teljesített törlesztést késedelmi pótlék nem terheli.

Amennyiben a fizetendő személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás együttes összege meghaladja a 200 000 forintot, de a más adónem(ek)ben visszajáró adó összegét a bevallásban található átvezetési lapon (1553-170-es lap) a személyi jövedelemadóra átvezettetik, és így a tényleges személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség a 200 000 forintot nem haladja meg, akkor ez a fizetési kedvezmény igénybe vehető. Kedvezményt jelent a pótlékmentesség, valamint a tartozás hosszabb idő alatt történő rendezése.

Ne feledjük, hogy ha a magánszemély vállalkozási tevékenységet végez vagy általános forgalmi adó fizetésére kötelezett, vagyis nem felel meg a kedvezményes törlesztés feltételeinek, akkor részletfizetés, illetve fizetési halasztás engedélyezését kérheti az állami adóhatóságtól. Ezeknek a fizetési könnyítésekre vonatkozó kérelmeknek az elbírálásakor az adóhatóság azt mérlegeli, hogy a tartozás megfizetése súlyosan veszélyezteti-e a kérelmező és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését.

Amennyiben vállalkozási tevékenységet folytató magánszemély kér fizetési könnyítést, a kérelmét az abban hivatkozott indokokra figyelemmel bírálja el az adóhatóság. Ilyen indok lehet a megélhetés súlyos veszélyeztetettsége, illetve a gazdálkodási tevékenység ellehetetlenülése. Utóbbi esetben is kizárólag a pótlék- és bírságtartozás mérséklésére (elengedésére) van lehetőség a kivételes méltányosság keretében.

Az állami adóhatóság fizetési kedvezményre irányuló eljárása az állami adóhatóság által nyilvántartott adók és járulékok, valamint pótlékok, bírságok vonatkozásában benyújtott
– fizetési halasztás és részletfizetés iránti kérelmek, illetve
– mérséklési (elengedési) kérelmek elbírálására terjed ki.

A fizetési kötelezettség mérséklésére vagy elengedésére csak ténylegesen fennálló tartozás vonatkozásában kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy a már – átvezetéssel, visszatartással vagy befizetéssel – rendezett fizetési kötelezettséget nem lehet mérsékelni (elengedni).

Adót (tőketartozást) csak magánszemély esetében lehet mérsékelni (elengedni). Jogi személyek és egyéb szervezetek esetében a jogszabály kizárólag a szankciók (bírság, pótlék) mérséklésére (elengedésére) nyújt lehetőséget.

Fizetési kedvezmény engedélyezése kizárólag kérelemre történhet.
Ha a bevallásban meghatározott kedvezményes részletfizetés során a magánszemély nem teljesíti az esedékes részlet megfizetését, akkor a kedvezmény érvényét veszti, és a tartozás egy összegben esedékessé válik. Ekkor az állami adóhatóság a tartozás fennmaradt részére az eredeti esedékesség napjától (azaz 2016. május 20-ától) késedelmi pótlékot számít fel.

Az állami adóhatóság a fizetési kedvezmény engedélyezéséről nem küld külön értesítést, arra csak akkor kerül sor, ha a pótlékmentes részletfizetés feltételeinek nem felel meg a magánszemély.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.