Ingatlanhasznosítás adózása civil szervezeteknél


A civil szervezeti működés már több, mint három évtizedre nyúlik vissza, mégis a mai napig komoly feladatot jelent az alapítványok, egyesületek és más nonprofit gazdálkodók működéséhez szükséges adózási, gazdálkodási információk megszerzése, a vonatkozó szabályok értelmezése és alkalmazása a mindennapi tevékenység során.

2012. január 1. napjával lépett hatályba a 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról, azaz az un. civil törvény, melyben a jogalkotó kísérletet tett a civil szervezetek működésének átfogó szabályozására, azonban számos olyan területet nem érint a jogszabály, amely akár a szervezetek létrehozásával, működésük beindításával kapcsolatos tudnivalókra, vagy például az egyes kedvezmények rendszerének ismertetésére térne ki.

Mindezek miatt nélkülözhetetlen valamennyi adótörvény, vagy akár a vonatkozó kormányrendeletek átfogó ismerete, de emellett a civil szervezetek sajátos működéséből adódóan ismerni kell például az Államháztartási törvényt (költségvetési támogatások vagy normatíva esetében), a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvényt, az SzJA 1 %-os felajánlások felhasználására vonatkozó jogszabályt is.

A fentiek alapján nem kis feladat egy civil szervezeti vezetőnek, a pénzügyi, számviteli feladatokat ellátó munkatársaknak, hogy naprakész információval rendelkezzenek az adózás, számvitel, normatíva elszámolás, stb. szabályairól, melyek folyamatosan változnak, kiegészülnek. Erre kiváló példa az ingatlanhasznosítási tevékenység, illetve az ebből származó bevétel elszámolása és adózásának meghatározása is.

Korábban a civil szervezetek ingatlanhasznosítási tevékenysége vállalkozási tevékenységnek minősült és a társasági adótörvényben lefektetett adóalap korrekciós tételek figyelembevételével történt a társasági adóalap meghatározása. Később azonban a jogalkotó átminősítette az ingatlanhasznosítási tevékenységet, így a civil törvény 2. paragrafus 11. pontja szerint már nem tartozik a vállalkozási tevékenység körébe az ingatlan megszerzése, használatának átengedése és átruházása.

Első olvasatra fel is lélegezhetünk, hiszen a korábbi években az ingatlanhasznosítással foglalkozó civil szervezeteknek mindig figyelniük kellett arra, hogy az éves bevételük 60 %-át ne haladja meg a vállalkozási tevékenységből származó bevételük és így ma már ennek az arányszámnak a meghatározásánál nem kell figyelembe venniük az ingatlanhasznosításból származó bevételeiket. Az örömünk mégsem lehet teljes, mivel ugyan nem minősül vállalkozási tevékenység bevételének, azonban a társasági adóalap meghatározásánál figyelembe kell venni az ingatlanhasznosítás bevételét.

Hogyan is történik ez?

Ha a civil szervezetnek nincs vállalkozási tevékenysége, de ingatlanhasznosításból származó bevétele igen, akkor az ebből származó bevételt és költséget kell a módosító tételek között figyelembe venni.

Az általánosan alkalmazott módosító tételek kiegészülnek az alábbiak szerint.

Csökkenteni kell az adózás előtti eredményt

  • Az ingatlanhoz kapcsolódó Tao tv. szerinti ÉCS összegével,
  • állományból kivezetés esetén a kivezetéskor számított nyilvántartási értékkel,
  • az ingatlan hasznosítással közvetlen összefüggő költség, ráfordítás adóévben elszámolt összegével.

Növelni kell az adózás előtti eredményt

  • Az ingatlanhoz kapcsolódó számviteli tv. szerinti ÉCS összegével,
  • állományból kivezetés esetén az ingatlan könyv szerinti értékével,
  • ingatlan hasznosításból származó bevétel adóévben elszámolt összegével.

További fontos információkat a cikk folytatásában talál.

A cikk szerzője Kahulits Andrea okleveles nonprofit menedzser. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Elkezdték a mesterséges intelligenciát beépíteni a cégek az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

2024. november 21.

Több, mint 11 ezer babát vállaltak a CSOK Plusz igénylők

A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének. A tanulmányban ugyanis a vállalt gyermekek mellett a meglévő babák száma is fel lett tüntetve. Augusztus végéig 7400 szerződést kötöttek a támogatott hitelre, melyben 11 026 baba születését vállalták, ez a 2023-as születésszám mintegy 12,9 százalékának felel meg – olvasható a Bankmonitor közleményében.

2024. november 21.

Kiterjedt bűnszervezetre csapott le a NAV

Egyedi építésű motorkerékpárt, tömérdek mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök ismét egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le: ez a társaság csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést. Az elkövetők a bűncselekményből származó haszonból extravagáns életüket finanszírozták: temérdek pénzt halmoztak fel, ingatlant, illetve értékes luxus-gépjárműveket is vásároltak.