Ingyenes használat bérletté minősítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bérletté minősítette a Legfelsőbb Bíróság az ingyenes használatról szóló szerződést, adókötelezettséget keletkeztetve ezzel az ingatlan átengedőjénél. Az Adó és Ellenőrzési Értesítőben megjelent eseti döntést mind az adóhatóságok, mind a bíróság számára irányadó lesz a jövőben.

A perbeli tényállás szerint a tulajdonos a lakását ingyenesen egy alapítvány használatába adta. Az írásbeli megállapodás mellett úgy nyilatkozott, hogy a használatot legalább öt évre engedélyezte. Az alapítvány a lakásban 5 millió forint értékű átépítési és felújítási munkát végeztetett. Az adóhatóság átfogó ellenőrzést végzett az alapítványnál, amelynek során megállapította, hogy a lakás használati jogának átengedéséről szóló szerződés valódi tartalma szerint bérleti szerződés, ahol a bérleti díj az 5 millió forint értékű átalakítás, illetve felújítás értéke. Ennek alapján az adóhatóság azt állapította meg, hogy az alapítvány elmulasztott 1 250 000 forint személyi jövedelemadó előleget levonni és befizetni, ezért vele szemben mulasztási bírságot szabott ki és késedelmi pótlékot számított fel. A fellebbezése folytán eljárt másodfokú adóhatóság a döntést helybenhagyta.

A felperes keresetében az adóhatósági határozat hatályon kívül helyezését kérte hivatkozással arra, hogy a lakás tulajdonosánál jövedelem nem keletkezett, a lakás használatát ingyenesen engedte át. A felújítással keletkezett értéknövekedést pedig vagy elviszi, vagy azzal elszámolnak. A megyei bíróság jogerős ítéletével a keresetét elutasította. Arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alapítvány olyan munkák költségeit vállalta át, amelyek nyilvánvalóan a tulajdonost terhelték és a bérleti díjat helyettesítették. Utalt arra, hogy a beépített anyagok lebontása, elszállítása életszerűtlen, az adóigazgatási eljárásban benyújtott megállapodásban említett elszámolás pedig nem jelent számszerűsíthető fizetési kötelezettséget. A csatolt megállapodásokból éppen ellenkezőleg az tűnik ki, hogy az alapítvány a használat fejében vállalt át tulajdonost terhelő költségeket. A szerződés valódi tartalma szerint tehát nem ingyenes használatba adásra szólt, hanem az elvégeztetett munkálatok a bérleti díjat helyettesítették.

Az alapítvány ezzel szemben a felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy a használat fejében vállalt át költségeket. Hangsúlyozta, hogy a beruházást könyvelésében nyilvántartja, azután értékcsökkenést számol el, az ingatlan felett kizárólagos birtoklási, használati és rendelkezési joggal rendelkezik, kötelezettséget vállalt arra, hogy a pályázat alapján szerzett támogatásból beszerzett eszközöket, ingatlant, vagyoni jogot nem idegenít el, és nem terheli meg. Utalt arra, hogy a megállapodás értelmében az ingatlanról esetlegesen el nem szállítható vagyoni értéket a tulajdonos csak ellenszolgáltatás fejében szerezheti meg. Állította, hogy a használati joggal szemben ellenszolgáltatás nem áll, a felújítás nem a tulajdonos érdekében és javára történt. Az ingyenes használat felajánlása mint kiemelten közhasznú szervezet részére nem pénzbeli támogatásként fogható fel. Hangsúlyozta továbbá, hogy a felújítással keletkezett értéket a tulajdonos a mai napig nem szerezte meg, jövedelme e körben nem keletkezett.

Az adóhatóság az ellenkérelmében hangsúlyozta, hogy a használatba adási ügylet valós tartalmát tekintve bérbeadás. Álláspontja szerint a felújítás ellenértéke a használatért járó ellenszolgáltatásnak felel meg. Kifejtette, hogy önmagában az a körülmény, hogy az alapítvány a beruházást nyilvántartásba vette, birtoklási, használati joggal rendelkezett, nem érinti a szerződés minősítésének helyességét. Utalt arra, hogy az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásban lakásként tartják nyilván, az alapítvány arra használatbavételi engedéllyel nem rendelkezett, így jogszerűen nyilvántartásaiban sem szerepeltethette, értékcsökkenést sem számolhatott el. A lakáson végzett 5 milliós átalakítás és felújítás olyan jövedelemnek minősülő vagyoni érték, amelyet a tulajdonos javára, illetve érdekében teljesítettek.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet nem találta megalapozottnak. Hangsúlyozta, hogy a szerződési szabadság elve alapján a felek szerződéses kapcsolataikat és más ügyleteiket saját szabad elhatározásuknak megfelelően alakíthatják. A szerződéskötési szabadságot azonban a jogalkotó a szerződés valódi tartalma szerinti minősítés jogköre útján hozza összhangba az adózás kötelező, eltérést nem engedő szabályaival. A jogügyletek valódi tartalma szerinti minősítésének elvi lehetőségét az Alkotmánybíróság mellett a Legfelsőbb Bíróság több elvi határozatában is kimondta és korábban már állást foglalt az ingatlan használatára kötött szerződés adójogi értelmezése körében is. A konkrét jogesetben is azt állapította meg, hogy a szerződés és az egyéb gazdasági események értékeléséből helytállóan jutottak a bíróságok arra a következtetésre, hogy bár az ingatlan használatba adása látszólag ingyenesen történt, valós ingyenességről nem beszélhetünk. Az alapítvány ugyanis olyan munkákat vállalt át a tulajdonostól, amelynek ellenértéke gyakorlatilag – és valós tartalma szerint – a bérleti díjat helyettesítette.

A bíróságok az adóigazgatási eljárásban becsatolt valamennyi megállapodás, az átalakítás és felújítás jellege, módja, a használati jog és az átalakítás, valamint felújítás költsége, mint egymással szemben álló szolgáltatások alapján állapították meg az ingyenes használatba adásról szóló szerződés valódi tartalma szerinti minősítés alapján azt, hogy a tulajdonos és az alapítvány adójogi szempontból bérleti jogviszonyban állt. A Legfelsőbb Bíróság kiemelte, hogy a megyei bíróság okszerűen mutatott rá a beépített javak lebontásának és elvitelének életszerűtlenségére, illetve arra, hogy a csatolt megállapodásban említett elszámolási kötelezettség önmagában nem számszerűsíthető. Annak ellenére, hogy a megállapodás szerint a lakás tulajdonosa a felújítással összefüggésben nem juthat ingyenesen vagyonelemek birtokába, a burkolatok és egyéb javak beépítésével azokat valójában megszerezte.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.