Így indul az Új Széchenyi Terv


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összesen 13 pályázat indult el az Új Széchenyi Terv keretein belül hétfőn: kettő a foglalkoztatási, tizenegy pedig a közlekedésfejlesztési program részeként startol. A kkv-knak márciusig várniuk kell, egyelőre a mikrohitel-közvetítők kiválasztása van soron – írja a Napi Gazdaság.

Hétfőn összesen 13 pályázat indult el az ÚSZT keretein belül, ezek közül kettő a foglalkoztatási, tizenegy pedig a közlekedésfejlesztési program részeként. A többi tender márciusban startol, így a vállalkozásfejlesztési kiírások is akkor lesznek elérhetőek.

Ezek alapján szükség lesz a program bevezetésekor ígért gyors ügyintézésre. A vállalkozások ugyanis január 12-e óta nem tudnak pályázatra jelentkezni – akkor járt le az utolsó Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett konstrukció. A másfél hónapos kényszerszünet után gyorsan fel kell pörögniük az eseményeknek, hogy a szereplők ne zökkenjenek ki, s ne akadjon el a fejlesztési kedv. Minél hosszabb ugyanis a forrás nélküli időszak, annál könnyebben „”sorvadnak el”” az ötletek.

A már hozzáférhető források összértéke több mint 570 milliárd forint. Ebből azonban kevés juthat azonnal a gazdaságba. A két foglalkoztatási programhoz kötődő pályázat együtt összesen kevesebb mint 2,5 milliárd forintot tesz elérhetővé: a közép-magyarországi régióban 345 millió, a többiben pedig 1,96 milliárd forint támogatás vehető igénybe az alternatív foglalkoztatás javítására.

A forrás tetemes része a közlekedésfejlesztéshez kapcsolódik. Az elérhető 569 milliárd forint azonban a 2013 végéig felhasználható támogatást jelenti. A 11 pályázatban kerékpárutak fejlesztése, a régiók közlekedésének összekapcsolása, az egyes alternatív közlekedési módok összekapcsolása szerepel. Ezek között megtalálható előkészítést és kivitelezést egyaránt szolgáló pályázat. A legnagyobb keretűek százmilliárd forint feletti forrást tartalmaznak, ezt a NIF Zrt., a MÁV Zrt. és a GYSEV Zrt. költheti el.

Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében március 1-től adhatóak be az első, kis- és középvállalkozásokat (kkv) érintő gazdaságfejlesztési pályázatok. A 4 Tender Hungary pályázatíró és tanácsadó cég tájékoztatása szerint a mikrovállalatok egyablakos rendszerben igényelhetnek 1-4 millió forint vissza nem térítendő támogatást 1-8 millió forint mikrohitellel kombinálva, mindössze 10 százalékos önrész mellett. A támogatás induló vállalkozások számára is elérhető és a pályázat keretében eszközbeszerzés, informatikai fejlesztés és ingatlan vásárlás illetve fejlesztés is támogatható.

A két teljes lezárt évvel rendelkező kkv-k számára megnyílik a gyorsított elbírálású eszközbeszerzési pályázat, amelynek keretében 5-25 millió forintos támogatás igényelhető eszközbeszerzésre és informatikai beruházásokra, a projekt helyszínétől és a vállalati mérettől függően 20-40 százalékos támogatási arány mellett. A komplex fejlesztést tervező kkv-k 15-100 millió forint támogatáshoz is juthatnak 20-35 százalékos támogatási arány mellett.

További részletek a Napi Online-on.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Adók valorizációja: tiltakozik a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

A mindenszentek alkalmából bejelentett adóemelések mértékének megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól – olvasható a közleményben. Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen! Mindeközben hiányzik […]

2024. október 31.

Adócsomag 2025: néhány újabb meglepetés

Az EY szakértői összeállították a legfontosabb újításokat az adócsomagból, olyan várható változásokat szemezgettünk belőle, amelyek eddig nem kaptak figyelmet.

2024. október 31.

Adómentesen nyújtható juttatás lesz az állatkerti belépőjegy

Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében indokolt az állatkerti belépőjegy beemelése az adómentesen nyújtható juttatások körébe – olvasható a kormány által benyújtott adócsomag-javaslatban.