Így lehet végtörleszteni a devizahiteleket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az otthonvédelemmel összefüggő egyes törvények módosításáról – azaz a rögzített árfolyamú végtörlesztésről – szóló törvényjavaslatot hétfőn késő este fogadta el az Országgyűlés. A jogszabály szerint azok, akik a rögzített – 180 forintos svájcifrank-, 250 forintos euró- és 2 forintos japán jen-árfolyam – feletti árfolyamon vettek fel devizahitelt, nem végtörleszthetnek.

Az eredeti javaslat szerint csak azok élhettek volna a lehetőséggel, akiknek még élő hitelszerződésük van, azonban egy módosító javaslat értelmében azok az adósok is végtörleszthetnek, akiknek a hitelét már felmondta ugyan a bankjuk, de csak azt követően, hogy az árfolyamrögzítésről szóló 2011. évi LXXV. törvény hatályba lépett, azaz augusztus 12-ét követően mondták fel a hitelüket.

A végtörlesztési lehetőség csak a lakáshitelekre, illetve azokra a hitelekre vonatkozik, amelyek fedezetéül ingatlanon alapított jelzálogjog szolgál.

A devizahiteleseknek a végtörlesztésre vonatkozó írásbeli igényüket december 30-ig kell bejelenteniük bankjuknál; ha ezek után teljesítenek minden feltételt, 60 napon belül elő kell készítenie a szerződés lezárását.

A jogszabály módosítja az illeték- és az szja-törvényt is annak érdekében, hogy az előtörlesztés ne járjon sem illetékfizetési sem pedig adófizetési kötelezettséggel. A bankok sem számíthatnak fel semmilyen pluszköltséget a végtörlesztő adósoknak.

A törvény a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba és 2012. április 1-jén hatályát veszti.

A bankok még nem döntötték el, hogy milyen kondíciókkal nyújtanak forinthiteleket a végtörlesztési lehetőséggel élőknek. Elképzelhető, hogy ezeket a bankok nem hirdetik meg mindenkinek, egyedi ajánlatokat készítenek.

Forrás: A törvényjavaslat szövege


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.