KATA 2017-ben: számlázás és áfa


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Más lett az adózás világa 2017-től a KATA-sok szemszögéből is: az értékhatárok emelkedése mellett számos más kisebb-nagyobb jogszabályi változás is érinti a kisadózózókat.


2017. január 1-től módosították az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 169.§-ában szereplő előírást, mely a számla kötelező adattartalmára vonatkozik. Eszerint 2017-től fel kell tüntetni a kibocsátott számlán a vevő adószámának vagy csoportos általános forgalmiadó-alanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyét, amely alatt, mint belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére a termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást teljesítették, feltéve, hogy a terméket beszerző, szolgáltatást igénybe vevő adóalanyra a k) pont szerinti áthárított adó a 100 000 forintot eléri vagy meghaladja és a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön.

Ez azt jelenti, hogy akinek a kiállított számlájában a felszámított általános forgalmi adó eléri vagy meghaladja a 100 000 forintot, az köteles a számlán feltüntetni a vevője adószámát, illetve annak első nyolc számjegyét.

Végszükség esetén ezt az elektronikus cégnyilvántartásból vagy az egyéni vállalkozók nyilvántartásából is megtudhatjuk.

Két dolgot azonban ne feledjünk:

  1. EU-s tagország esetén a közösségi adószámot kell alkalmazni.

  2. Az áfa-törvény 158/A.§-a értelmében a számlára vonatkozó kötelezettségekre annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, ahol azt a termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást, amelyre a számla vonatkozik, teljesítik.

A KATA-s vállalkozó mindig írja rá az általa kibocsátott számlára, hogy „kisadózó”.

 

Mivel a KATA-sok általában alanyi adómentességet választanak az áfa rendszerében, az ő kibocsátott számlájukra ezt az előírást nem kell alkalmazni.

Az alanyi adómentesség felső értékhatára 2017-től 8 000 000 forint. Ezért csak az a vállalkozás válassza a KATA-t, akinek várható éves bevétele 8 millió forint alatt lesz, mert így rengeteg külön nyilvántartástól kímélheti meg magát, és ez az egyik legnagyobb előnye a rendszernek. Tehát hiába emelték a KATA 40% adós értékhatárát 12 000 000 forintra, mert 8 millió forint felett már beleesnek az áfa-nyilvántartásokba, bevallásba.

Mindezek mellett azonban arról se feledkezzünk meg, hogy az alanyi adómentes adóalanynak lehetnek olyan ügyletei is, amikor nem járhat el alanyi adómentes minőségében, vagyis áfát kell felszámítania, – például a tárgyi eszközét értékesíti – de ennek értéke nem is számít bele a nyolcmillióba.

Az általános forgalmi adóról szóló törvény 310.§-a alapján mentesül az alanyi adómentességre való visszatérés kétéves tilalmi szabálya alól az az adóalany, aki 2016-ban az akkor hatályos 6 millió forintos értékhatárt túllépte ugyan, azonban a 8 millió forintos értékhatárt nem érte el. Ez a helyzet egy KATA-ssal is előfordulhat. Ilyenkor 2016-ban a 6 millió túllépésekor bejelentkezett normál áfásnak és eszerint működött, de ha a 8 millió forintos értékhatárt nem érte el, és továbbra is alanyi adómentes kíván lenni, akkor 2016. december 31. előtt be kellett jelentkeznie alanyi adómentesnek.

A mentesség értékhatárának emelésekor mindig így kell eljárni.

 

2017-től a KATA-s adóalanynál a bevétel megszerzésének napja az adóalanyiság megszűnésének napja, ha az adózó által kiállított bizonylat ellenértékét az adóalanyiság utolsó napjáig nem szerezte meg. Ez azt jelenti, hogy a KATA-alanyiság utolsó napján meglévő bevételi kintlévőségek még KATA-s bevételnek számítanak.

A 2017-től hatályba lépett 12 millió forintos értékhatár azt jelenti, hogyha a KATA-s bevétel ezt meghaladja, akkor a 12 millió forint bevétel feletti részre kell megfizetni a 40 százalékos adót a tételes adó mellett.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról (KATA) és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 11.§-a értelmében a kisadózó vállalkozás az adóévet követő év február 25-ig az állami adóhatóság által rendszeresített, papír alapon vagy elektronikus úton benyújtott nyomtatványon nyilatkozatot tesz az adóévben adóalanyként megszerzett bevételéről.

Ha az adóalanyiság év közben szűnik meg, a nyilatkozatot a megszűnést követő 30 napon belül kell beküldeni.

Ebben a nyilatkozatban (vagy bevallásban) a katás adóalany adatot szolgáltat bármely más személy (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt) nevéről és címéről, a naptári évben megszerzett, a kisadózó vállalkozás bevételének minősülő összegről, ha az meghaladja az 1 millió forintot.

Ebben a nyilatkozatban kell elszámolni a 40%-os adót is (ha van).


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.