Jogeset: volt Bt-tag fellebbezési joga


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Fellebbezhet-e az adózó, ha a korábbi Bt-je felszámolásáról szóló jegyzőkönyvet nem kapta meg?


Az adóhatóság bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést végzett a Bt.-nél 2007. évre vonatkozóan. A cégnek megalakulásától a felperes volt a képviseleti jogosultsággal rendelkező beltagja 2011. augusztus 10-ig, amikor a Bt. végelszámolás alá került, a felszámolása 2011. november 10. napjával kezdődött meg. Az elsőfokú hatóság az ellenőrzés jegyzőkönyvét 2011. október 20-án a végelszámolónak, míg a hatósági eljárást lezáró elsőfokú határozatot 2000. december 19-én a felszámolónak kézbesítette. A határozat felebbezés hiányában 2012. február 2. napján jogerőre emelkedett.

A határozat a Bt. terhére adókülönbözetet, adóbírságot, késedelmi pótlékot és mulasztási bírságot állapított meg. Indokolási része tartalmazza, hogy: felperes-„a társaság képviselője ügyfélként tett nyilatkozatában elmondta, hogy a vizsgált időszakban a társaság pénzkészletét ő kezelte. Amikor ő beteg volt, akkor valamelyik családtagja vagy a társaság alkalmazottja vette át a dolgozóktól a napi árbevételt és adták át a részére. Ezt a tényt a tanúk nyilatkozatai is alátámasztották. Az ellenőrzés mindezek alapján megállapította, hogy a pénztárból hiányzó összeget a felperes vette fel adózatlanul.

(…) A pénztárból hiányzó, adózatlanul felvett készpénz összegre, mint a magánszemély bevételére az Szja tv. eltérő rendelkezést nem tartalmaz, így az a magánszemély egyéb jövedelmének minősíthető.

(…) A Bt. azon eljárásával, amely szerint a 2007. év végén hiányzó készpénz összegét a felperes adózatlanul felvette, jogszabálysértést követett el”.

A felperesnél az adóhatóság személyi jövedelemadó /szja/ adónemben bevallások utólagos vizsgálatának ellenőrzését kezdeményezte, amelynek során nyilatkozott arról, hogy nem ismert előtte a Bt. ellenőrzésének jegyzőkönyve és a meghozott határozat sem, amelyek részére való megküldéséért, és a határozat jogerősítő záradéka visszavonásáért kérelmet terjesztett elő.

Áfa törvény és számlázás szabályainak gyakorlati alkalmazása

Ízelítő a tematikából:

  • Gyűjtő számla
  • Számla korrekciók szabályai
  • Az adóalap meghatározása, valamint az adóalap utólagos csökkenésének esetei és elszámolása
  • A külföldi fizetőeszközben kifejezett ellenértékes ügyletről kibocsátott számla sajátossága

Előadó: Sike Olga főosztályvezető-helyettes, NAV

Bővebb információ és jelentkezés>>

Az elsőfokú hatóság határozatával a felperes kérelmét elutasította.

A fellebbezés folytán eljárt alperes határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Döntését a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és végelszámolásról 2006. évi V. törvény 98.§ /2/ bekezdése, a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 27/A.§ /12/ bekezdése, 34.§ /1/ és /2/ bekezdései, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény /a továbbiakban: Art./ 7.§ /2/ bekezdése, 14.§ /4/ bekezdése, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény /a továbbiakban: Ket./ 78.§ /1/ bekezdése alapján hozta meg. Indokolása szerint az elsőfokú adóhatóság jogszerűen utasította el az adózó iratok átadására irányuló kérelmét, ugyanis felperes sem a jegyzőkönyv, sem a határozat kézbesítése idején nem volt jogosult a Bt. törvényes képviseletére. Az adózó eseti meghatalmazást sem csatolt, amely alapján akár a végelszámoló, akár a felszámoló meghatalmazása alapján elláthatta volna a végelszámolás, illetve a felszámolás alatt álló cég képviseletét.

