Ipari létesítményeket adóztat Románia
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A román kormány évi másfél százalékos adót vet ki 2014-től egy sor ipari, energetikai és távközlési létesítményre: az erről szóló sürgősségi rendelet tervezetét csütörtökön ismertette az Adevarul című lap internetes kiadása.
A speciális létesítmények megadóztatásáról a hét elején állapodott meg Victor Ponta román miniszterelnök az országnak készenléti hitelkeretet biztosító Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
2013. december 5: Adónap |
ART, SZJA, ÁFA, JÁRULÉKOK, TAO – Mindent megtudhat a 2014-től hatályos adó- és járulékváltozásokról!
Időpont: 2013. december 5.
Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.
Program:
- 09.00-10.00 Az adózás rendjéről szóló törvény változásai
- 10.15-11.45 Személyi jövedelemadó változásai
- 13.00-14.00 Járulékok változásai
- 14.00-15.30 Általános forgalmi adó változásai
- 15.45-16.45 Társasági adó változásai
Előadók:
- Dr. Vámosi-Nagy Szabolcs ügyvéd, adószakértő, c. egyetemi tanár ELTE jogi kar
- Dr. Németh Nóra tanácsos, NAV
- Dr. Kovács Ferenc adószakértő
- Sike Olga főosztályvezető-helyettes, NAV
- Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV
További információk és jelentkezés itt
|
Romániában a költségvetési bevételek az idén elmaradtak a kormány várakozásaitól, ezért a jövő évi – a GDP 2,2 százalékára tervezett – államháztartási hiánycél teljesítése érdekében a román kormány több intézkedést helyezett kilátásba, egyebek mellett a sajtó által „oszlopadónak” nevezett új adónem bevezetését.
Az Adevarul szerint a Romániában tevékenykedő jogi személyeknek kell majd adót fizetniük a tulajdonukban lévő speciális létesítmények után – a közintézmények kivételével. Speciális létesítményeknek számítanak egyebek mellett a villamosenergia-hálózatok oszlopai, vezetékei, a földgáz és kőolaj szondák, a mobilszolgáltatók antennái, a halastavak, a kémények, a zagytározók, a völgyzárógátak, a vasúti infrastruktúra elemei, és a közúti jelzőtáblák.
A tervezet szerint az érintett jogi személyeknek a december 31-én tulajdonukban lévő speciális létesítmények értékéről a következő év május 25-ig kell nyilatkozatot benyújtaniuk az adóhatóságnak, az abból kiszámolt 1,5 százalékos adót pedig szeptember 25-ig kell befizetniük.
A román kormányfő hétfőn bejelentette, hogy 2014-ben literenként hét eurócenttel növelik az üzemanyag jövedéki adóját, és a plusz bevétel a közúti infrastruktúra fejlesztésére szánt speciális alapba kerül. A román kormány 25 százalékkal növeli a természeti kincsek kitermelése után az államot megillető járulékot is a földgáz és kőolaj kivételével.
Románia július végén állapodott meg a nemzetközi hitelezőkkel egy 4 milliárd eurós hitelkeretben, amit fele-fele arányban biztosít az IMF és az Európai Bizottság. Románia ezt a pénzt csak akkor használja fel, ha válsághelyzet miatt szüksége lesz rá.
Traian Basescu jobboldali államfő szerdán élesen bírálta a balliberális kormányt, amiért vállalkozóbarát intézkedések helyett újabb adónemek kitalálásával, a reálgazdaság terheinek növelésével próbálja finanszírozni az állami intézményrendszert.
(Forrás: MTI)