Figyelemmel arra, hogy adózó a határozat közlésekor már nem volt a Bt. törvényes képviselője, továbbá a döntés reá jogot vagy kötelezettséget nem állapított meg, azt vele közölni nem kellett. A fellebbezésben foglaltakkal ellentétben adózó, mint a Bt. korábbi beltagja akkor válhat ismételten ügyféllé, ha a felszámolás alatt álló társaságtól a jogerős határozatban foglalt fizetési kötelezettségek nem hajthatóak be, és azok megfizetésére az adóhatóság a korábbi beltagot, mint mögöttes felelőst kötelezi.

A felperes keresetében a határozatok hatályon kívül helyezését és kérelme teljesítését kérte.

Álláspontja szerint az adóhatóság megsértette a Ket. 78.§ /1/ bekezdését, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény /a továbbiakban: Gt./ 108.§ /1/ bekezdését, mivel a határozatot közölni kellett volna vele is, ugyanis az vonatkozásában kötelezettséget állapított meg. A társaság beltagjaként így a jogerős határozat alapján úgy tud eljárni vele szemben a végrehajtó, hogy a cégre vonatkozó eljárásban védekezési lehetőségét, jogorvoslati jogát nem tudta gyakorolni.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével az első- és másodfokú határozatot hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot felperes kérelme tárgyában új eljárásra kötelezte. Indokolása szerint azzal, hogy a közigazgatási szerv a társaság ügyében készült jegyzőkönyv, illetőleg határozat megismerésétől megfosztotta a felperest, megfosztotta alanyi jogától, attól, hogy a társaság ügyében az Art. 136.§ /1/ bekezdése alapján megillető fellebbezési jogát gyakorolja.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását kérte.
A Kúria megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem alapos.

A gazdasági társaság alapítását bejegyzés és közzététel végett be kell jelenteni a cégbíróságnak. A gazdasági társaság a cégjegyzékbe való bejegyzésével, a bejegyzés napján jön létre /Gt. 17.§ /1/ bekezdés/.

Jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a betéti társaság (bt.). Valamennyi gazdasági társaság cégnévvel rendelkezik. A jogi személyiség nélküli gazdasági társaság is jogképes cégneve alatt, jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, így különösen tulajdont szerezhet, szerződést köthet, pert indíthat és perelhető /Gt. 2.§ /2, /3/ bekezdések/.

Ptk. Mesterhármas

Az új Ptk. három aspektusból – szerkesztőbizottsági tag, ügyvéd és bíró szemével.

A sorozat rendezvényei:

2014.10.08.  Jogi személy – Dr. Csehi Zoltán, Dr. Tomori Erika, Dr. Gál Judit
2014.11.19.  Dologi jog – Dr. Menyhárd Attila, Dr. Gárdos Péter
2014.12.16.  Az új Ptk. és az Mt. együttes alkalmazása – Dr. Berke Gyula, Dr. Pál Lajos, Tálné Dr. Molnár Erika
2015.01.13.  Öröklési jog –  Dr. Szeibert Orsolya, Hídvéginé Dr. Adorján Lívia
2015.02.17.  Kötelmi jog – Dr. Lábady Tamás, Dr. Fuglinszky Ádám, Dr. Kemenes István

Helyszín: Budapesti Ügyvédi Kamara

Bővebb információ és jelentkezés>>

A Gt. 65.§-a alapján a gazdasági társaság a cégjegyzékből való törléssel szűnik meg. A társaság a jogképességét (jogi személyiségét vagy jogalanyiságát) a cégjegyzékből való törléssel veszti el, ami a perképesség megszűnését is jelenti. A Bt. megszűnésével – jogképessége hiányában – adóalanyisága is megszűnt, az adóhatóság megszűnt céggel kapcsolatosan eljárást nem tud folytatni. Az elsőfokú bíróság ítélete, mivel a megszűnt Bt.-re vonatkozóan tartalmaz kötelezettséget az elsőfokú hatóság számára, végrehajthatatlan.

A perrel érintett közigazgatási ügy a felperes kérelmére indult. A felperes – nem vitatva, hogy a Bt. vizsgálata során a cég volt az ellenőrzés alá vont adózó /Art. 6.§/, és (a másodfokú hatóság, majd a bíróság döntései folytán harmadjára indult elsőfokú eljárásban) a jegyzőkönyv illetve az elsőfokú határozat meghozatalakor már a végelszámoló illetve a felszámoló volt jogosult a Bt. képviselőjeként eljárni – kérelmét arra alapította, hogy a cég működésének vizsgálat alá vont időszakában (2007. év) a Bt. képviseleti jogosultsággal rendelkező beltagja volt, és az adóhatóságnak a Bt. adóügyében 2446613325 számon meghozott határozata reá rendelkezést tartalmaz.      

Az adóhatóságnak az ellenőrzés megállapításait tartalmazó jegyzőkönyvet az adózónak kell kézbesítenie /Art. 104.§/. A felperes a Bt. adóügyében – általa nem vitatottan – nem volt adózó, így részére a jegyzőkönyvet a revíziónak nem kellett átadnia.

Az adózó az ügy érdemében hozott elsőfokú határozat ellen fellebbezhet. A fellebbezés joga megilleti azt is, akire a határozat rendelkezést tartalmaz /Art. 136.§ /1/ bekezdés/. E jogszabályhely azzal, hogy meghatározza az elsőfokú határozattal szembeni fellebbezésre jogosultak körét, egyben rendelkezik a döntésnek a számukra való kézbesítési kötelezettségről is. A Bt. adóügyében a cég – és nem a felperes – az adózó, így felperest a 2446613325 számon meghozott határozat ellen az Art. 136.§ /1/ bekezdés első mondata alapján nem fellebbezhet.

A felperes arra hivatkozott, hogy a Bt.-re vonatkozó határozat reá rendelkezést tartalmaz. Az Art. 5.§ /1/ bekezdése alapján – amennyiben az Art. másként nem rendelkezik – a Ket. előírásait kell alkalmazni. A Ket. 72.§ /1/ bekezdése szerint a határozatnak tartalmaznia kell /b) pont/: a jogosult vagy kötelezett ügyfél nevét és lakcímét vagy székhelyét, továbbá az ügyfél által a kérelemben megadott, személyazonosítására szolgáló adatot, /da) pont/: a rendelkező részben a hatóság döntését.
A Bt. adóügyében meghozott határozat kötelezett ügyfélként a felperest nem tünteti fel, és a rendelkező rész a felperesre rendelkezést nem tartalmaz. A határozat indokolásában található, a felperesre vonatkozó megállapítások nem a határozat rendelkező részébe foglalt rendelkezések. A Kúria megállapította, hogy a Bt. adóügyében meghozott határozat a felperesre rendelkezést nem tartalmaz, ezért e határozatot az Art. 136.§ /1/ bekezdés második mondata alapján sem lehet a felperesnek kézbesíteni. Az elsőfokú bíróság ellentétes álláspontja téves.

A felperes kérelmét elutasító határozat nem az Art. 6.§ /2/ bekezdésén, 35.§-án alapuló, a Bt. fizetési kötelezettségének behajthatatlansága miatt a felperest, mint az adó megfizetésére mögöttesen kötelezhető személyt a Bt. által meg nem fizetett adó megfizetésére kötelező döntés. Az Alkotmánybíróság a III/844-7/2012. számú határozatában az Art. 35.§ /2/ bekezdés f) pontjának alkotmányellenességét vizsgálta, és mivel az alperes döntését nem ezen jogszabályhelyre alapította, az alkotmánybírósági határozatnak tény- és jogazonosság hiányában a kérelem elbírálására hatása nem volt.

Mindezek folytán a Kúria a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 275.§-ának /4/ bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és a felperes keresetét elutasította.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.